Twee extra standplaatsen zouden in Vlissingen en Terneuzen moeten komen Zeeuwse vertellingen Theaters en podia wanhopig Corona of niet, het halloweenfeest ging dit weekeinde niet onopgemerkt voorbij. Raf Muller was helemaal verrukt toen hij in het Vlissingse Sintjacobscafé een bijzondere hapjesplank kreeg. Een griezelige, maar vooral heel smakelijke verzameling spinnen, mummies en vampiers. Een mooi beeld van wat onze voorouders meemaakten zeeland 7 Het licht blijft uit, en de zaal leeg Het RIVM heeft berekend hoeveel ambulances er in Nederland nodig zijn. Daarbij heeft het instituut on der meer gekeken naar het aantal ritten dat afgelopen jaar is gereden. Maar ook zijn de uitgangspunten van het rekenmodel aangepast. Een van de nieuwe richtlijnen is dat elke regio - Zeeland is een van de 25 regio's in het land - een dub bele dekkingsgraad van 70 procent moet hebben. Dat houdt in dat ze ker 70 procent van de inwoners vanuit ten minste twee standplaat sen binnen 12 minuten rijtijd met een ambulance moet kunnen wor den bereikt. Het RIVM heeft berekend dat dat in 7 van de 25 regio's niet wordt ge haald. Behalve Zeeland zijn dat IJs- selland, Noord-Holland Noord, Brabant-Noord, Limburg Noord, Zuid Limburg en Flevoland. Dat betekent dat er een standplaats bij zou moeten komen. In Vlissingen en Terneuzen Zeeland is de enige regio waar zelfs 2 extra standplaatsen nodig zijn. Daarmee zou het totale aantal standplaatsen in de provincie op 13 komen. Het RIVM noemt als loca ties Vlissingen en een tweede standplaats in Terneuzen. Dat bete kent ook dat er twee ambulances bij moeten komen en dat er uitbrei ding van personeel nodig is om de diensten te kunnen invullen. Hulpmiddel Of dat ook gaat gebeuren, is nog niet zeker. Minister Tamara van Ark (Medische Zorg) wijst er in een brief aan de Tweede Kamer op dat de berekeningen alleen een 'hulp middel' zijn. Dat wordt gebruikt bij de afspraken die de regionale am bulancevoorzieningen en de zorg verzekeraars elk jaar met elkaar ma ken over de zorginkoop. ,,Het staat deze partijen vrij om, in dien zij daar aanleiding toe zien, binnen regio's voor een andere standplaatsindeling en andere aan tallen ambulances te kiezen", aldus de bewindsvrouw. Het staat partijen vrij om binnen regio's voor andere aantallen ambulances te kiezen Landelijk zijn er volgens het RIVM 642 ambulances nodig, 20 meer dan vorig jaar is berekend. Be halve door de uitbreiding van het aantal standplaatsen komt dat doordat ambulances vaker worden ingezet en een rit gemiddeld ook iets langer duurt. Het aantal inzet ten groeide vorig jaar met bijna 2 procent, tot ruim 1,3 miljoen. Spoedritten De 27 huidige Zeeuwse ambulances verzorgden vorig jaar 29.720 ritten. Dat is bijna 2 procent meer dan het jaar ervoor. De groei werd veroor zaakt door het aantal spoedritten en dan vooral door de oproepen waarbij er niet direct sprake was van een levensbedreigende situatie. Het 'besteld vervoer', waarbij pa tiënten op afspraak worden ver plaatst, daalde licht. De stijging van het aantal ritten op zich is nog geen aanleiding om het aantal ambulan ces in Zeeland uit te breiden, aldus het RIVM. It maandag 2 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Griezelig ZEELAND6 RIVM: Meer ambulances nodig Zeeland heeft meer ambulances nodig. Er zouden twee stand plaatsen bij moeten komen, con cludeert het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in een onderzoek. Rolf Bosboom Goes -Tamara van Ark, minister

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21