MEDIA CULTUUR 17 De Schotse filmacteur Sean Connery, die dit weekend op 90-jarige leeftijd overleed, had veel meer in zijn mars dan het spelen van James Bond. Zijn filmcarrière is verrassend gevarieerd en bestaat niet alleen uit vertolkingen van heldhaftige personages. Een gedegen toneelopleiding bezat ik niet. De klassieken had ik nooit gelezen BESTE FILMS The Hill 1965 The Man Who Would Be King 1975 The Name of the Rose 1986 Robin and Marian 1976 The Untouchables 1987 In zijn carrière won Connery slechts één Oscar. Hij krijgt hem voor de houwdegen Jimmy Malone, een politie- veteraan die zich aansluit bij het team van Elliot Ness (Kevin Costner) die gang sterbaas Al Capone (Robert DeNiro) ten val wil brengen. Opnieuw speelt Connery een soort mentor die vol gens zijn eigen wetten leeft en voor niets en niemand bang is. had nog gehoord. Ik heb alles gelezen met het woordenboek in de hand.'' Dat leermoment was van beslissende invloed op de rest van het leven van Sean Connery, de eerste acteur die James Bond in een speelfilm vertolkte en volgens de fans, zeker die van gevor derde leeftijd, nog steeds de beste ver tolker van 007 is. Al zijn opvolgers als 007 moeten in de polls altijd genoegen nemen met een notering achter de man die met Dr. No (1962) als eerste in een speelfilm de bekendste geheim agent ter wereld mocht spelen. De Schotse acteur was sexyer, harder en cynischer dan de genen die in zijn voetsporen traden. Dat hij in de zeven Bondfilms een haar stukje droeg, zagen de fans maar door de vingers. Diepe zucht De rol van James Bond heeft hem altijd achtervolgd. Wie hem later in zijn car rière interviewde en over dat 007-verle- den begon, kon rekenen op een diepe zucht en een blik van: daar gaan we weer. Toen hij de rol voor het laatst had vertolkt - in het niet al te beste Never Say Never Again (1983) - was voor hem de kous af. Ook was er toen al sprake van een breuk met producent Cubby Broc coli, die niet aan de looneisen van de Schot wilde voldoen. Na zijn bestaan als Bond werkte Con nery gestaag door aan een imposant oeuvre. Hij was een acteur die een scène naar zijn hand kon zetten, soms zelfs zonder te spreken. Een van zijn handels merken was zijn sterke Schotse accent dat hij nooit verborg, ongeacht de natio naliteit van zijn personages of hun af komst. Tot zijn bekendste films behoren: Marnie (1964), onder regie van Alfred Hitchcock en vooral The Man Who Would Be King (1975), met zijn maat Michael Caine als tegenspeler. Zelf beschouwde Connery dat als zijn beste film. Ook was hij op latere leeftijd nog zeer indrukwekkend op het witte doek. Zoals in The Untouchables (1987), het gangsterdrama van Brian de Palma, dat hem zijn enige Oscar opleverde. Onafhankelijk Schotland Hilarisch was zijn gastrol in Indiana Jo nes and The Last Crusade (1987) waarin hij de vader van Harrison Ford speelde terwijl de acteurs eigenlijk van dezelfde generatie waren. Ophef veroorzaakte zijn optreden in Robin Hood: Prince of Thieves (1991) waarin hij kort aan het slot als Koning Richard The Lionheart in beeld komt. Naar verluidt kreeg de ac teur een miljoen dollar voor deze be scheiden bijdrage. De laatste jaren van zijn leven verbleef hij op de Bahama's, waar hij dit week einde in zijn slaap overleed. Hij vulde zijn dagen met het spelen van golf en le zen. De acteur verscheen al jaren niet meer in het openbaar. Hij schermde zijn privéleven zoveel mogelijk af. Naar ver luidt had hij last van alzheimer. Feit is dat hij een heel rijk filmoeuvre achterlaat. Eigenlijk was hij in elke film op zijn plaats. Zijn carrière bevat bijna geen broddelwerk. Ook in de mindere producties maakte Connery altjjd een verpletterende indruk. Niet gek voor een man die zijn professionele leven als melkman begon. In 2001 sprak hij in het interview met het AD de wens uit dat hij tijdens zijn leven een onafhankelijk Schotland zou mogen meemaken. Het uitkomen van die droom was hem niet gegund. einig heeft het gescheeld of Sean Connery had nooit de rol van James Bond gespeeld. Als beginnend acteur kreeg de Schot een aanbod dat aanvankelijk nog aanlokkelijker leek dan een leven voor de camera. Niemand minder dan Matt Busby, de legendarische coach van Manchester United, bood de jonge Connery de mo gelijkheid om lid van te worden van zijn vermaarde voetbalteam. In een vriend schappelijk wedstrijdje was de jonge ac teur hem opgevallen door zijn robuuste optreden als spits. De gevleide Connery vroeg bedenk tijd. In een interview met het AD in 2001 zei hij daarover: ,,Ik was net begonnen aan mijn eerste theatertournee als ac teur in de musical South Pacific. Ik had weinig vooruitzichten. Een gedegen to neelopleiding bezat ik niet. De klassie ken had ik nooit gelezen. Ik was in Edin burgh op mijn 17de al van school gegaan, terwijl ik vanaf mijn 13de vooral had ge spijbeld. In die tijd verdiende ik als ac teur een habbekrats. En voor jongens van mijn komaf was het een droom om profvoetballer te worden.'' Omdat hij niet helemaal zeker van zijn zaak was, vroeg Connery de re gisseur van South Pacific om ad vies. De aangesprokene, de Amerikaan Robert Hender son, verzekerde de toen 23-jarige Connery dat hij wel degelijk talent had als acteur. Maar hij moest zich wel bekwa men in de grote toneel schrijvers. ,,Hij gaf mij twaalf essentiële boe- om te lezen. Griekse tragedies en werk van Ibsen, Joyce en Williams. Ik nooit van die schrijvers maandag 2 november 2020 Behalve zijn zeven missies als James Bond heeft Sean Connery nog een trits imposante filmvertol kingen op zijn naam staan. Filmredacteur Ab Zagt maakt een keuze uit de 94 films, die vooral eigenzin nige personages bevatten. Een van de favoriete regis seurs van Connery was Sid ney Lumet, met wie hij vijf films maakte. Het meest in drukwekkend is The Hill, een zwart-witfilm uit 1965 over een strafkamp in de snikhete woestijn voor op standige Britse militairen die moeite hadden met het accepteren van het gezag. Connery maakte de film tussen twee Bondfilms door. Hij speelt een ser geant die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog een meerdere een muilpeer heeft verkocht. In het kamp wordt geprobeerd zijn op standige karakter te breken door hem in de brandende zon een enorme heuvel te laten beklimmen. In fysiek en psychologisch opzicht de meest veeleisende rol uit zijn carrière. Samen met zijn maat Mi chael Caine schittert Con nery in deze verfilming van de novelle van Rudyard Kipling over twee mannen, voormalige soldaten met een dubieuze reputatie, die belanden bij een stam in India, waar Connery als een halfgod wordt gezien. De film van John Huston is vooral geweldig door de iro nische wisselwerking tus sen Caine en Connery, die hun rollen met duivels ple zier vertolken. Een van de beste films van Connery op latere leeftijd. Hij speelt in deze filmversie van het boek van Umberto Eco de rol van de monnik William van Baskerville, die in de 14de eeuw in een klooster een reeks moorden probeert op te lossen. Van de vaderlijke, wijze en door tastende voorloper van Sherlock Holmes maakt Connery een grandioze ver tolking. Misschien wel de beste film die ooit over Robin Hood is gemaakt. Connery speelt de volksheld op gevorderde leeftijd die zijn einde voelt naderen. Hij wil alleen nog in het reine komen met zijn grote geliefde Marian, ge speeld door Audrey Hep burn. Het laatste shot is on vergetelijk: een stervende Robin schiet nog eenmaal een pijl af die rechtstreeks naar de hemel lijkt te gaan. -Or - Sean Connery Ab Zagt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17