m ECONOMIE 15 Bedrijven die goed draaien, doen iets extra's AAN HET WERK 1^ ijn agenda is leeggemaakt voor de week, mijn document staat open, mijn favoriete concentratiemuziek speelt en een thermosfles koffie en een rol koekjes zijn binnen handbereik - de omstandigheden zijn dus ideaal om te beginnen aan mijn nieuwe boek. Er is echter één oude vijand die ik eerst nog onder ogen moet komen: mijn uitstelge drag. Het is wonderbaarlijk hoeveel taken makkelijker zijn - en dus belangrijker lijken - dan het schrijven aan het boek. Zo ongeveer al les lijkt urgenter dan tikken aan mijn tekstdo cument: research doen, dat ene telefoontje, een rondje hardlopen (ik wilde toch gezond le ven?), mijn administratie, een binnenkomend mailtje ('natüürlijk wil ik je daarbij helpen!'). Schrijven is vaak moei lijk en er is altijd de drei ging dat het volledig mislukt. Niet gek dus dat elke andere activiteit aantrekkelijker is. Voor ik het weet is de dag al half voorbij en staat er nog geen letter op pa pier. Tijd om uitgebreid te lunchen! Voor ik het weet is de dag al half voorbij en staat er nog geen letter op papier Ik ben gelukkig niet de enige die kampt met de neiging om die Ene Be langrijke Taak voor me uit te schuiven. Zo las ik (inderdaad, tijdens een van mijn episodes van uitstelgedrag) over een schrijver die een simpele richtlijn voor zichzelf had opgesteld: 'tweehonderd shit- woorden per dag'. Hij had met zichzelf afge sproken om, wat er ook gebeurde in zijn leven, elke dag minstens tweehonderd woorden te tikken - een norm die altijd wel te halen was. Het mocht ook onbruikbare bagger zijn, als het maar genoeg woorden waren. Zo haalde hij voor zichzelf de druk van de ketel, en werd het makkelijker om te produceren. En vaak genoeg, als hij eenmaal bezig was, werd hij verleid om alsnog een stuk meer woorden neer te pennen. Ik kan me zo voorstellen dat de regel rond 'tweehonderd shitwoorden' ook toe te passen is bij ander werk. Heb je een groot project waar jij je maar moeilijk aan kunt zetten, vraag je dan af: wat is de kleinste stap die ik kan zetten die me vooruit helpt? Welke dagelijks routine kan ik daarvoor inzetten? Het zijn dan mis schien geen shitwoorden, maar misschien het schrijven van dat ene shitmailtje, het beleggen van die shitvergadering of het maken van één shitslide van een presentatie. Leg de lat zo laag mogelijk, en zit niet in over de kwaliteit. Want dat is uiteindelijk hoe je een marathon loopt: één klein shitstapje per keer. Huawei wil chips laten maken Subsidie op meel Geen sinterklaasfeest. Geen kerst borrel met collega's, hooguit eentje via het beeldscherm. De feest maand zal dit jaar zonder collega's zijn. ,,Werkgevers zien daarom het kerstpakket dit jaar nog meer als een mogelijkheid om aandacht te schenken aan hun thuiswerkend personeel. Je ziet ook dat met bud getten wordt geschoven. Dus bud get dat oorspronkelijk bestemd was voor personeelsuitjes, bedrijfsbor- rels en dergelijke kan nu niet of minder daaraan besteed worden. Het wordt dan voor wat anders in gezet, bijvoorbeeld voor een duur der kerstpakket", zegt Wilco Jansen van groothandel Sligro. Bij het be drijf, dat jaarlijks bijna een miljoen kerstdozen inpakt, zijn zo'n vier honderd mensen op tien locaties er tot Kerstmis druk mee. „Logistiek een enorme klus. Je hebt het over 25.000 pallets vol kerstpakketten." Vorig jaar kregen zo'n 7 miljoen mensen een kerstpakket. Sligro en Makro, dat zich met ruim een mil joen kerstpakketten marktleider noemt, wagen zich niet aan voor- spellingen voor dit jaar. Naar schat ting wordt er tussen de tussen de 200 en 300 miljoen euro aan kerst pakketten besteed. Jansen: ,,We zien dat het alle kanten op schiet qua beschikbare budgetten. Het is zeker niet zo dat er nu per definitie meer wordt uitgegeven. Soms zie je dat men kiest voor een duurder pakket, maar dan daalt het aantal pakketten als gevolg van minder personeelsleden. Je ziet dat bedrij ven die hard getroffen zijn door de coronacrisis dit jaar niets doen, simpelweg omdat er financieel ge zien geen ruimte voor is. Bedrijven Werkgevers zien kerstpakket als aandachtvoor thuiswerkers die wel geld hebben en in het verle den geen kerstpakket schonken, kiezen er vaker voor om dit nu wél te doen.'' Fietsenmaker Accell Group (drie duizend personeelsleden, onder wie tweeduizend in Nederland, die merken als Batavus en Koga ma ken) gaat dit jaar voor een digitaal kerstpakket in plaats van de tradi tionele doos. Kerstpakketten uit reiken werd met het thuiswer- kende kantoorpersoneel te inge wikkeld. ,,Onze mensen hebben dit jaar knoerthard gewerkt onder moeilijke omstandigheden. Dat willen we zeker belonen'', zegt de woordvoerder. Door corona kende de fietsbranche een topjaar, ieder een wilde fietsen tijdens de lock- down. ,,Met de digitale cadeaucode is online een traditionele doos te bestellen, maar kan men ook kie zen voor een uitje of goed doel. En we werken nog aan een extra ver rassing.'' Sligro en Makro verwachten geen heel grote krimp van het aan tal kerstpakketten. Tenminste niet zoals bij de vorige economische re cessie, de kredietcrisis in 2008, toen veel werkgevers het kerstpakket wegbezuinigden. Sligro merkt daar nu niet veel van. Jansen: ,,Dat schrappen van het kerstpakket zette zóveel kwaad bloed bij de mensen. Het had financieel iets be spaard, maar kostte uiteindelijk veel meer. Daar hebben bedrijven van geleerd.'' Inlogcode De kerstpakketverkopers zijn dit jaar ook met een andere vraag be zig. Hoe krijgen we de dozen bij de mensen? Verwacht wordt dat de pakketbezorgers het rond Kerstmis nog drukker hebben dan andere ja ren. Jacueline Roest van Makro Kerstpakketten: ,,Vroeger - vorig jaar nog - had je de kerstborrel. Er stond een pallet kerstpakketten en dan was er een uitreikmoment. Maar hoe doe je dat nu mensen niet op kantoor zijn? Sommigen gaan daarom toch voor iets kleins, zodat het door de brievenbus past. Wij zien een verschuiving naar online- keuzecadeaus. Dan krijg je die per soonlijke brief met een inlogcode om zelf iets uit te kiezen. Of mana gers gaan met een kofferbak vol kerstpakketten bij mensen langs.'' Sligro zegt dat grote bedrijven 'kerstpakket-driue throughs' organi seren. Op het parkeerterrein van het werk krijg je dan je kerstpakket. Je bent dan tóch even op het werk, ook al zwaai je vanuit de auto naar de collega's. maandag 2 november 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: Uitstelgedrag Druk van de ketel HUAWEI Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover drie boeken. CHIPS Huawei wil een chipfabriek bou wen in Sjanghai zonder Ameri kaanse techno logie, meldt de Britse zaken krant Financial Times. Het Chi nese technolo giebedrijf zoekt naar wegen om onder de druk van Ameri kaanse sancties uit te komen. Huawei heeft geen ervaring met het maken van chips. SURINAME De prijs voor een broodje in Suriname stijgt niet explosief. De regering gaat de impor teurs van meel subsidie geven om de prijs sta biel te houden. Zonder subsidie moet de prijs fors omhoog, omdat twee keer zoveel Su rinaamse dol lars nodig zijn om het meel in Amerikaanse dollars te kopen. a> E o Is er nog geld voor een kerstpakket? Komt er dit jaar wel een kerst pakket? Bedrijven die in deze tijd goed draaien, pakken groot uit. Firma's die ternauwernood overleven schrappen de doos gezelligheid of de cadeaubon. Ton Voermans Veghel -Wilco Jansen, Sligro Er wordt dit jaar tussen de 200 en 300 miljoen euro aan kerstpak ketten besteed. foto anp Groothandel Sligro pakt jaarlijks bijna een miljoen kerstpakketten in. foto marc bolsius

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15