II NIEUWS 13 CORONA ARMOEDE Begin augustus trok Nederlander Arjan de Wagt in de Indiase krant The Hindu aan de bel. De economie is zo ontwricht door de lockdown, dat miljoenen mensen hun baan verloren. een inkomen bete kent voor veel Indiërs geen eten, en door corona zijn miljoenen mensen ontslagen. Al 25 jaar zet Ne derlander Arjan de Wagt (53) zich in om ondervoeding uit te bannen. Hij werkte jarenlang in Nigeria, sinds 2017 is De Wagt hoofd voeding voor Unicef India. In The Hindu riep hij de Indiase overheid op om te blijven investeren in de bestrijding van armoede en ondervoeding. ,,In het tweede kwartaal van dit jaar is het Bruto Nationaal Product 25 procent gekrompen. Moet je nagaan wat dat betekent voor de miljoenen huishoudens die leven van 2 euro per dag. Die hebben niet genoeg geld om goede voeding te kopen. Tegelijkertijd werden veel medewerkers van bijvoedingscentra, waar ondervoede kinderen te eten krijgen, overgeplaatst naar Covid- centra. Sommige bijvoedingscentra zijn weer open, maar er komen nog weinig mensen omdat ze bang zijn voor besmetting." ,,Het zal je hier opvallen dat je langer bent dan de meeste Indiërs. Dat is niet omdat Indiërs genetisch korter zijn. Nee, dat is omdat ze niet genoeg voeding hadden. Gemiddeld is de helft van alle kinderen onder de 5 jaar korter en magerder dan ze zouden moeten zijn. Die kinderen hebben geen sterk immuunsysteem kunnen opbouwen. In India sterven kinderen aan ziektes waaraan ze niet waren doodgegaan als ze niet ondervoed waren geweest.'' ,,In februari had ik gezegd: Ja, het gaat slecht in India, maar het land is zo goed bezig dat we op een keerpunt staan. En toen kwam het coronavirus. De vooruitgang die we de laatste tien jaar hebben geboekt, kunnen we met een beetje pech in één jaar verliezen. In september zijn veel activiteiten weer opgestart, maar is dat vol te houden? Daar zijn we met Unicef mee bezig.'' ,,Ik studeerde voedingskunde aan de Universiteit van Wageningen en heb toen stage gelopen in Zambia. In Nederland heb je het Voedingscen trum. Dan kom je in Zambia en dan zie je dat de overheid daar ook een voedingsbureau heeft. En ik dacht: goh, als ze wat meer capaciteit zou den hebben, meer technische kennis en meer handen, hoeveel zouden ze dan wel niet kunnen betekenen? Daarna werkte ik als vrijwilliger voor Unicef in Malawi. Ik merkte dat je een ontzettend groot bereik hebt als je vanuit Unicef als onderdeel van de Verenigde Naties samenwerkt met overheden. Dat is nog steeds zo. Voor Unicef gaat de deur altijd open. Onze agenda is kinderen. Om daar aan mee te werken, dat is voor mij een privilege.'' ,,Zeker. Ik heb van 2008 tot 2010 in Nederland gewoond. Mijn zoon was toen 7, 8 jaar. Zijn juf was vrijwillig ster bij Unicef en organiseerde een sponsorloop. Die kinderen hebben toen iets van 2500 euro opgehaald. Ze waren daar zo trots op! Dat vertel ik aan mijn team. Ik geef het geld altijd zo goed mogelijk uit. Ik ben wel bang dat door Covid-19 de wereld groter aan het worden is. Afstanden worden groter. Afstandelijkheid wordt groter. Het ver-van-mijn-bed- gevoel is er weer, omdat we onze eigen problemen hebben.'' ,,Nee, want ik ben juist heel realis tisch. In de laatste tien jaar heb ik zo veel vooruitgang gezien. Het sterfte cijfer is enorm omlaaggegaan. We reldwijd, ook in India. Ik weet dus: we zijn op de goede weg. Dat geeft enorm veel energie.'' Vooruitgang kunnen we in één jaar weer verliezen maandag 2 november 2020 GO 'India was heel goed bezig tegen ondervoeding, tot corona kwam' Saskia Konniger New Delhi Hoe is de situatie nu? Terwijl vóór de crisis een groot deel van de Indiase kinderen al ondervoed was. Wat voor beeld moeten we daarbij hebben? Wordt daar niets tegen gedaan? Ondervoeding komt veel voor in India en corona heeft het er niet beter op ge maakt. FOTO'S AFP Hoe bent u in dit werk terecht gekomen? Vindt u Nederland solidair genoeg? Is het niet moeilijk om de moed erin te houden? -Arjan de Wagt, Unicef

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13