Doden door supertyfoon Goni op Filipijnen Volkstellers China gaan weer van deur tot deur 10 NIEUWS Er liggen in de Turkse stad Izmir nog zeker 180 mensen onder het puin na de zeebeving van vrijdag. Reddingsteams zoeken dag en nacht naar overlevenden. ,,We moeten allemaal meewerken.'' Het is chaotisch in de straten van Bayrakli, een van de hardst getrof fen wijken. Door de zeebeving van vrijdagmiddag stortten hier vijf flatgebouwen volledig in. Een dag later rijden ambulances en andere hulpdiensten af en aan. De politie zet toegangswegen af, een aantal panden staat nog steeds op instorten. De rampplek is afgezet met lin ten, omwonenden kijken gespan nen toe. Een berg brokstukken waar een tien verdiepingen hoge woontoren stond. De bovenste drie verdiepingen zijn nog zicht baar, de rest is verdwenen. Als een kaartenhuis ineengestort. De drie flats ernaast staan nog overeind. Bijna 48 uur na de ramp stijgt het aantal slachtoffers nog steeds. Het officiële dodental staat op 53. Honderden mensen liggen in het ziekenhuis. Soms boeken de red dingswerkers succes. Zoals afgelo pen nacht, toen een 70-jarige man levend onder het puin vandaan werd gehaald. Er wordt geschreeuwd: 'Stilte!' Iedereen stopt met praten. Hulp diensten hebben iets gehoord vanonder het puin. Een stem mis schien, van iemand die nog leeft. Soms kloppen de reddingswer kers op het beton en roepen ze 'Klop als je dit hoort.' Coskun, een man van middelbare leeftijd, staat achter het afzetlint. ,,We moeten allemaal meewerken'', fluistert hij. ,,Stil zijn zodat ze alle geluiden kunnen horen. Ik betwijfel dat er nog iemand in leven is, maar je weet het nooit.'' Coskun was aan het werk, als ober in het restaurant in het ge bouw tegenover de flat, toen alles begon te schudden. Hij rende naar buiten en kon zich nog net vasthouden aan een boom. ,,Het duurde vijftien seconden. Vijftien heel lange seconden. De boom ging van links naar rechts, maar ik dacht, ik moet 'm blijven vast houden.'' Ik kon niets meer zien, hoorde alleen geschreeuw van mensen daarbinnen Terwijl hij zichzelf uit alle macht overeind probeerde te houden, zag hij een paar meter verderop een heel flatgebouw bewegen. ,,Eerst hoorde ik veel lawaai, kra kende geluiden. Toen stortte het in, verdieping voor verdieping. Er was een enorme stofwolk. Ik kon niks meer zien, ik hoorde alleen geschreeuw van mensen daar binnen.'' Minutenlang bleef Coskun met zijn hoofd naar beneden op de grond liggen, bang dat er een gebouw op hem zou vallen. Pas toen hij andere mensen zag ren nen, durfde hij op te staan. Toen het stof rond de ingestorte flat was opgetrokken werd de ravage zichtbaar. ,,Ik kon alleen maar denken: die mensen zijn allemaal dood. We renden ernaartoe. Veel mensen wilden gaan zoeken, de brandweer kwam er al aan, maar we konden niets doen.'' Applaus In een andere straat wordt de hele middag gezocht naar een vrouw en haar vier kinderen in een inge storte flat van acht verdiepingen. Een reddingsteam hoorde zater dagochtend stemmen in de berg puin. Het duurde zeven uur om erbij te komen. De moeder en drie van haar kinderen werden onder luid applaus van omstan ders levend naar buiten gehaald. Een van de kinderen overleed later in het ziekenhuis. Er wordt nog steeds gezocht naar het vierde kind uit het gezin, een meisje van 3 jaar oud. De kans dat zij nog in leven is, wordt met het uur kleiner. Er klinken continu sirenes in de wijk. Reddingswerkers rennen heen en weer. Honden worden ingezet om naar mensen te zoe ken. Een jongeman, die zich voor stelt als Kenan, kijkt ernaar. Hij volgt de reddingsoperatie al een paar uur. ,,Ze zoeken naar een meisje, 10 jaar oud. Haar naam is Elif. Ze hoorden haar stem en pro beren haar nu onder het puin vandaan te krijgen.'' Kenan heeft verband om zijn rechterhand, hij liep een lichte verwonding op tijdens het helpen met verplaatsen van puin vlak na de aardbeving. ,,Mijn flat staat hier achter, gelukkig hebben wij het overleefd. Ik zag hoe dit gebouw in elkaar zakte. Ik ben meteen gaan helpen, tot de red dingsteams kwamen. Het was verschrikkelijk. Ik ken mensen die zijn omgekomen.'' 22 uur na de aardbeving wordt Elif gevonden. Het meisje lag on der de resten beton van de flat. Turkse media melden dat ze het niet heeft overleefd. Naschokken Naast zorgen over vermiste vrien den en familieleden overheerst angst in de derde stad van Turkije. Er zijn nog veel naschokken, en het risico op een tweede grote be ving is altijd aanwezig. Mensen van wie de huizen nog overeind staan, durven niet terug. Een paar duizend mensen zijn dakloos. De gemeente heeft voor hen grote witte tenten neergezet, er staan ook veel kleine koepeltentjes in parkjes en langs de weg. Coskun staat nog steeds naar de ravage te kijken. Hij is in shock, en kan nergens naartoe. Het gebouw waar hij zelf in woont, is ook be schadigd, en voordat het volledig is geïnspecteerd, kan hij niet te rug. Hij sliep de eerste twee nach ten in een tentje. Hij is bang voor de toekomst. ,,Er zijn zo veel ge bouwen beschadigd. Nog één be ving, en ook die vallen neer.'' Bij het bereiken van de Filipijnen haalde de tropische cycloon Goni windsnelheden tot 225 kilometer per uur. De Filipijnse autoriteiten lieten bijna een miljoen inwoners evacueren. Ze vrezen catastrofale schade en een extreem gevaarlijke situatie. Meerdere slachtoffers stierven door aardverschuivingen van vulkanische as na stortregens in de buurt van de Mayonvulkaan. In de zwaarst getroffen gebieden zijn huizen verwoest en beschadigd en kwamen wegen onder water te staan, waardoor ze onbegaanbaar werden. Enkele uren na het bereiken van de Filipijnen nam Goni in kracht af. De tyfoon trok later op de dag naar de hoofdstad Manilla. Het vliegveld van Manilla werd gesloten. Met het oog op mogelijke overstromingen zijn bewoners van laaggelegen wijken geëvacueerd naar zones die hoger liggen. Goni is de krachtigste tyfoon die de Filipijnen treft sinds Haiyan, die in november 2013 meer dan 6300 mensen doodde. Onlangs eiste ty foon Molave nog 22 mensenlevens ten zuiden van Manilla. De autoriteiten staan voor een extra uitdaging omdat in evacuatie centra voldoende afstand bewaard moet worden om verspreiding van het coronavirus te voorkomen. De Filipijnen hebben het op een na hoogste aantal besmettingen en sterfgevallen in Zuidoost-Azië, na Indonesië. gaan van deur naar deur om informatie te verzamelen. Het grote bevolkingsonder zoek wordt elke tien jaar uitgevoerd. In 2010 telden onderzoekers 1.339.724.852 inwoners: een toename van bijna 74 miljoen ten opzichte van tien jaar eerder. Dat zijn meer mensen dan in Frank rijk of het Verenigd Konink rijk wonen. De autoriteiten schatten dat de bevolking inmiddels is gegroeid naar 1,42 miljard. De autoriteiten schakelen zo'n 7 miljoen ambtenaren en vrijwilligers in om de volkstelling uit te voeren. Het onderzoek neemt twee maanden in beslag. maandag 2 november 2020 Reddingsactie tussen het puin: 'Klop als je dit hoort!' Mitra Nazar Izmir - Coskun, ooggetuige MANILLA Een van de zwaarste tyfoons ooit gemeten bereikte gisteren de Filipijnen en eiste zeker zeven levens in de provin cie Albay op het hoofdeiland Luzon. PEKING Miljoenen onder zoekers zijn gisteren in China begonnen met een landelijke volkstelling. Zij Buurtbewoners en familieleden van vermisten kijken gespannen naar de reddingswerkers die zoeken naar overlevenden. foto mitra nazar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10