'Ik weet niet hoe Albert Heijn er van binnen uitziet, daar mag ik niet komen' WEN ertCc;' HAAR AAN je moet met elkaar kunnen lachen. Als dat niet zo is, zit er iets grondig mis in je rela tie. Ik zeg altijd: eerst humor, dan pas seks.'' Vrouwen maken theaterstukken, tv- series en boeken over hun verval en tekortkomingen en nemen ze graag met elkaar door. Waarom hebben mannen het in de kroeg niet over hun hangkont? ,,Ik denk dat mannen dat wel doen. De leuke mannen dan, hè. Want zij weten dat ze er ook niet zonder kleerscheuren uit komen. Dat ze met hun vijftigers-mannen- tieten niet meer de fristen zijn. En dan dat massale gefiets in die strakke broekjes met van die klikschoenen en zo'n hoofd erbij van dit is aerodynamisch: hét symbool van midlife. Hilarisch en aandoenlijk. Toch hebben vrouwen het waarschijnlijk vaker over hun verval dan mannen. Wij zijn geobsedeerd door hoe we eruitzien, het gaat ook vaak over uiterlijk omdat we er altijd op worden aangesproken. Bovendien ondergaan wij de grootste verbouwing door bevallingen. Daarnaast is er verschil omdat mannen anders zijn grootgebracht. Zij hebben wel behoefte hun kwetsbaar heid te laten zien, maar zijn daar minder toe in staat. Omdat de maatschappij dat niet verwacht. Wij worden afgerekend op onze oude kop als we de 50 zijn gepasseerd, mannen worden afgerekend op hun kwets baarheid.'' ,,Ik creëer vaak mijn eigen werk. Ik kan wel naast de telefoon wachten tot iemand belt, maar dat schiet niet op. Jaren terug dacht ik al: wat wil ik nu echt? Toen begon ik met het schrijven van Toren C. Ik heb dit boek gemaakt en nu ben ik bezig met het ont wikkelen van een nieuwe serie voor de VPRO. Ik heb mezelf maar meteen de hoofdrol gegeven. Het is een drama-achtig verhaal waar je om kunt lachen, dat zich afspeelt op een volkstuincomplex. Super leuk omdat ik daar, net als in het boek, weer bezig kan zijn met langere lijnen voor een personage.'' ,,Ik heb geleerd mezelf beter af te scher men. Het alarm gaat eerder af en dan zeg ik: deze laat ik passeren. Want ik heb de neiging overal ja tegen te zeggen. Begin dit jaar heb ik het toneelstuk Skylight aan me voorbij laten gaan omdat ik bezig was met mijn boek. Ontzettend jammer, want ik geniet van theater. Een ander zou het mis schien kunnen combineren, maar ik niet. Ik moet focussen, anders raak ik het over zicht kwijt en nu ik ouder word, misschien is het de overgang, raak ik dan in paniek. Daarom split ik activiteiten, zeg ik: eerst de vaatwasser leegruimen, dan de auto naar de garage brengen, vervolgens twee uur zakendoen en daarna twee uur schrij ven. Anders verlies ik controle. Daarnaast lassen we elke dag een uur qualitytime in waarin we samen naar het Journaal kijken. Niet zozeer vanwege het nieuws, maar om de teller compleet uit te zetten, tegen elkaar aan te zitten met een kop koffie. En soms kan ik goed uit mijn neus vreten. Tijdens het schrijven was ik soms uren met andere dingen bezig. Series kijken, op Pinterest bestuderen hoe ik mijn huis an ders kan inrichten, mailtjes beantwoorden, op Catawiki zitten. En als ik helemaal ver loren ben, kijk ik oddly satisfying video's op YouTube. Filmpjes over taarten aansnijden, beton gieten en stalen stampers die iets plat drukken, heel lekker. Totdat ik tegen mezelf zeg: Maike kom op, doe eens iets zinnigs. En dan ga ik mijn nagels lakken.'' ,,Absoluut. Zeker in deze tijden van on zekerheid. Dan maak ik me financieel 12 PASPOORT Maike Meijer Geboren 29 april 1967 in Nijmegen. Opleiding Toneelacademie Maastricht. Loopbaan Studeert in 1992 af en speelt daarna ruim twintig toneelrollen bij gezelschappen als De Paardenkathedraal, Het Nationale Toneel en Theater van het Oosten. Schrijft zelf stukken als Bermudadriehoek, Braak en Vier mannen. Halver wege de jaren 90 begint zij haar theaterwerk te combineren met televisie en is zij onder meer te zien in Baantjer, Lieve lust en Dokter Tinus. Ook speelt zij in films: onder meer Nacht vlinder, De gelukkige huisvrouw, Gooische Vrouwen en Wat is dan liefde. Vanaf 2007 maakt ze zeven seizoenen van Toren C, waarin ze zo'n tachtig typetjes speelt. Volgende week ver schijnt het boek Wen er maar aan. Privé Getrouwd, moeder van twee zonen. Wen er maar aan verschijnt bij Uitgeverij Meijer op 3 november (€18). En hoe zit het met jouw werk? Is dat er nog nu je de 50 bent gepasseerd? Een paar jaar geleden had je een burn out, hoe voorkom je dat je opnieuw in die situatie terechtkomt? Je bent ook al zeven jaar te zien in de commercials van Jumbo. Is zo'n lang lopende reeks een luxe?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 92