'Ik kan mijn man na 24 jaar nog altijd over alles lastigvallen' Actrice en scenarioschrijfster Maike Meijer (53) staat bekend om haar expliciete en soms harde grappen. Maar ze heeft ook haar softe kanten en 'voelt zich soms een harry'. Over het emptynest- syndroom: ,,Mijn oudste zoon, Thor, ging afgelopen zomer het huis uit. Hij is 20, dus dat is heel normaal. Maar ik beet 's nachts regelmatig huilend in mijn kussen. Het gemis is bijna fysiek, ik voel pijn. Panggg, alsof die navelstreng nog een keer werd doorgesneden. Ik denk: shit, wat was je kort bij ons. En: heb ik wel genoeg geno ten? Ik mis zijn gedoe en gekloot, de oude verhoudingen binnen het gezin, de van zelfsprekendheid. Ja, ik mis zelfs de erger nis die er ook was. Marc heeft er minder moeite mee dat Thor de deur uit is. En dan denk ik bij mezelf: Maike, stel je niet zo aan, hij woont om de hoek.'' Nederland kent Meijer vooral van de Toren C-kantoorhumor die onze taal ver rijkte met termen als 'droge knalerwten', 'kontpraten' en 'kijke, pannekoek'. En ze zit in ons collectieve geheugen als de semi- bezorgde Jumbo-moeder, die haar gezin door de coronacrisis loodst met behulp van relativering en vegetarische stooflapjes. Nu komt ze met Wen er maar aan. Een door haarzelf geïllustreerd en uitgegeven dagboek waarin de werkloze actrice M., een Bridget Jones op leeftijd, de hoofdrol speelt. Zij vertelt over ouder worden en registreert het kleine en grote verval in haar leven. Meedogenloos, herkenbaar en hilarisch. Zowel het mentale als fysieke geploeter komen aan bod. Zo voelt haar li chaam soms zo uitgewoond en opgebruikt aan als een Febo na sluitingstijd, kan zij bijna als een kerstkalkoen rozemarijn- takken tussen haar vetrollen klemmen en schuurt de seks in de echtelijke sponde nog harder dan de humor waarmee ze die scènes beschrijft. Meijer putte de inspiratie voor deze avonturen deels uit eigen ervaring. Ook haar eerste verzakkingsverschijnselen fungeerden als inspiratiebron. „Tijdens de beginfase van de overgang stond ik in een winkel in een pashokje. ik keek in de spie gel en dacht: dit lichaam verandert keihard. Dat het licht van boven kwam waardoor ik eruitzag als een ork, hielp bepaald niet mee. De verkoopster riep door het gordijn: kan ik wat van je aannemen? En ik zei: jazeker, dat het allemaal voor geen meter staat. ,,Ik ontdekte dat ouder worden een onderwerp voor mij was. Omdat ik daarbij net als bij Toren C de achterkant van de humor en de overdrijving kan opzoeken. Daar waar het wringt. Hoe harder de grap pen en hoe meer zelfspot, des te leuker ik het vind. Het is de kunst om naar jezelf te kijken en te kunnen lachen om de dingen die op je pad komen. Heel hard te lachen. Want we gaan toch down the drain.'' ,,Nee, helemaal niet. Het gaat met mij beter dan ooit, ik doe leuke dingen, zit goed in mijn vel. Het is een beetje zoals Renate Dorrestein schreef: iedereen wil ouder worden, maar niemand wil het zijn. Want het is minder, dat je er niet meer zo uitziet als op je 25ste, 30ste. En ik heb wel een vak waarin ik word afgerekend op mijn uiter lijk. Simone Signoret liet alles na haar 50ste hangen. Bij haar was het roken, zuipen, vreten. Perfect, als je daar tevreden mee bent. Ik probeer me in te houden met eten en drinken en loop elke ochtend een half uur hard. Kortom: ik ben een enorm matig en vervelend, saai persoon. Niet in mijn hoofd: ik sta chronisch in de aan-stand. Misschien dat ik daarom de rest in mijn leven zo rustig mogelijk wil hebben. Ik heb altijd verlangd naar een man, kinderen, een huis. Ben nooit een wildebras geweest qua relaties, drank of drugs; ik probeerde ooit een joint en werd toen zó hyper. Niks voor mij. Wat wel triest is aan ouder wor den voor hele generaties: bladen, bedrijven en televisie vinden vrouwen na hun 50ste over het algemeen niet meer interessant. Adverteerders haken massaal af. Terwijl we veel ouder worden en langer moeten doorwerken. Bovendien hebben we ont zettend veel te bieden en vinden we onszelf steeds opnieuw uit. Mijn boek is een ode aan die vrouwen.'' ,,Mijn moeder zegt altijd over mijn vader: soms word ik zo moe van die man, maar het is geen dag saai. Dat geldt bij ons ook. We kunnen ons ongelooflijk aan elkaar ergeren. Bij mooi weer zeg ik: we gaan wandelen. En dan antwoordt hij: waar heen? Dan denk ik: man, we gaan gewoon. Ook heel typisch: hij blijft vaak staan bij films op tv. Zitten is een te groot state ment, dan lijkt het alsof hij de film echt leuk vindt. Andersom ergert hij zich aan mij. Ik kan niet multitasken. Bel ik met mijn moeder terwijl ik de was opvouw, dan hoort hij aan mijn stem dat ik niet luister. Ik ben ongeorganiseerd en dat vindt hij verschrikkelijk. Neem nou eens je rust en focus op waar je mee bezig bent, zegt hij. Wat we heel goed samen kunnen: praten. We kauwen het leven uit, stoven onze gesprekken. Ik kan hem over alles las tigvallen, mijn boek, onze twee kinderen, ook middenin in de nacht, en na 24 jaar is hij nog steeds oprecht geïnteresseerd. We bewegen met elkaar mee, zeker bij beslui ten. Essentieel. Want naarmate je ouder wordt, zijn de keuzes die je maakt steeds belangrijker. Je hebt er minder, dus moet je er zuiniger mee omspringen. Ik ga niet zomaar linksaf, dat heb ik gehad. Marc evenmin. Hij was jaren regisseur in Hilversum, maar vond dat steeds minder leuk. Toen hebben we samen gekeken waar hij gelukkig van zou worden. Hij is een school gaan begeleiden in Afrika en kwam zo in het onderwijs terecht. Ik heb hem gesteund en naar hem geluisterd. En hij is er voor mij. Hij denkt: o nee, ga nu niet ook nog dat boek zelfuitgeven. Maar hij steunt me toch. We hebben vaak de grootste lol, hij is mijn soulmate. Ik kan me niet voor stellen dat het ooit eindigt, zo verwant zijn we aan elkaar. Ooit zit ik als oud wijf met vier tanden en een grijze kop en een manke hond samen met hem in ons huis op die berg in Italië. Dan staat hij te klussen en maak ik in een krakjurk een pot olijven uit eigen tuin open. Wat van levensbelang is: Vind je het echt niet erg om ouder te worden? Je bent 24 jaar met je man. Hoe houd je dat leuk? ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 91