'Met angst en beven luisterde ik naar de harde klappen' EGBERT JAN Kim: „Vanuit Griekenland is Yasser lopend, met bussen, treinen en liftend naar Nederland gekomen.'' Yasser: ,,Ik moest veel lopen omdat ik weinig geld had.'' Kim: ,,Op foto's uit die tijd is Yasser heel mager.'' Yasser: ,,In 2015 leefde ik twee maan den met 550 man in de Jaarbeurs in Utrecht. Daarna zat ik in asielzoekers centra in Doetinchem en Echt. Nu heb ik een verblijfsvergunning voor on bepaalde tijd. De eerste jaren werkte ik één dag per week, in een supermarkt en in een hotel. Ik had het te druk om meer te werken, omdat ik zoveel in- burgerings- en taalcursussen deed. We leerden elkaar kennen via Tinder.'' Kim: ,,Mijn ouders komen uit Surina me. En ik heb Chinees en Joods bloed.'' Yasser: ,,Leuk toch: Kim is geboren in Nederland en is ingetrokken bij een statushouder. We doen alles samen.'' Kim: ,,Yasser is beter in rekeningen beheren. Ik ben chaotisch. Ik hoefde nooit op geld te letten.'' Yasser: ,,Ook boodschappen doen we samen.'' Kim: ,,We geven ongeveer 300 euro per maand uit aan eten.'' Yasser: ,,We zouden moeten stoppen met roken. Dat scheelt geld.'' Kim: ,,We roken samen maar twee pak jes per week.'' Yasser: ,,Jij drinkt alcohol. Dat is ook duur.'' Kim: „Vroeger ging ik drie keer per week uit eten, met wijn erbij. Ik heb van Yasser geleerd dat het beter voor de financiën en de gezondheid is om zelf te koken.'' Yasser: ,,Toen ik net in Nederland kwam, kreeg ik veel kleding, maar ik ging van kamp naar kamp en kon geen spullen meenemen.'' Kim: ,,Ik verkoop veel van mijn jaren 90 kleding. Zoals een Dior-bustier. En een JP Gaultier-tas, die levert zo ruim 1000 euro op. Mijn familie was nogal merk- gericht. Ik vond een paar schoenen die afgeprijsd waren van 700 naar 400 euro een koopje.'' Yasser: ,,Dat soort aankopen doe je niet meer.'' wee grappige onderhouds- mannen haalden op 20 april het glas uit alle ramen van mijn huiskamer. Ook de keuken moest er deels aan geloven. Het glas dateerde van eind 19de eeuw, dat konden ze zien aan de kwali teit, het gegolfde oppervlak, de blaasjes. Leuk weetje, dacht ik opgetogen. Er zou 21ste-eeuws dubbelglas in komen, en nog wat klussen links en rechts, kwestie van een week. Misschien twee. Even door zetten. Het was een tegenvaller dat ik ook van alles zag gebeu ren met kozijnen en dorpels die voorheen al een kostbare opknapbeurt hadden gehad. Was die dan voor niets geweest? Misschien snapte ik er niet zo veel van. Zulke mannen zitten in een parallelle wereld, hun afwegingen en besluiten zijn van een andere orde; bescheidenheid past. Soms stelde ik een vraag aan de ene man, met wie ik in de loop van de jaren een vriendschaps band had opgebouwd. Hij slaagde er dan breedsprakig in te suggere ren dat de vraag nogal overbodig was. Achteraf wist ik het niet meer: had ik antwoord gekregen? In een bijna onmerkbaar proces verdwenen de mannen uit beeld. De werkdagen werden korter, ze kwamen 's een dagje niet, of twee daagjes. En toen helemaal niet meer. Begin juni reageerde mijn werkmansvriend licht pissig toen ik vroeg waarom alles stillag; zo veel redenen, wie vraagt nou zoiets? Bij wind zat ik met angst en beven naar de harde klappen te luisteren waarmee het plastic zich naar binnen zoog en naar buiten trok. Soms sproeide regen door de kieren. Voorbijgangers voerden gesprekken bij mij op de sofa. Auto's reden langs de open haard. Om kort te gaan, vijf maanden ontbraken de ramen. Inbrekers, waar waren jullie? Gouden kansen gemist. Wat zeur ik, tegen 1 oktober zaten ze erin. Prima werk hoor. Alleen, nu mis ik Frank Treuren. Helaas, de glasleverancier kon niet binnen een paar dagen leveren, coronacrisis hè. Kon veertien dagen worden. Twintig. Het eerste weekend, bij zonnig voorjaarsweer, zat er triplex voor alle ramen, best een beetje don- Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl ker. De dinsdag erop vervingen ze dat door ondoorzichtig bouw- plastic, een product van het bedrijf Frank Treuren BV. Dat stond er met grote letters op, een keer of twintig. Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87