2020 'iV II 7 'Russische hack in VS' Uw vraag over verkiezingen Twee neonazi's aangehouden Het zou zomaar kunnen dat het tijdperk van Giel Beelen voorbij is PORTRET GIEL BEELEN Gudo Tienhooven Hilversum Een greep uit Giel Beelens indruk wekkende cv aan controverses: hij liet zich in de uitzending oraal bevredigen door een prostituee, noemde Hitlers Mein Kampf 'het meest indrukwekkende boek ooit', riep luisteraars op poederbrieven (lees: enveloppen gevuld met meel) naar de KRO te sturen en brak boos een liveoptreden af, om dat hij het vals vond klinken. Het leverde hem al vroeg in zijn car rière (de jaren 90) de geuzennaam 'shockjock' op. ,,Maar het zou zomaar kunnen dat het tijdperk Giel Beelen voor bij is'', zegt mediastrateeg Evert Bronkhorst van Vizeum. „Want het opzoeken van de randjes, dat is een beetje passé. Het moet vooral braaf en gezellig zijn tegenwoor dig. Laatst was die omstreden Viruswaarheid-voorman Willem Engel bij hem te gast. Dat Giel hem überhaupt uitnodigde, dat veroorzaakte al ophef.'' Volgens Bronkhorst valt het feit dat Beelen zich donderdag (overi gens voor de tweede keer) versliep en dus niet te horen was tussen 04.00 en 06.00 uur 's nachts op NPO Radio 2, evengoed in de cate- gorie 'je komt tegenwoordig ner gens meer mee weg'. De dj kreeg de wind van voren. Dat is niet nieuw, maar waar het Beelen ooit deels zijn faam en torenhoge luis tercijfers opleverde, lijken de 'stunts' nu in zijn gezicht te ont ploffen. De gloriejaren van 3FM, waar hij ruim twaalf jaar lang een ochtend show presenteerde en deelnam aan Het Glazen Huis (Serious Re quest), zijn voorbij. De laatste drie jaar probeerde hij onder de vlag van eigenaar John de Mol de och tenduren van het commerciële Veronica succesvoller te maken, maar zijn populariteit was al ta nende en de daar reeds magere cij fers stegen niet. Sinds enkele we ken is hij terug bij de publieke om roep, maar omdat er nauwelijks meer plek was, moest hij genoe gen nemen met een programma in het holst van de nacht. Ongeleid projectiel Meer radiokenners vinden dat Beelens werkwijze niet meer past bij het huidige tijdsbeeld. ,,Dat is de reden dat je Robert Jensen nu ook niet meer hoort'', zegt radio- en podcastmaker Patrick Kicken, die zelf ooit werkte voor 3FM en Veronica. ,,Als je wordt gezien als een ongeleid projectiel, beland je hooguit ergens in de nachturen.'' Kicken denkt dat Beelen niet ongelukkig is op zijn nieuwe plek. ,,Van John de Mol moet je bij wijze van spreken elk uur The Red Hot Chili Peppers draaien, nu heeft Giel in elk geval zijn vrijheid weer terug. Maar ik vergelijk het een beetje met Paul de Leeuw: dat was ooit vernieuwend, daar bleef je voor thuis. Nu denk je al snel, hoe rot het ook klinkt: dit kennen we nu wel. Mensen denken dat het verslapen een hoax is. Dat zal vast niet zo zijn, maar ik betrap mezelf bij Giel ook wel eens op dat soort gedachten.'' Volgens Jan Westerhof, tussen 2007 en 2017 directeur NPO Radio, moet Beelen vooral omringd zijn door mensen die hem durven tegen te spreken. ,,Er moet weer- stand zijn. Iemand moet hem bij voorbeeld vertellen dat, zeker nu in coronatijd, de luisteraar meer behoefte heeft aan een arm om zich heen in plaats van geschokt te worden. Maar hij laat zich niet meer zo makkelijk adviseren. Giel is heel erg in zichzelf gaan geloven.'' Rebels Dat Beelen zich weleens verslaapt, moet geen verrassing zijn, meent Westerhof. ,,Dat gebeurde in mijn tijd ook. Hele protocollen werden opgesteld om hem op tijd wakker te maken. Dat is nu ook niet het probleem. Het gebrek aan succes, da^r heeft hij last van. En je kan niet eeuwig rebels blijven, dat wordt ongeloofwaardig. Hij is al een tijd terug gaan zwabberen en sindsdien zoekende. Of hij zich zelf nog opnieuw kan uitvinden? Ik weet het serieus niet.'' Top 40-goeroe Erik de Zwart denkt van wel. ,,Ik zeg altijd: 'Bij de radio kan je honderd jaar mee.' Mensen praten wel weer over hem! Misschien moet hij het weer meer zoeken in zijn passie voor muziek, het ontdekken van nieuwe bandjes. Maar Giel was nooit een 'Alabas- tine-dj' die alleen maar gaatjes vult en plaatjes aan elkaar lult. Contro versieel durven zijn, zeker nu. Ik vind het wel goed.'' Patrick Kicken: ,,Edwin Evers deed het misschien slimmer, die zag in dat hij zichzelf nooit nóg suc cesvoller kon maken. Dus stopte hij op zijn hoogtepunt. Ik zou het ook doodzonde vinden. Giel is de laat ste rebel op de radio. En ik zie nie mand dat meer evenaren.'' zaterdag 31 oktober 2020 WASHINGTON Russische hackers hebben vergeefs geprobeerd binnen te drin gen in de e-mailaccounts van de Democratische par tij in de Amerikaanse sta ten Californië en Indiana. Persbureau Reuters meldt dat de hackpogingen het werk waren van hackers- groep Fancy Bear. Die wordt in verband gebracht met de Russische militaire inlichtingendienst GROe en wordt ook gezien als de hackers van Democrati sche mailaccounts bij de Amerikaanse presidents verkiezingen van 2016. KARLIJN VAN HOUWELIN- GEN beantwoordt maan dag om 15.00 uur live van uit de VS uw vragen over de verkiezin gen. Karlijn van Houwe- lingen is ruim vijf jaar correspon dent voor onder meer deze krant en schreef boeken en vele ar tikelen over het land. On langs reisde ze nog langs tien plaatsen in de VS die allemaal Hope heten. Heeft u een vraag aan haar? Mail uw tekst of video naar: video-ad@dpgmedia.nl. De livestream is maandag op onze site te bekijken. ROTTERDAM De politie heeft twee rechts-extre- misten opgepakt op ver denking van opruiing en 'misdrijven met een terro ristisch oogmerk'. Ze zou den deel uitmaken van het beruchte internationale neonazinetwerk The Base. De mannen uit Amsterdam en Zwijndrecht, allebei 19 jaar oud, werden dins dag al aangehouden. In het ouderlijk huis van de ver dachten is veel nazimateri aal in beslag genomen, waaronder een hakenkruis- vlag, uniformen en posters, meldt het Openbaar Minis terie. Het gaat om twee op zichzelf staande onderzoe ken, het is dus niet duidelijk of de twee mannen elkaar kennen. Giel Beelen in Het Glazen Huis in Utrecht in 2004 (links) en in het programma The Roast van Comedy Central. foto sanp Massaal krantenkoppen scoren door je te verslapen, dat gebeurt alleen Giel Beelen. De dj staat al jaren synoniem voor relletjes. Deels om die reden stond hij ooit aan de top van radioland, maar de luisteraar lijkt het beu. Is er anno nu nog wel ruimte voor iemand zo grillig als Giel? - Evert Bronkhorst (Vizeum) Giel Beelen slaagt er niet meer in te scoren met zijn stunts. fotos anp kippa Wie wil er nog luisteren naar zwabberende rebel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7