Voor u geproefd Groene thee 27 PURE Tea Sing Pickwick Clipper ORGANIC GREEN TEA Westminster Fairtrade original GREEN TEA 'Thee moet je voorzichtig laten trekken, hooguit anderhalve minuut' Lipton Daar staan ze, vier theesomme- liers, met hun serieuze blikken boven acht kopjes groene thee. Ze ruiken, proeven, walsen, rollen en slikken en gebruiken termen als blikkig, metalig en stenig. ,,De temperatuur van het water is essentieel", zegt Suzanne Heijnis. Die moet tussen de 70 en 80 graden zijn. ,,Zet je groene thee met water heter dan 80 graden, dan komen er bittere stoffen zoals polyfenolen vrij. Die zorgen voor wrange tonen en geven een onaangename smaak. Bij zwarte thee komen die stoffen pas vrij bij 95 graden of hoger." Het is theeleuten op hoog niveau vandaag bij De Theemakers aan de Thor- beckegracht in Zwolle, de testlocatie. Al snel is duidelijk: de ene thee geeft een fijn en romig mondgevoel, de andere heeft een astringent (lees: samentrekkend) effect. Soms komen tonen van spinazie en zeewier bovendrijven, dan weer worden nuances van citroen en aardbei genoteerd. Zelfs umami komt voorbij, die in Japan de vijfde smaak - naast bitter, zoet, zuur en zout - wordt genoemd. ,,Thee kan dezelfde complexiteit hebben als wijn", zegt Ari adne Vogel. ,,Er zijn sterrenrestaurants die passende thee bij de soep, vis of kaasplank schenken, in plaats van een glas wijn." Wokken Groene thee is gemaakt van jonge blaadjes van de Camellia sinensis, de officiële naam van de theeplant. In tegenstelling tot bijvoorbeeld zwarte thee wordt groene thee na de pluk direct verhit om oxidatie te voorkomen. Zo blijven de frisgroene kleur van de bladeren, aroma en smaak behou- den. Anja Schukkink: ,,In China kiezen ze vaak voor wokken, waardoor de smaak van noten en de geur van groene groenten naar boven komt. In Japan stomen ze liever, daarmee krijgt de thee meer een spinazie- achtige smaak." Zelf drinken de panelleden liever losse thee. De fijngemalen blaadjes in zakjes zijn in hun ogen minder lekker en minder puur. Ook verbazen ze zich soms hoe Ne derlanders theezetten. Ilse Beemsterboer: ,,Oneerbiedig gezegd: we hengelen een theezakje zo lang mogelijk heen en weer in grote mokken en slobberen het drankje vervolgens naar binnen." Al dan niet met een flinke scheut melk en/of schep suiker. Heijnis: „Doodzonde. Op die manier wordt de thee veel te sterk én te bitter. Een theezakje moet je heel voorzichtig laten trekken, hooguit anderhalve minuut." Voordeel van thuiswerken: we kiezen zelf welke thee we tijdens het werk drinken. Ons testpanel proeft acht keer groene thee. Ariadne Vogel (56), theesommelier bij Tisgroen. Ze is een vegetarische kok en geeft theeworkshops. Suzanne Heijnis (37), theesommelier bij De Theemakers. Verzorgt theeproeve- rijen, ook online. Ilse Beemsterboer (54) theesommelier bij 6tea6. Verzorgt theeworkshops en advi seert restaurants. Anja Schukkink (51), theesommelier en eigenaar van Tea in Motion. Verkoopt thee en verzorgt trainingen. Lord Nelson Celestial Seasonings GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Prijs: 0,55 euro Prijs: 1,52 euro. •••I Prijs: 2,55 euro Geurloos en een milde, licht zoete smaak. Na het doorslikken een tikkie droog mondgevoel, maar prima te drinken. - Prijs: 0,69 euro Frisse smaak: tikkie citroen en een vleugje gras. Deze thee heeft een fijn, romig mondgevoel. Wel vlakker dan de groene thee zoals de panelleden die het liefst drinken. Prijs: 2,42 euro De een proeft blik, de ander steen, maar metalig vinden ze deze thee allemaal. De typisch frisse smaak van groene thee is ver te zoeken. Bijzonder vlak. Smaak- en geurloos. Prijs: 1,89 euro Thee met een vleugje aardbei. De ™T-„ nasmaak is lang en y doet denken aan het hartige van umami, het Japanse woord voor heerlijk heid. Zeer smaakvol. Niet te heet alsjeblieft JEROEN KREULE Groene thee Vegetaal (plantaardig), stroef en een samentrekkend en droog mondge- voel, alsof er iets blijft hangen aan je tong en gehemelte. Niet fijn. 20TEABAGS NETWT23g Prijs: 0,69 euro Een vrij vlakke en zachte smaak, neigt wel naar metaal. Ook hier een droog mond- gevoel. Een alle- mans vriend. Green Tea Natural Prijs: 2,75 euro Romig, met tonen van spinazie. Smaakt naar matcha, een thee uit Japan. Geen allemans vriend, wél lekker. Toegankelijk, zacht, fris en zoet. Een licht metalige smaak. Benadert het meest hoe groene thee hoort te zijn. De kleur is donker der dan bij de rest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75