Stappenplan: vind een liefhebberij die écht bij je past ■- Met al dat thuiszitten door de coronamaatregelen is wat afleiding in de vorm van een hobby meer dan ooit gewenst. Hoe weet je wat bij je past? Psycholoog Gerdy Geersing helpt je op weg. 26 Stap 5 Stap 1 Denk aan wat je als kind graag deed Geersing: ,,Ga in gedachten terug naar vroeger. Was je als kind creatief bezig? Deed je aan sport? Deed je graag iets alleen of juist met anderen? Bedenk wat je er precies zo leuk aan vond. Beleefde je als kind bijvoor beeld plezier aan flippo's sparen, vraag jezelf dan af: werd ik zo blij van het verzamelen of vond ik het leuk omdat ik het kon delen met anderen? In het eerste geval zou je nu iets anders kunnen verzamelen. In het laatste geval zou je online gelijk gestemden kunnen zoeken om ervaringen mee te delen over boeken, muziek, gamen of waar je interesse dan ook ligt. Je kunt ook een ander moment uit je leven terughalen waarbij je iets deed wat je zo leuk vond dat je de tijd vergat. Vraag je af wat het pre cies aan die bezigheid was wat je zo veel energie gaf.'' Stap 2 Typeer jezelf en vind een doel Geersing: ,,Om een hobby te vinden die bij je past, is het belangrijk jezelf te kennen. Wat is belangrijk voor jou? Ben je prestatiegericht? Doe dan iets waar je aanleg voor hebt, zodat je vorderingen ziet. Anderen hebben misschien geen prestatiedrang en klooien liever wat aan. Zij kunnen bijvoorbeeld gaan schilderen zonder dat ze daar enig talent voor hebben. Ben je meer een denker of juist een doener? Doe je graag dingen samen of liever alleen? Ben je creatief? Of moet wat je doet praktisch nut hebben?'' Vraag je af wat het doel is van je nieuwe hobby. Wil je ontspannen, iets nieuws leren, iets maken of iets bijdragen aan de maatschappij? Stap 3 Fantaseer over wat je het liefst zou doen en laat je niet belemmeren Geersing: ,,Mensen denken soms te snel 'dit kan ik toch niet' of 'dat is te duur' en laten zich bij voorbaat be lemmeren. Dat werkt demotiverend. Vraag jezelf daarom af: als alles kan, wat zou ik dan het liefste doen? Wat als er geen beperkingen waren, ook niet financieel? Als mijn partner of familie alles goed zou vinden, wat zou ik dan leuk vinden om te doen?'' Stap 4 Doe de realitycheck Hoeveel tijd vraagt een hobby en kun je die vrijmaken? Hoeveel geld wil je eraan uitgeven? Het halen van een vliegbrevet valt misschien af vanwege de kosten en de tijd, vliegtuigen spotten kan dan een haalbaar alternatief zijn. Wacht even met grote aankopen Geersing: „Probeer niet van alles op goed geluk. Even los van de inspanning en de teleurstelling die dat oplevert, heb je misschien ook allemaal spullen aangeschaft die je uiteindelijk niet meer gebruikt. Het is veel motiverender om eerst te kijken waar je langere tijd voldoe ning uit haalt, wat je ontspanning, een goed gevoel en energie oplevert. In deze coronatijd is het belangrijker dan ooit dat je er positieve emoties uit haalt.'' 'In deze coronatijd is het belangrijker dan ooit dat je positieve emoties uit iets haalt' Geef niet te snel op Plan elke dag of om de dag tijd in voor je nieuwe hobby, om er goed in te komen. Geersing: ,,Heb je meer dere ideeën, probeer ze dan allemaal uit. Mocht het niet meteen een succes zijn, vraag je dan af waarom je wilt opgeven. Is dat omdat je die prestatiegerichte persoon bent die denkt: balen, ik ben hier niet heel goed in? Geef het dan nog even de tijd, om te kijken of je progressie boekt.'' ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Gezocht: hobby ONNO LAKEMAN Gerdy Geersing helpt met haar bedrijf &Talent (entalent.nl) mensen hun talenten te vinden. Wordt het een creatieve hobby? Ga voor inspiratie en workshops dit week end naar de online beurs KreaDoe via kreadoe.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74