Een vaarwel met vijf geboden Klusvrouw Hieke Grootendorst 25 stelde me gerust en zei dat hij het ook in de gaten hield. Hij ging echt weer als partner naast me staan.'' Afscheid van druk leven Voor de diagnose parkinson had het stel een druk leven, waarin werk een belangrijke plek innam. Haar man was redacteur bij de gemeente Amsterdam. ,,Op het moment dat hij in 2015 de diagnose kreeg, had hij de leukste functie van zijn hele loop baan. Het heeft drie jaar geduurd voordat hij volledig werd afgekeurd. Dat was een verdrietig traject, omdat hij zijn werk en collega's heel leuk vond.'' Overes, zelfstandig projectleider, vond het in die periode lastig om zich op haar werk te concentreren. ,,Voor- heen maakte ik lange dagen, maar toen werd ik om drie uur 's middags al onrustig. Dan had ik het gevoel dat ik moest afronden, omdat hij al zo lang alleen was.'' Ook hun sociale leven veranderde, omdat haar man slecht tegen drukte kan. ,,Mijn twee kinderen hebben allebei net een kleintje. Maar het hele gezin bij elkaar, met partners en kleinkinderen, is voor hem al te druk. Dat vind ik weleens lastig.'' Ook moesten ze zich afmelden voor de kookclub en kunnen ze vaak niet naar familiefeestjes. Na het rouwproces volgt acceptatie Niet voor niets spreekt arbeidspsy- choloog De Jong van een 'rouwpro ces' waar beide partners doorheen moeten. Vaak heeft de arbeidsonge schiktheid direct invloed op de dagelijkse routine, maar ook op de toekomst die je samen voor ogen had. ,,Wij waren het liefst blijven latten tot mijn kinderen uit huis zouden gaan'', vertelt Van Bezooijen. ,,Dat plan moesten we aanpassen.'' Soms zijn er ook financiële zorgen. ,,In de fase dat mijn vriend arbeidsonge schikt raakte, had ik net mijn baan opgezegd om voor mezelf te begin nen. Daar was ik zelf heel enthou siast over, maar mijn vriend vond die onzekerheid helemaal niet prettig.'' Na het rouwproces kan acceptatie komen. „Rouwverwerking is iets achterlaten. Accepteren dat niet alles valt op te lossen'', zegt De Jong. Van Bezooijen is daarin geslaagd. Ze heeft aanvaard dat hun relatie nooit meer wordt zoals die was. ,,Er is misschien nog maar vijftig procent van onze oude relatie over, de andere helft ben ik kwijt. De spontaniteit is eruit, we kunnen nooit meer iets echt onverwachts doen. Maar ik weet dat het geen zin heeft om te blijven verlangen naar wat er ooit was, dus heb ik ervoor gekozen dat niet te doen. Ik probeer juist te genieten van de vijftig procent die er nog wel is. En daarin zit nog steeds heel veel liefde.'' Hieke Grootendorst gaf elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: haar stelregels. 1. Visualiseer 2. Zet een hulplijn in 3. De machine doet het werk 4. Kalm aan 5. Zet thee en haal adem KOKEN \©ete« GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Arbeidsongeschiktheid trekt een zware wissel op een relatie, onder vonden Nienke van Bezooijen en haar partner. ,,Toen de psycholoog vroeg hoe het met mij ging, begon ik te huilen. Die vraag was me al zo lang niet gesteld.'' foto koen verheijden Vijf jaar lang heb ik wekelijks een column in deze krant mogen verzorgen. Lief, leed en vele klustips heb ik met je gedeeld. De klussers die het nu zonder mijn wekelijkse ondersteuning moeten doen, wil ik graag mijn vijf geboden meegeven. Ook ik heb momenten in mijn kluscarrière gehad waarop ik het even niet meer wist. Dan dronk ik een kop thee en ademde even flink naar mijn buik. Je raadt het al: het kwam altijd goed. Zelfs die keer dat ik een veel te smalle buitendeur had besteld. Die keer dat er een keiharde straal water uit een leiding in mijn gezicht spoot. Of toen een douchewand in duizenden stukjes uiteenspatte. Bedankt voor alle reacties. Beloof je me dat je mijn vijf geboden in acht neemt? Een dooddoener, maar gebruik je logi sche verstand. Je hoeft echt geen raket geleerde te zijn om te kunnen klussen. Ruimtelijk inzicht komt van pas. Meet alles goed op. En denk altijd een aantal stappen vooruit. Visualiseer dat je deze klus uitvoert, dat zal je absoluut helpen lastige situaties op te lossen. Op internet kun je fantastische video's vinden. Bouwmarkten en leveranciers van gereedschap en materialen bieden vaak online hulp. Mijn favorieten op YouTube zijn Timmerman Koos, Eigen Huis Tuin, Black Decker en Hornbach. Probeer niet het wiel opnieuw uit te vinden, maar laat je helpen. Gebruik het juiste gereedschap en gebruik góed gereedschap. Een boor machine met te weinig power komt niet door een plafond heen. Knoop goed in je oren dat de machines het werk moeten doen, niet jij. En een schroevendraaier is niet om te wrikken. Kies altijd voor kwali tatief hoogwaardige materialen. Haast je nooit en bescherm jezelf. Ik ben thuis tijdens een haastklusje gestruikeld en heb toen een hersenschudding en een gebroken neus opgelopen. Daar was ik langer zoet mee dan de tijdwinst die ik toen zocht. Een ongeluk zit echt in een klein hoekje en de meeste ongelukken gebeuren thuis. Kalm aan dus. Blijf te allen tijde rustig. Paniek helpt je nooit verder. Je kunt niet helder meer nadenken en dat zorgt ervoor dat je de verkeerde beslissingen neemt. Makkelij ker gezegd dan gedaan? Keer terug naar de thee en de buikademhaling. En voor alle klussen geldt: durf te doen. ILLUSTRATIES TJITSKE SLUIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, Hardwarelnfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73