Dit doet arbeidsongeschiktheid met je relatie Bij arbeidsongeschiktheid is er vaak weinig oog en oor voor de gevolgen voor de partner. Terwijl geliefden vaak allebei door een rouwproces gaan als een van hen niet meer kan werken. 'Berusting is deel van de oplossing' 24 'Ik veranderde van zijn partner in zijn coach. Ik was alleen nog maar bezig met zorgen voor hem. Ik verloor mezelf compleet uit het oog' fan een energieke en doortastende man veranderde hij in een bang vogeltje'', vertelt Nienke van Bezooijen (53). Haar vriend raakte op 58-jarige leeftij d arbeidsongeschikt vanwege een burn-out en zware depressie. Er waren veel irritaties en ruzies in zijn baan als facilitair manager in de gehandicaptenzorg. Van Bezooijen zag haar vriend langzaam somberder worden. Tot de dag waarop hij vermoeid naar huis ging en niet meer van de bank af kwam. De twee hadden op dat moment een latrelatie, maar Van Bezooijen besloot hem in huis te nemen, zij was toen 44 jaar. „Ineens was er de hele dag een zieke man in huis.'' Arbeidsongeschiktheid zet niet al leen het leven op de kop van degene die niet meer kan werken, maar ook dat van de partner. ,,Beiden moeten afscheid nemen van de vertrouwde situatie en het toekomstbeeld dat ze hadden'', stelt arbeidspsycholoog en relatietherapeut Marjan de Jong. Vanuit de omgeving gaat er meestal veel aandacht uit naar de arbeidsongeschikte, vaak krijgt die professionele ondersteuning. ,,Maar voor partners is het net zo goed zwaar'', weet De Jong. ,,Die hebben vaak het gevoel dat het hele gezin op hen steunt en dat zij zich staande moeten houden.'' Gelijkwaardigheid verdwijnt Arbeidsongeschiktheid heeft vaak een grote invloed op de relatie. De Jong: ,,Het risico bestaat dat de gelijk waardigheid uit de relatie verdwijnt. De partner die niet arbeidsonge schikt is, gaat in zijn of haar eentje de kar trekken en de ander verzorgen.'' Heel herkenbaar voor Van Bezooijen. ,,Ik veranderde van zij n partner in zijn coach. Ik was alleen nog maar bezig met zorgen voor hem en mijn twee kinderen, op dat moment jonge pubers. Ik verloor mezelf compleet uit het oog.'' Ook bij andere dingen, zoals werk of huishouden, kon haar vriend niet meer de steun zijn die hij daarvoor wel was. Toen hij twee jaar thuis was, besloot Van Bezooijen zelf professio nele hulp te zoeken. ,,Toen de psycholoog vroeg hoe het met mij ging, begon ik te huilen. Die vraag was me al zo lang niet gesteld.'' Blijf praten met elkaar Ruim tien jaar later zijn ze nog steeds bij elkaar. Haar vriend werd volledig afgekeurd en is inmiddels gepensio neerd. Volgens Van Bezooijen heeft goede communicatie hun relatie gered. ,,We hebben lang een latrelatie gehad, waarbij we twee keer per dag belden. Dus praten konden we wel.'' Zo bespraken ze dat zij meer ruimte nodig had voor haar werk als mentor en spreker, en voor haar sociale contacten. ,,Ik vond het zelf lastig om van huis te gaan als hij somber was, maar hij begreep mijn behoefte goed.'' Volgens De Jong is samen praten de beste manier om de relatie in balans te houden. ,,Het is belangrijk dat je als partner aandacht vraagt voor j ouw zorgen en verha len.'' Clara Overes (64) vond het moei lijk om met haar arbeidsongeschikte partner te praten over de zorgen over hun huis, dat al een tijd te koop staat. Haar man werd arbeidsongeschikt verklaard vanwege parkinson. ,,Ik wilde hem eerst niet belasten met mijn zorgen. Toen ik dat toch deed, was dat zo'n fijn gesprek. Hij TIPS ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Wat als je partner niet meer kan werken? IRENE VAN DEN BERG Tips van arbeids psycholoog en relatietherapeut Marjan de Jong. Communiceer op een gelijk waardig niveau. Probeer je in te leven in de gevoelens van je partner, maar bemoeder hem of haar niet. Blijf delen hoe het met jou gaat. Als je dat niet doet, wordt de communicatie al snel eenrich tingsverkeer en blijf je minder bij elkaar betrok ken. Accepteer dat niet alles valt op te lossen. Bij arbeidsonge schiktheid is be rusting een deel van de oplos sing, ook voor de partner. Iemand kan niet meer werken en daar is vaak niets aan te doen. Bij andere vormen van werkloos heid is dat soms anders; dan kun je je partner bijvoorbeeld ondersteunen met solliciteren. Concentreer je op de dingen die nog wel kunnen, in plaats van je te richten op alles wat niet meer kan. De ver trouwde situatie die er was, komt niet meer terug. Bij arbeidsonge schiktheid hoort afscheid nemen. 1 Houd een leven naast je partner. Een uurtje spor ten of afspreken met vrienden geeft nieuwe energie om er voor je partner te zijn. 1 Zorg goed voor jezelf: blijf goed eten, slapen en bewegen. Alleen als je goed voor jezelf zorgt, kun je dat ook voor een ander doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72