De beste rozenbotteljam komt van de rimpelroos Lees verder Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Nu, op het randje van oktober, is het tijd voor rozenbotteljam. Kies voor de roos met de grootste bottel. DIGITAAL 8 Maak van de techniek een bondgenoot Schermen houden kinderen en volwassenen af van lezen, maar je kunt techniek ook juist tot een bond genoot maken. Voor jonge kinderen zijn er bijvoorbeeld tal van digitale prenten- en kinderboeken met beeld en geluid verkrijgbaar. Of kijk met iets oudere kinderen samen naar een boekverfilming en lees vervolgens (samen) het boek. Tieners vinden het misschien fijn om te luisteren, suggereert Aendekerk: ,,Lezen in een fysiek boek doet iets anders met je dan een luisterboek, maar als je kind liever wil luisteren, laat het dat dan lekker doen. De leesvaardigheid van je kind wordt er weliswaar niet gro ter van, maar wel z'n woordenschat en het plezier in verhalen beleven.'' 9 Wel de Donald Duck in huis? Dat is ook goed, het gaat om plezier, de rest komt (hopelijk) later ,,Laat je kind vooral iets lezen waar het zelf zin in heeft'', zegt Van Duijvenboden. ,,Mijn zoon leest vaak de Donald Duck en dat is prima'', zegt Aendekerk. „Kinderen lezen vaak van alles door elkaar. Het gaat erom dat ze het leuk beginnen te vinden, de rest komt later wel.'' 7 Laat je kind eens luisteren naar spoken word of poetryslam Houdt je kind wel van rap of andere podiumkunsten? Laat hem of haar dan op een andere manier verhalen beleven. Laat ze kennismaken met poetryslam of spoken word of bezoek de theaterbewerking van een roman. Spokenwordperformer Gershwin Bonevacia merkt dat een toffe voor dracht van poëzie of proza, vaak in combinatie met muziek, bij jongeren goed aanslaat. ,,Het is moderner en brengt taal en verhalen veel meer tot leven dan een spreekbeurt of het voorlezen van een gedicht.'' In deze tijd van kroegsluitingen en quarantaine zoekt onze energie een uitweg. Nog nooit zijn er zo veel pruimen, mispels en kweeperen in gevroren of tot jam en gelei verwerkt. Nu is dit geen kookrubriek, dus houd ik het slechts bij dit advies: als je jam van rozenbottels maakt, zeef dan de (bittere) pitten eruit. Handig om te weten als je dit voor het eerst doet. Alle rozenbottels zijn geschikt voor het maken van jam. In de praktijk kies je uiteraard voor de roos met de grootste bottel. En die tref je bij de rimpelroos, Rosa rugosa. Dat is niet alleen een van de weinige rozen met mooi blad, de tomaatrode bottels zijn ook nog eens veel groter dan die van andere rozen. En het wordt nog mooier: iedereen die rozen in zijn tuin heeft maar niet op de klei woont, kijkt met een jaloers oog naar de gelukkigen wier tuin wel op zee- of rivierklei ligt. Want kleituinieren mag dan slecht voor de rug zijn, kleigrond is ideaal voor rozen. Tuinier je op zand, dan moet je eigen lijk helemaal geen rozen willen. Maar ja, voor som migen is een tuin zonder rozen niet compleet. Laat Rosa rugosa nu een uit zondering zijn en van zand houden. In Japan en Korea, waar deze roos vandaan komt, groeit zij in de duinen. Hier trouwens ook, want de rimpelroos is op veel plaatsen verwilderd. is de meest geschikte variëteit 'Frau Dagmar Hastrup'. Frau Hastrup groeit uit tot een struik van 1 meter hoog en minstens dezelfde breedte. Het blad is gezond en aantrekkelijk geplooid - vandaar rimpelroos. De licht geurende bloemen van de rimpelroos zijn snoepjesroze, met een grote bos gele meeldraden. Ze trekken veel bijen en hommels in de bloeitijd, die duurt van juni tot eind oktober. Dan rijpen ook de grote rozenbottels, die mooi afsteken bij het blad dat in de herfst naar boter geel verkleurt. Een soort schaap met vijf poten, deze roos: geur, gezond heid, bloemen en bottels, met daarbij nog de fauna - in de zomer insecten en in de winter vogels, vooral groen- lingen. Dat wil zeggen: als niet alle bottels in de jam zitten. Wie de ruimte heeft, zou ik Rosa rugosa 'Alba' aanraden; tot 2 meter hoog en met enorme hagelwitte bloemen van wel 10 centimeter doorsnede. Alba geurt sterker dan Frau Hastrup en de bottels zijn groot en helderrood. Doorbloeiend tot aan het invallen van de winter. Wie van plan is zich op grote schaal op de jamproductie te wer pen, zou de rimpel roos als haag kunnen planten. Bijkomend voordeel: de kat van de buren komt er niet doorheen. Rozen hebben vaak welluidende en aan tuinsnobs appelle rende namen, zoals Rosa rugosa 'Blanc Double de Cou- bert'. Een mooie roos met gevulde bloemen en een overwel digende geur, maar geen bottels. Dat dan weer niet. GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Bereslim.nl: op hun favo- digitale (pren riete boeken tenboeken (jongejury.nl). en taalspellen Uitgeverijen voor kinderen hebben tal van van 2 t/m 7 apps van kin- jaar. derboeken. Uit BoekStart geverij Gottmer Voorleesapp: bijvoorbeeld de nieuwste heeft apps van boekjes, Aadje Piraatje, voorleestips Dikkie Dik en en een wekker Boer Boris, en waarmee je geeft het ma een voorlees- gazine Digi uit, moment in je met nieuws en agenda kunt tips over digi- zetten. tale uitgaven De Grote voor kinderen. Vriendelijke De Voor Podcast, waar leeshoek: kinderboeken- honderden recensenten filmpjes waarbij Jaap Friso en de leukste ver Bas Maliepaard halen worden nieuwe voorgelezen. kinderboeken De Waanzin bespreken en nige Podcast: praten met podcast over schrijvers. boeken, ge- Jeugdbiblio- maakt voor en theek.nl: voor door kinderen. elke leeftijds- De Wedden- categorie de schap: via nieuwste boe- dewedden- ken en leukste schap.nl leestips. kunnen jonge- De Jonge ren zich door Jury: nodigt bekende lees- tieners uit om coaches laten mee te lezen uitdagen boe- en te stemmen ken te lezen. Voor de kleinere tuin Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71