Zo maak je lezen leuk De leesvaardigheid van tieners neemt af, met alle gevolgen van dien voor opleiding en werk later. De start van de campagnemaand Nederland Leest is een mooi moment om te investeren in leesplezier. Hoe zorg je ervoor dat je kind lezen leuk gaat vinden? 22 5 Sluit aan bij hun belevingswereld De juiste boeken kiezen, daar schort het nog weleens aan. Dat zegt Letterie, die tweemaal per week een school bezoekt. ,,Soms zie je dat er nog boeken van dertig jaar geleden in de kast staan, omdat het zo zonde is die weg te gooien. Maar veel van die oude boeken passen helemaal niet meer bij de leefwereld van de kinde ren van nu. Schoon daarom goed op.'' Van Duijvenboden van Stichting Lezen beaamt dat. ,,Het is belangrijk dat er zowel op school als thuis boeken aanwezig zijn, maar dan wel nieuwe boeken.'' 6 Geef een kind een boek cadeau Er worden ontzettend veel goede kinder- en jeugdboeken geschreven in ons land. Geef die eens cadeau aan een kind, zegt Van Duijvenboden. ,,Er zijn heel veel gezinnen waarin de volwassenen niet in aanraking komen met boeken, laat staan dat er een boek als verjaardagscadeau wordt gegeven.'' Weet je niet welk boek? Spiek dan even op de lijstjes met genomi neerden en winnaars van de Kinder jury, de lezersprijs van de Kinder boekenweek, en bij de Griffels en Penselen. ILaat je baby op een boekje kauwen De leesopvoeding kan niet vroeg genoeg beginnen, zegt Peter van Duijvenboden van Stichting Lezen. Laat je baby spelen met babyboekjes en laat ze er lekker op bijten. ,,De aanwezigheid van boekjes is heel belangrijk om ze ermee vertrouwd te maken. Met het project BoekStart helpen we ouders hiermee. Via het consultatiebureau of de gemeente ontvangen ouders een bon waarmee ze bij de bibliotheek gratis het Boek- Startkoffertje kunnen ophalen, met daarin twee boekjes voor hun baby. Ze zijn dan direct tot hun achttiende gratis lid van de bibliotheek.'' 2 Voorlezen is als tandenpoetsen: doe het elke dag Voorlezen is een van de belangrijkste manieren om kinderen te leren houden van verhalen, zegt Eveline Aendekerk, directeur van CPNB, de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek ,,Een kwart van de 4-jarigen begint met een taal tekort aan de basisschool, doordat we minder met elkaar praten en minder (voor)lezen. Maak van voorlezen daarom een vast onderdeel van de dag, net als tandenpoetsen. Juist nu we door corona veel minder avond verplichtingen hebben, kun je die tijd gebruiken voor zo'n intiem moment met je kind. Dat vergroot de woordenschat enorm. Vijftien minuten voorlezen per dag betekent duizend woorden in een jaar erbij.'' 'Laat je kind iets lezen waar het zelf zin in heeft. Het gaat erom dat ze het leuk vinden' 3 Stop zelf niet met lezen Veel ouders houden op met voorlezen zodra hun kind zelf kan lezen, zegt kinderboekenschrijfster Martine Letterie, die 120 boeken schreef voor alle leeftijdscategorieën. ,,Blijf je kinderen voorlezen zolang ze dat fijn vinden, want in het begin kunnen ze nog niet zo goed zelf lezen en moet je ze echt nog laten ervaren wat het is om in zo'n verhaal te verdwijnen. Voor elke leeftijd zijn er fantastische verhalen. En, heel belangrijk: lees als ouder ook geregeld een boek. Het goede voorbeeld geven is belangrijk. Je kunt als ouder wel zeggen 'Ga jij nou eens lezen, want dat is goed voor je', maar als je het zelf nooit doet, werkt dat niet. Als een ouder voorleest en zelf leest, ziet een kind dat zijn ouders het écht leuk en belangrijk vinden.'' 4 Schakel vrienden of rolmodellen in Kinderen vinden lezen leuk als leeftijdsgenootjes dat ook vinden. Luister eens naar De Waanzinnige Podcast, gemaakt door en voor kin deren, met enthousiaste aanbevelin gen, boekbesprekingen en filmpjes over hun leukste boeken. Aendekerk vertelde erover aan de juf van haar zoon. Die gebruikte de podcast ver volgens in de klas. ,,De kinderen wa ren er heel enthousiast over.'' Oudere kinderen vinden het misschien tof om via school mee te doen aan De Weddenschap, waarbij BN'ers Famke Louise, Jeangu Macrooy en rapper Dio hun leescoach zijn en boeken aanraden. Of ze kunnen meelezen met De Jonge Jury en stemmen op hun favoriete boek. In het boek Lekker boekie! van Bas Steman vertellen de jongens van leesclub Nescio waarom zij lezen leuk zijn gaan vinden. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Ouders moeten hun kinderen laten ervaren hoe het is om in een boek te verdwijnen. ILLUSTRATIE GEES VOORHEES Wie dit niet leest is gek VIVIAN DE GIER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70