Klusvrouw stopt Heb je hobby's? In de winter heeft je (sport)fiets het aardig te verduren. Hoe zorg je er goed voor? Nu de laatste grote wielerronde, de Vuelta in Spanje, er bijna op zit geeft Luca van den Boom (19) advies. Hij is mecanicien van meervoudig wereldkampioen Marianne Vos. TIPS VAN DE EXPERT 4 TIPS 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES ,,Met een tuinslang spuit je al het vuil weg en met een sopje spons je daarna de fiets helemaal af. Een sopje van afwasmiddel en lauw water is prima. Vergeet niet zand en smeer van de remblokken te halen en de velgen te poetsen. Als de remrand op het wiel vettig of vuil is, remt de fiets niet goed.'' ,,Als de fiets gewassen en droog is, kun je met een doek wat waxspray uitwrijven op het frame. De fiets gaat er mooi van glimmen. Ik gebruik de wax vooral omdat, als je weer gaat fietsen, het vuil makkelijker af te wassen is.'' ,,Zand in het balhoofd van het stuur bijvoorbeeld, waardoor het stuur niet meer soepel draait. Of als de ketting en de tandwielen zijn ver sleten. Een versleten ketting herken je omdat-ie slap hangt of kiert bij het voor blad. De punten van de tandwielen horen rond te zijn, versleten tandwielen voelen scherp. Tijd om ze te vervangen.'' Drogen Beschermen 9 Oppompen Opladen ,,In de winter lijdt de fiets extra veel. Je kunt dan montagevet over de ketting uitsmeren. Dat beschermt de ketting beter tegen regen. Als het vriest en er wordt gestrooid, is de zoute pekel een aanslag op je fiets. Bij thuiskomst ontvet, was en spuit je de draaiende delen zoals ketting en tandwielen goed schoon en vet je weer alles in.'' ,,Kies stevige banden waarmee je niet snel lekrijdt. Sommigen willen liever een hoogwaardige band met weinig weerstand zodat r ze sneller kunnen fietsen, maar die banden hebben vaak minder profiel en zij n gevoeliger voor lekrijden. In de winter wil je één ding niet, met een lekke band in de kou langs de weg staan.'' ,,Ik doe het thuis altijd met was benzine. Giet wat wasbenzine in een bekertje en doop er een schone verf kwast in. Hiermee strijk je over de ketting en de tandwielen. Het vuil komt zo goed los. Met een tuinslang spuit je het vuil weg. Daarna maak je een sopje met afwasmiddel en lauw water en sop je de ketting en de tandwielen helemaal af. Dan spuit je met een tuinslang alles na. Daarna droog je alles goed. Vocht heeft de neiging te blijven hangen in de openingen van de ketting. Bij de wielerploeg gebruiken we een luchtpistool, maar met een oud T-shirt kun je de ketting ook droogwrijven. Daarna zet je de ontvette ketting goed in de olie.'' GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Om iets te doen aan de taalachterstand bij veel kinderen, moeten we ze leesplezier bijbrengen. Met deze negen adviezen kunnen ouders hun kinderen helpen. pagina 22 In de laatste aflevering van haar rubriek geeft Hieke Grootendorst vijf klusregels om in je oren te knopen. pagina 25 In coronatijd is het heerlijk om positiviteit uit een nieuwe hobby te halen. Met dit stappenplan vind je er een die echt bij je past. pagina 26 Help je fiets de winter door Je fiets goed schoonmaken, hoe doe je dat? MAAIKE LANGE Smeer je nog iets op het frame? Voor welke klussen ga je naar de fietsenmaker? Maak de fiets na het schoonmaken goed droog en stal hem op een droge plek. Breng na het schoonmaken van de ketting een beschermlaag aan met olie. Een ontvette ketting kan gaan roesten. z Als je de fiets in de schuur stalt, zorg dan dat de banden zijn q opgepompt (er hoeft geen P hoge druk op te staan) en mooi rond van vorm blijven, dan loopt de fiets in het voorjaar weer het m lekkerst. X CC •i De elektrische onderdelen zoals navigatie en - kilometerteller haal je eraf. De meeste apparatuur moet je tussentijds opladen. Als je er in de winter toch op uit wilt met je racefiets, waar let je dan op? Heb je andere banden nodig in de winter? Welke huis-tuin-en-keukenmidde- len zijn geschikt om de fietsketting schoon te maken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69