Zogezien Lessen te leren uit opstappen van wethouder Éi: 'Het kan hier niet stil genoeg wezen' De wethouder en ook de drie Terneuzense raadsleden hebben dubbele petten op Het deed afgelopen week even wat stof opwaaien in Terneuzen, het terugtreden van wethouder Paula Stoker. Zeeuws breed zijn er lessen uit te trekken. Pas op voor dubbel functies die met elkaar kunnen botsen én zorg voor een betere democratische controle. 19 E Swi m M BRI5& derop in de wei lopen dertig bonte schapen. Een paar jaar terug waren dat er nog honderdtwintig, een hele schapenstal vol: ,,Tot de zwoegerziekte uitbrak, een be smettelijke longaandoening, toen hebben we er veel weg moeten doen. Dat was best een drama." ,,Stil", vraagt ze. ,,Het kan hier niet stil genoeg wezen. Als het 's zomers druk is op het eiland heb ben we daar geen last van. Dat is heel fijn." Wat dat betreft maakt ze zich zorgen over de plannen voor een rondweg rond Grijpskerke. Die zou de verkeersdrukte wel eens dichterbij kunnen brengen: ,,De gemeente lijkt daar opeens geld voor te hebben. Heel bijzon der. En ons dorpsbewoners wordt niets gevraagd." Terug naar de Pioniersweg. Met een in het begin valt de bloemen tuin van Willeke (1962) en Ruud (1955) Verschuur op. Ze wonen er sinds 2016 en hebben de 3300 vier kante meter grond rond hun huis veranderd in een siertuin die een bezoek zeker waard is. Borders waarin siergrassen ruim zijn ver tegenwoordigd, vaste planten, ro zenbogen en pergola's met klim mers. Met een knipoog naar het voorjaar zegt Ruud: ,,Er zitten al 15.000 tulpenbollen in de grond." Pionier-Ster heet hun tuin. Bij het Molembaix Kil toegangshek staan plantjes te koop. Echte tuinliefhebbers ken nen hun namen. Voor Willeke en Ruud naar Molembaix verhuis den, woonden ze achttien jaar op Ritthem. Daar was hun Ramme- kenshof spraakmakend, in 2011 werd die tot mooiste tuin van Ne derland uitgeroepen. Droom In 1998 kwamen ze vanuit Nieuw koop naar Zeeland. Daar zagen ze kans om Willekes droom - een vrijstaand huis met een grote tuin - werkelijkheid te laten worden. Die wens koesterde ze al langer, maar nadat Willeke twee jaar eer der een hersenbloeding kreeg en daar goed van herstelde - ,,Ik heb een luikje in mijn achterhoofd"- besloten ze niet langer te wachten. Zo'n 13.000 vierkante meter had den ze. Doordat Ruud een spier ziekte kreeg was die oppervlakte niet meer te behappen. Nu hebben ze een tuin die Willeke in haar eentje aankan. Gemeenschap, gezelligheid, be trokkenheid, dat voelden ze toen ze in Ritthem woonden. En nu op nieuw, Molembaix is een warm bad. Willeke: ,,Ik was bezig 32 strandpalen hier in de tuin te zet ten. Komt de overbuurman aanrij den. Ik zeg met een gekke bek: kom je helpen? Heb je geen lantaarnpaalboor, vraagt hij. <3® Vervolgens heeft hij de hele middag geholpen. Dan voel je je echt welkom." Nog zo'n voorbeeld: „Adrie Riemens brengt elk jaar een emmertje biest van de tweede serie melk na het kalveren. Ik bak daarvan een hele stapel pannen koeken. Heerlijk vindt hij die." Stoker zat in een welhaast onmo gelijke spagaat. Zij was als wet houder ook bestuursvoorzitter van de zelfstandige welzijnsinstel- ling aan-z. Als wethouder moest zij beslissingen van het college van B en W uitvoeren. Als bestuurs voorzitter van aan-z voelde ze een andere verantwoordelijkheid. Het struikelblok is geworden de vaste benoeming en salariëring van de huidige directeur van aan-z. B en W van Terneuzen wilden dat de vacature van directeur zou worden opengesteld en tegen een lagere inschaling in de collectieve ar beidsovereenkomst sociaal werk; schaal 13 of 14. Het algemeen bestuur van aan-z onder leiding van Stoker besloot anders. Zittend directeur André van der Windt, per 1 januari 2019 voor twee jaar benoemd, kreeg een aanstelling voor onbepaalde tijd en tegen een hoger salaris dan B en W wilden; schaal 15 (maximum 10.366 euro bruto per maand). Overigens, het vastgestelde salaris is lager dan wat de directeur sinds 2019 ontving; schaal 17. Maar dat was voor een tweejarige benoe ming en hij stond voor een zware klus; orde op zaken stellen bij het kwakkelende aan-z. Aan-z, dat tal van welzijns- en zorgtaken voor Terneuzen uitvoert, verkeert nu in rustiger vaarwater. Voor B en W van Terneuzen was dat dé reden om te kiezen voor een open sollici tatieprocedure en schaal 13 of 14 (maximaal 8.404 en 9.335 euro). Opnieuw tegen wens B en W in Het was vervolgens aan het be stuur van aan-z, met drie raadsle den uit Terneuzen en vier be stuurders van ook in aan-z deelne mende Vlaamse gemeenten, om hierover te beslissen. Dat koos voor continuïteit van het direc teurschap. Aan-z zou daar het meest bij gebaat zijn. Het was niet de eerste keer dat het bestuur van aan-z hiermee tegen de wens van Terneuzen, de grootste subsidie gever, inging. Ook bij de direc teursbenoeming voor twee jaar vanaf 2019 werd een salaris vastge steld dat hoger lag dan B en W van Terneuzen wilden. Nietszeggende reactie Een gewaarschuwd mens telt voor twee, of misschien wel voor drie. Zes oppositiepartijen in Terneu- zen, waaronder de PvdA als groot ste, stelden in augustus al schrifte lijke vragen over hoe het verder zou moeten met het directeur- schap van aan-z. Een nietszeg gende reactie volgde. Ruim twee maanden later barstte alsnog de bom, met het vertrek van Stoker als gevolg. Vele lessen vallen uit de hele gang van zaken te leren. De be stuursstructuur van aan-z deugt niet, zeker niet omdat de Vlaamse gemeenten nog zo'n grote stem in het kapittel hebben, terwijl zij voor slechts 5 procent aan de be groting van aan-z bijdragen. Het overgrote deel van het geld, 95 pro cent, komt van Terneuzen. De verantwoordelijkheden zijn niet goed geregeld. De wethouder en ook de drie Terneuzense raads leden hebben dubbele petten op. Zij moeten als gemeentebestuur ders het belang van Terneuzen dienen, maar als bestuursleden van aan-z het belang van de wel- zijnsinstelling. Of wat zij zien als het belang van die organisatie. In 2017, na het doorlichten van aan-z door een onderzoeksbureau, was al bekend dat dit een ongewenste bestuursconstructie is. Er wordt aan gewerkt om die te wijzigen, maar dit komt in elk geval voor in middels oud-wethouder Stoker te laat. Politiek Terneuzen kan zich dit aantrekken, maar niet alleen poli tiek Terneuzen. Zeeuws breed opereren organisaties als de ge zondheidsdienst GGD en de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ) waarop de gemeenteraden in Zee land amper invloed hebben. Neem het onderzoek naar de centrale huisvesting van de GGD, VRZ en milieudienst RUD. Zelden of nooit wordt daarover gesproken in gemeenteraden. Ondertussen trekt de kar verder en ligt een hoge rekening op de loer. De affaire aan-z/Stoker staat kortom niet op zichzelf, er is op meer plekken sprake van een ge brek aan democratische controle. GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Westkapell Domburg ÊMÉlSS Mo mi Seroosker Aagtekerke Grijpskerke Meliskerke Mariska Minderhoud Kijk op de site bij /video buurtschap Molembaix •V HARMEN VAN DER WERF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67