De buurtschap 'Ik heb een mooi leven, vrij 18 Dit is een serie over buurt schappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de zeventiende aflevering: Molembaix, een beetje herfstig verwaaid op het Walcherse plat één kilometer boven Grijpskerke. Nee, nooit getrouwd. Hij zegt: ,,Ik heb een mooi leven, een fantas tisch leven, vrij. En het leven is maar tijdelijk, zet dat er ook maar in. Het bedrijf loopt dood, er is geen opvolger. Erg? Ach, dat komt zo veel voor. Ik blijf het doen zo lang ik gezond ben. Dus het kan nog jaren duren." Adrie heeft een moestuin aan de voorkant van zijn huis. ,,Ik koop nooit groente. 's Winters staan er kolen, spruiten, prei, die blijven lang goed. Soms eet ik twee weken dezelfde groente. Twee weken boontjes, dat komt wel eens voor." Groepsstalletje De gebouwen dateren van 1800. Ze gaan achteruit, vindt ook Adrie. Hij heeft zestien hectare land, overwegend weiland. ,,Ik heb hier een ouderwets groepsstalletje. Twintig koeien, met het jongvee erbij dertig." Na enige aarzeling legt hij uit wat er bijzonder is aan zijn bedrijf. ,,Noem het maar de Nieuw-Zeelandse methode. De koeien lopen tot half november in de wei. Tot die tijd worden ze ge molken. Daarna gaan ze droog, ge ven ze geen melk meer tot ze in fe bruari gaan kalveren. Met dat ritme volg ik de natuur. Ik geef ze nooit krachtvoer. Ja, dat is bijzon der, alle koeienboeren doen dat wel. Als mijn koeien in het voor jaar naar buiten gaan, gaat de stier mee. Dan worden ze gedekt. Het is elk jaar een andere door mij opge fokte stier. Nee, met KI, kunstma tige inseminatie ben ik niet be kend." Hij laat de stal zien waar het jongvee al een winterplaats heeft gekregen. Er staat een melk machine, hij melkt niet met de hand. Achter de stal ligt de in vol bedrijf zijnde mestput. Na even heen en weer praten komen we eruit: Adrie beheert een authen tieke boerderij die, toegegeven, een opknapbeurt kan gebruiken. Maar: ,,Ik probeer alles wel in stand te houden." Molembaix, negen woningen, zo'n twintig inwoners aan de Pio- niersweg, net opzij van de Oostka- pelse weg. Je moet het weten, plaatsnaamborden ontbreken. Voor wie twijfelt over de uit spraak: Walchenaren zeggen Mo- lembaai. De naam is Frans of Waals van oorsprong. In de mid deleeuwen verwierven kapitaal krachtige heren van het nu in Bel gië gelegen Molenbaix bezittingen op Walcheren. De buitenplaats die ooit lag waar nu het gehucht is, werd naar dat Belgische Molen- baix genoemd. Vanaf 1900 veran derden kaartenmakers de n in de naam in een m. Net aan de andere kant van de Oostkapelse Weg flankeren twee hekpalen de toegang tot het erf waar tot eind 19de eeuw buiten plaats Molenbaix lag. Er is niets meer van over. Alleen de huidige, grote vijver was onderdeel van de slotgracht, vertelt Mariska Min derhoud (1976). Toen haar dochter Mandy nog op de basisschool zat, kwamen de groepen zeven en acht er schaatsen. In de gang van haar woning hangt een historische prent die de grandeur van de bui tenplaats goed doet uitkomen. Ma- riska is afkomstig van Zoutelande. Ze woont er sinds 1999, het jaar dat ze met Adrie Minderhoud trouwde. Haar schoonouders zijn directe buren. Vergeleken met een paar weken geleden is het een stuk kaler op het erf. De mogelijk hon derdvijftig jaar oude schuur is net afgebroken, herstel zou te zeer in de papieren lopen. Gastpaard Mariska is aan het werk in wat tot voor kort de schapenstal was. Nu staan er een eigen pony en een 'gastpaard' die ze geweekt hooi geeft. Geweekt, omdat de paarden anders gaan hoesten door het stof. De schapenstal wordt omge bouwd tot een pensionstalling met vijf boxen voor paarden. Ver- JAN VAN DAMME De meeste mensen van die gehuchten, dat zijn niet de echte be woners. Adrie Rie- mens heeft de vorige afleveringen van de serie buurt schappen gelezen. Toch wel veel import die er woont, concludeert hij. Veel Hollanders. Om mee te tellen, vindt hij, moet je er eigen lijk geboren zijn. Dat is precies wat we met zeker heid van Adrie Riemens (1962) kunnen zeggen. Hij kwam ter we reld op de hoeve waar hij nu in zijn eentje woont, Pioniersweg 4 in het Walcherse gehucht Molem- baix. Een huis, twee schuren, een wagenhuis. Vader Adriaan of Ar- jaan Riemens was er koeienboer. Adrie is hem opgevolgd, hij is erin gegroeid: ,,Als kind hielp ik al mee met wat er te doen was. Melken, hooien, mesten." Er schiet een kat over het erf. Een van de tien, of twaalf. Voor het ongedierte. 'Een berg' broers en zussen heeft hij, zeven om pre cies te zijn. Hij heeft A mavo gedaan en ging drie jaar naar de land bouwschool in Goes. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Molembaix gezien vanaf de ingang van de tuin Pionier-Ster van Willeke en Ruud Ver schuur. FOTO'S RUBEN OREEL 'Het voelt hier als een warm bad Koeienboer Adrie Riemens: „Geen opvolger, ach, dat komt zo veel voor." Adrie Riemens Mariska Minderhoud: ,,Als het 's zomers druk is op het eiland hebben we er hier geen last van." Willeke en Ruud Verschuur: „Hier voel je je echt welkom." Twee hekpa- len flankeren de toegang tot het erf waar tot eind 19de eeuw buiten plaats Molen- baix lag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66