Hier staat geen depressieve voetballer, die in een zwart gat is 'De eerste maanden heb ik altijd pijn gehad' 14 Jetro Willems, de neef van Sherel, heeft me ook meerdere gesproken berichten gestuurd. Hij heeft bij Newcastle United dezelfde bles sure opgelopen en is nu weer te rug op het veld.'' Op vrijdag 3 juli is Van Dronge- len in Hamburg geopereerd. Er verschijnt een grimas op zijn ge zicht. ,,Toen ze de slangen uit mijn knie moesten halen, bleef er een tje hangen. Ik schoot bijna tegen het plafond, zoveel pijn deed dat.'' Geblesseerd zijn, dat is hij niet ge wend. ,,In de jaren dat ik nu speel, had ik nooit iets gehad. In de jeugd ben ik ook bijna nooit geblesseerd geweest'', zegt Van Drongelen. ,,Ik had altijd het gevoel: bij mij gaat er toch niks kapot. Ik scheur nooit iets af, dat overkomt mij niet. Als ik tijdens een wedstrijd een trap tegen mijn knie kreeg en die lag bijvoorbeeld een beetje open, dan zei ik dat echt niet tegen de fysio's. Ik ging naar huis, kroop mijn bed in met een knie die een beetje beurs was en de volgende ochtend ging ik gewoon weer trainen. Nu word ik al tien dagen wakker maar kan ik niks. Niet lopen, niks. Dat irriteert wel, moet ik zeggen.'' Hij ligt in een klein kamertje op een behandeltafel, in de universi taire kliniek waar HSV nauw mee samenwerkt. Fysiotherapeut Ben jamin Eisele neemt de voetballer een uur onder handen, wij mogen - met een mondkapje op - over zijn schouder meekijken. Het Duits van Van Drongelen is vloei end, na drie jaar in Hamburg. Dat blijkt ook 's avonds, als hij ons meeneemt naar El Toro, zijn favo riete restaurant. Met de eigenaren praat hij Duits, zijn gezelschap vertelt hij in het Nederlands over de eerste weken als geblesseerde voetballer. ,,In het ziekenhuis werden die zondag fo to's genomen. Het duurde heel lang voordat de dokter met de uit slag kwam. In mijn hoofd had ik een kruisbandblessure daardoor eigenlijk al uitgesloten. Dan moest ik toch meer pijn hebben? Nadat de dokter het vertelde, heb ik even heel hard moeten huilen.'' Hij vindt het moeilijk om pa tiënt te zijn. ,,Ik ben iemand die nooit stil zit, ben altijd wel bezig. Nu heb ik daarnet aan jou moeten vragen of je mijn schoenen aan en uit wil doen. Daar houd ik hele maal niet van.'' Het vocht moet nu uit zijn knie, net als de hechtingen. Die kruk ken, daar wil hij ook zo snel moge lijk vanaf. ,,Ik moet eerst minder pijn hebben, zodat ik weer kan trainen. Fysiek kan ik nog weinig, maar in mijn hoofd moet ik wel sterk zijn. Het enige voordeel is dat ik de komende maanden keihard aan mezelf kan werken.'' Van zijn werkgever mag Van Drongelen tussendoor ook een paar weken naar huis. Hij trekt weer in bij zijn ouders in Axel, ningen voorgeschoteld. Eén ervan is dat hij zich op moet trekken, ter wijl hij op een elastiek steunt. ,,De fysio zei dat hij die oefeningen nog nooit drie weken na een kruis bandoperatie aan iemand heeft ge geven. Bij mij ging het lekker." Ba lans zoeken, krachtoefeningen, de knie belasten; Van Drongelen doet het achter elkaar. Wat opvalt: hij heeft plezier bij de oefeningen. Hier staat geen half depressieve voetballer, die in een zwart gat is gevallen. ,,Het doel was meteen duidelijk'', zegt hij. ,,Ik wil dat mijn linkerknie weer gaat functio neren zoals mijn rechterknie dat nog steeds doet.'' De stem aan de andere kant van de lijn klinkt opge wekt. ,,Ik train nog steeds in het zieken huis, maar het gaat echt heel goed'', legt Van Drongelen uit. ,,Ik heb vorige week hier in Hamburg mijn eerste test gehad. Dat was allemaal goed. De oefening zelf stelde niet heel veel voor, maar de resulta ten waren wel belang rijk.'' De afgelopen twee da gen heeft hij letterlijk en figuurlijk sprongen ge maakt. ,,Onder meer met twee benen sprin gen en dan op één been landen. Dat train ik nu de komende twee we ken. Daarna heb ik een sprongtest. Met een laser meten ze dan hoe ver ik spring en hoe ik land. Als dat ft goed is, mag ik be- ginnen met hard- H lopen.'' Voelt Van 1 Drongelen geen lM angst? ,,Nee. Ik maar moet wel blijven trainen. Dat doet hij bij Move to Cure in Ant werpen. ,,Ik kreeg eerst geen con tact met de mensen daar. Toen heb ik via Instagram een bericht naar Romelu Lukaku gestuurd.'' De aanvalsleider van het Belgische nationale elftal staat onder con tract bij Internazionale en revali- deerde eerder ook bij Move to Cure. Van Drongelen: ,,Ik vind Lu kaku een mooie speler, volg hem al een tijd en heb veel video's van hem bekeken. Laat ik gewoon eens vragen of hij me kan helpen, dacht ik. Hij had goede contacten bij Move to Cure. Lukaku antwoordde meteen. Hij wilde me graag hel pen, ik kon er snel terecht.'' Paspoort Bij Move to Cure wordt de ver dediger intensief begeleid door Bert Driesen. De linkerknie ziet er goed uit, de wonden en littekens ook. Al zit er nog wel wat vocht in. Van Drongelen krijgt allerlei oefe- ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Dinsdag 14 juli Woensdag 29 juli AZVV en ging als D-pupil naar JVOZ. In 2013 maakte hij als ventje van 14 de over stap naar Sparta. Bij de Rot terdamse club debuteerde hij op zijn 16de in het eerste elf tal. In de zomer van 2017 maakte Van Drongelen de overstap naar Hamburger SV. Met de Duitse club degra deerde hij in zijn eerste sei zoen uit de Bundesliga. Van Drongelen is sinds septem ber 2017 ook een vaste waarde bij Jong Oranje. Voor dat team speelde hij inmid dels achttien interlands. Vrijdag 25 september 19 augustus: Rick van Drongelen werkt aan zijn herstel in de fitnesszaal van het universitair ziekenhuis in Hamburg. foto pro shots Rick van Drongelen (1998) uit Axel begon met voetballen bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62