Saskia Noort Geen touw meer aan vast te knopen Zo doen zij dat Bedreigen van journalisten is in Rusland heel 'normaal' VEEL GEDEELD Hetgrootste gevaar voor het journaille komt nog altijd van de overheid Voor het oog(st) En jij maar zitten, het vel van je handen wassen 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Relaties vallen uiteen nu deze door corona op de proef worden gesteld en blijkt dat we de crisis alle maal op een andere manier ondergaan en dit ook nog eens van dag tot dag verschilt. Er is geen touw meer aan vast te knopen waar je staat. Niet zo gek dus dat therapeuten het inmiddels net zo druk hebben als de teststraten. Je gaat van angst naar woede, via berusting en optimisme. Denk je 's morgens nog: ach, straks is er een vaccin en kan ik gewoon mijn verjaardag vieren, 's nachts heb je visioenen van een jarenlange lockdown en een staatsverbod op lichamelijk contact, terwijl er buiten wel vuurwerk wordt afgestoken. En als je daar dan samen zit, onder de warmtelamp, is het te hopen dat je tegelijk in fase 4 belandt, de dikke-vin- ger-voor-corona-fase. Paar glazen wijn erin en het mond kapje gaat ritueel in de hens. Je hebt me toch ineens zin in de polonaise. Kom maar door, heb je het maar gehad. Je handjes gaan als vanzelf omhoog, de rare pruik is pardoes opgeduikeld, aanraking is de nieuwe levensgevaarlijke drug. Plots begrijp je viruswaanzinnigen, de fase 5'ers, van waar uit geen weg meer terug is. Je schuurt er met je ruggetje tegenaan. Roept dingen als: 'ik ben het helemaal zat', en 'het ^s toch gewoon een griep!' Gelukkig is er de volgende dag de kater, die je zo weer fase 1 in kwakt, dit keer met reusachtig schuldgevoel. Op wie kun je dat het best afreageren? Juist! Op de fase vierders! LOCKDOWN NU!!! LOCK THEM UP!!! Nederlandse journalisten worden tijdens hun werk steeds vaker bedreigd. De NOS verwijderde om die reden zelfs al haar logo van een busje op reportage. Dat is natuurlijk kinderspel vergeleken bij wat kritische mediamensen in Rusland nogal eens overkomt. JOOST BOSMAN MOSKOU Russische journalisten - althans, degenen die voor de door het Kremlin gecon troleerde media werken, en dat zijn de meesten - heb ben maar één doel: de macht steunen en er tegen aan vleien. Het grootste gevaar voor het journaille komt nog altijd van de overheid. Wanneer je die structureel bekritiseert en je hebt ook nog eens veel lezers, volgers of kijkers, dan ben je je vrij heid of leven niet zeker. De oppositiekrant Novaja Gazeta verloor sinds de op richting in 1993 zes mede werkers. In de zomer van 2019 viel de politie binnen bij Ivan Goloenov, een ver slaggever van de onafhan kelijke en kritische Russi sche nieuwssite Meduza.io. Goloenov groef diep in de onderwereld van de begra- fenismaffia en dat zat de aan die duistere praktijken deel nemende ambtenaren niet lekker. De politie vond drugs in een sporttas van Goloenov. Maar die was er zo overdui delijk door de agenten zelf ingestopt, dat niet alleen burgers, maar zelfs collega's van de staatsmedia in op stand kwamen. Het Open baar Ministerie kon na drie dagen niet anders dan Goloenov vrijlaten. Afgelopen zomer was het weer raak. Oud-journalist Ivan Safronov (foto) was net begonnen als hoofd voor lichting van Roskosmos - de Russische Nasa - toen de politie hem ineens arres teerde op verdenking van het doorgeven van staatsge heimen aan Tsjechië. Tot op heden zit Safronov in de gevangenis, zonder duidelijke aanklacht. Zijn oud-collega's weten het ze ker: Ivan is in het pak ge naaid. Om hem te straffen, wegens de voor de overheid vaak gevoelige thema's die Safronov aansneed toen hij nog bij de (ooit onafhanke lijke) kranten Kommersant en Vedomosti werkte. Safronov was overigens gewaarschuwd. Voor Kom mersant werkte zijn vader aan een verhaal over ge heime Russische wapenle- verancies aan Syrië en Iran. In 2005 overleed hij plotse ling. Vader Safronov was van vijf hoog uit een raam 'gevallen'. Officiële reden: zelfmoord. Een boer uit het Duitse Soest maakt er elk jaar weer een feestje van als hij met zijn maaidorser gaat oogsten. Altijd verbeeldt hij een actueel thema en de keuze was dit jaar niet zo moeilijk: het coronavirus. foto epa Daarom dacht ik: misschien is het handig de vijf stadia van het pandemisch lijden inzichtelijk te maken. Te be ginnen met fase 1, de irritantste fase, niet alleen voor jezelf, maar vooral ook voor je omgeving: de hysterische hypo chondrische fase. Je wordt wakker met een kuchje en de thermometer geeft 37,6 aan. Het is zover. Je ruikt onder het dekbed, niks. Wie heeft je corona gegeven? Je bestelt spatschermen, medische mondkapjes, latex hand schoenen, dettol doekjes, houdt om de paar minuten dertig seconden je adem in en twittert LOCKDOWN NU!!!! Is er nog plek op de dichtstbijzijnde ic? Via een schimmige site bestel je dexamethason en remdesi- vir. Op Facebook pak je de superspreaders aan, de jeugd, de vakantiegangers, de ko ning, de mondkapjesweige raars, Grapperhaus. En jij maar binnen zitten, het vel van je handen wassen en verontrustende statistieken appen naar al je contacten. Langzaam glijd je fase 2 in, de lethargische waar-doe- ik-het-allemaal-voor-fase. Je ruikt en proeft de koffie. Geen corona dus. Wanneer houdt dit op? Wat maakt het allemaal nog uit, of je een si garet rookt, een appeltaart eet, je kruis scheert, een xanax-verslaving ontwik kelt? Niemand die je ziet, hoort of aanraakt. Misschien je partner, maar die kan je er ook even niet meer bijhebben. Zeker niet als deze in fase 1 zit, of erger, in fase 3. De-samen- krijgen-we-corona-eronder-fase. Blijmoedig en optimis tisch. Doorzetten, nog een paar weekjes en er is een vaccin/ sneltest, zo'n lockdown is best gezellig, kom we bakken een zuurdesembrood. Vergeet je vitamine D niet, met een goed immuunsysteem ben je vast immuun, mondkapje is kleine-moeite-groot-plezier en buiten met twee gasten is ook gezellig, het heeft wel wat, samen in ons bubbeltje. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO rv*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60