NAAR HET VACCIN 5 Marcel Levi Het Oxfordvaccin wordt getest op 50.000 mensen Eén persoon had een bijwerking, maar is ook weer hersteld imp "i soon heeft te maken gekregen met een ernstige bijwerking, maar is ook weer hersteld. Zet dat eens af tegen de vele honderden mensen die elke dag doodgaan, ziekenhuizen die vollopen, en de enige remedie die we daar nu tegen hebben: de samenleving platleggen. Zou je dan niet de moed moeten hebben om te zeggen zeggen: we geven het vrij?'' ,,Er is heel veel angst voor antivaxers. En het klopt: het is een extreem agressieve groep. Ik vind dat wel grappig: elke keer als ik iets zeg over vaccins, krijg ik de meest belachelijke e-mails en Twitterberichten. Maar dan denk ik altijd: ik zeg toch niet dat je een vaccin moét nemen? Ik wil alleen dat het vaccin beschikbaar komt voor mensen die dat wel willen. Als jij het niet wil: even goede vrienden, dan niet.'' ,,Misschien moet je hem in elk geval nageven dat hij toch het grotere plaatje in de gaten houdt. Hij wil van corona af, wil geen economische lock- down, dus hij zoekt een oplossing. En blijkbaar is Trump ook niet zo bang voor antivaxers. Dat is misschien een van de weinige overeenkomsten tussen Trump en mij: we zijn niet zo bang voor nare Twitteraars.'' ,,Ja. Je neemt een zeker risico door een vaccin vrij te geven. Maar het is een beperkt, heel klein ri sico. En dat neem je omdat het alternatief veel erger is. Laten we uitgaan van het risico van één op 50.000 op een ernstige bijwerking bij het Ox- fordvaccin. De kans dat je in Nederland een ver keersongeval krijgt, is per jaar één op de dui zend. Daar heeft niemand het over. Je moet din gen in perspectief zetten.'' Een paar duizend personeelsleden van de Uni versity College London Hospitals, waar Levi lei ding aan geeft, doen mee aan de fase 3-studie van het AstraZenecavaccin. Zelf kreeg hij ook een prik. ,,Ik had twee dagen pijn in mijn arm, spierpijnklachten, je kent dat wel. 30 procent van de mensen krijgt een beetje koorts, wordt grieperig. Daarom is ook het advies om voor vac cinatie paracetamol te nemen. Maar met het per soneel gaat het goed, ik ken niemand die ergens last van heeft. Dat wordt ook allemaal weer zó overdreven.'' ,,Alles kan. Maar het zou mij enorm verbazen. Het Oxfordvaccin wordt nu op zo'n grote schaal getest. Uit de eerste resultaten - bij Pfizer trou wens ook - bleek dat nagenoeg 100 procent van de proefpersonen antistoffen tegen corona op bouwt. En de fase 3-test is al een hele tijd onder weg, maar is dus één keer tijdelijk stilgelegd vanwege een ernstige bijwerking, waarvan nog niet eens vaststaat dat die het gevolg is van het vaccin. Dan denk ik: breng het op de markt en ga nog grotere groepen vaccineren. Je kunt perfect bijhouden welke bijwerkingen er ontstaan, en hoe vaak. Zo krijg je steeds meer informatie over de veiligheid en effectiviteit van een vaccin.'' ,,Ik ga iets lelijks zeggen. Al die virologen en mi crobiologen: ze weten waanzinnig veel van vi russen, en van testen, maar het valt me een beetje tegen hoeveel ze weten van immunologie en afweer. Ze zeggen de gekste dingen. 'Oh, de antistoffen tegen het virus nemen af. Die nemen altijd af. Maar dat wil nog niet zeggen dat je geen bescherming meer hebt tegen een virus, door het immunologisch geheugen dat je hebt opge bouwd. Dat hebben die mensen kennelijk niet WIE IS HIJ? meer onthouden van hun college.'' ,,Ook weer zo'n verhaal. We weten nu al dat AstraZeneca of Pfizer nooit genoeg kunnen pro duceren om iedereen van een prik te voorzien. Dus er is genoeg ruimte over om andere vaccins te ontwikkelen. Je kunt toch beginnen met het ene vaccin? En als er vervolgens een betere komt, dan ga je daarmee verder. Dat is in het ver leden veel vaker gebeurd.'' ,,In Engeland is die verwachting er wel. Ik heb afgelopen week toevallig een vrij heftige op dracht gekregen. Ik moet een uitgewerkt plan maken, inclusief locaties, voor de vaccinatie van twee miljoen mensen in Noord- en Centraal- Londen tussen de eerste en derde week van de cember. Dus dat is heel concreet. Het kan zijn dat ze uiteindelijk nog zeggen dat het wat later wordt. Dat zou ik dan weer niet heel erg vinden, want het is natuurlijk een waanzinnige operatie. Maar iedereen is enthousiast. Mensen denken: hè hè, licht aan de tunnel. Let's go for it." ,,Qua toelating op de markt lopen de Britten nog steeds gelijk op met de rest van de EU, dus ja. Het Oxfordvaccin van AstraZeneca is in Enge land ontwikkeld en er wordt hier ook veel ge produceerd, dus daar zullen ze hier meer doses van hebben. Maar de EU heeft het vaccin ook ge kocht, net als dat van Pfizer.'' ,,Als er beelden uit Engeland komen van rijen mensen die zich laten vaccineren, dan denk ik dat het overal gaat gebeuren, ook in Nederland. Zo zijn politici dan ook wel weer.'' zaterdag 31 oktober 2020 GO vaccin toe; heb die moed Heeft het ook te maken met de antivaxers, of de grote groep mensen die twijfelt of ze het vaccin wel zal nemen? Medicijnautoriteiten praten zich de blaren op de tong om te bena drukken dat ze geen enkel risico nemen met het toelaten van een vaccin. Een pleidooi voor het vervroegd vrijgeven van een vaccin, dat hoor je niet vaak. Donald Trump is erom beschimpt. Was het juist dap per dat hij het al zo vroeg riep? Onder aan de streep is er dus echt sprake van angst bij politici? Vaccinontwikkelaars en deskundigen waar schuwen juist dat negen op de tien vaccins sneuvelen in de grote studie onder tiendui zenden mensen, fase 3 dus. U praat alsof mislukken niet eens meer een optie is. Critici zeggen: het snelste vaccin is niet het beste vaccin, dus pas daarmee op. Marcel Levi (1964) is sinds 2017 ceo van de University College London Hospitals (UCLH) en hoogleraar en kli nisch decaan van University College London. Daarvoor was hij baas van het AMC in Amsterdam. Levi gaf tijdens de coronacrisis leiding aan zeventien zie kenhuizen in Noord en Centraal-Londen. In 2016 werd hij door Elsevier Week blad uitgeroepen tot Nederlander van het jaar. Per 1 april volgend jaar keert Levi weer terug naar Neder land. Hij wordt voor zitter van de Neder landse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO). Maar die kritiek snijdt toch wel hout, dat het snelste vaccin niet het beste is? Het zou jam mer zijn als je heel veel mensen vaccineert en dat er niet veel later een betere op de markt komt. Gelooft u - los van uw eigen pleidooi - dat mensen voor kerst al een vaccin kunnen krij gen? Dan moet dat bij ons toch ook kunnen? Minister De Jonge is voorzichtig. Hij heeft het steevast over de eerste maanden van 2021. Marcel Levi, arts en wetenschapper

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5