9 Veel burgers zijn afgepeigerd nu alles politiek is geworden, ook sport en vermaak Hope, New York, hoopte Tom Donovan met name dat zij het zo snel mogelijk overneemt. Mijn reis leverde niet per se een dwarsdoor snede van Amerika op. De meeste dorpen en stadjes met de naam Hope zijn klein, en liggen in plattelandsregio's, de gebieden waar Trump populair is. Het werd een kijkje in de verbor gen lagen van de Amerikaanse samenleving. We spraken met de mensen die met vooraan staan bij politieke rally's of protesten. Ze wa ren op weg naar het postkantoor, hun gazon aan het maaien, of een dagje uit toen we hen ontmoetten. Ze hadden er net een lange werk dag opzitten, of zaten er nog middenin. Die mensen passen lang niet altijd in de hokjes die opiniepeilers en politiek analisten gebruiken om verkiezingen te duiden. De meeste Amerikanen zijn tegenstrijdig in hun overtuigingen. De diepgelovige moeder die vertelde dat ze vooral anti-abortusbeleid belangrijk vindt, zei ook dat ze graag iets had gerookt voordat we haar filmden. De dame die Obama met liefde had uitgenodigd om te ko men eten en de tv uitzette zodra ze de blonde kuif van de huidige president signaleerde, stemde toch op Trump. Vaak hadden bewoners van Hope weinig zin om over politiek te praten. Dat is nieuw. Ame rikanen zijn sterren in spreekbeurten, alsof ze altijd klaar zijn voor hun elevator pitch. Politiek gingen ze daarbij nooit uit de weg. Maar veel burgers zijn afgepeigerd nu alles politiek is ge worden, ook sport of entertainment. Ze willen hun vingers niet branden aan thema's die af gelopen zomer zelfs tot dodelijk geweld leid den. Ze zijn bovendien teleurgesteld in de pers. Buitenlandse journalisten zijn overigens minder besmet geraakt door alle verdachtma kingen die uit het Witte Huis kwamen en meestal wel welkom, is mijn ervaring. Twee bewoners van Hope, New York, keken voor nieuws uit Washington inmiddels liever naar de BBC of de Canadese omroep. Meer dan eens troffen we Amerikanen die verdwaald waren geraakt in de krochten van YouTube. Ze spraken over extreme complot theorieën als we het over politieke voorkeuren hadden. Het is ontluisterend hoezeer com plete fictie gemeengoed is geworden. Zowel in Michigan als New Mexico begon een bewoner van Hope nonchalant over Hollywoodsterren en Democraten die kinderbloed zouden aftap pen om jong te blijven - een element van de paranoïde pro-Trump fantasieën van QAnon. Burgeroorlog Ik proefde nervositeit. Veel Amerikanen hou den hun hart vast voor de periode na de ver kiezingen, zeker als de uitslag is vertraagd vanwege alle poststemmen. Het land staat op scherp. Meermaals begon een inwoner van Hope over wapens die paraat lagen, of over de burgeroorlog die hij niet ondenkbaar achtte. In Michigan zagen we bijtende campagne bordjes over gouverneur Gretchen Whitmer: 'Mijn gouverneur is een idioot' zetten tiental len inwoners in hun tuin. Enkele weken daarna werden dertien mannen aangehouden omdat ze haar wilden kidnappen en 'berech ten'. Inmiddels hebben diverse burgemeesters en gouverneurs extra veiligheidsmaatregelen op en rond de verkiezingsdag aangekondigd. Op onze laatste stop troffen we James Jones, de man met de minste hoop van allemaal. Hij maakt plannen om North Carolina te verrui len voor Ghana. Daar, denkt hij, hebben ze tenminste geen racisme. Het gaat ver, maar is niet ongewoon. Wel meer Amerikanen heb ben hun land afgeschreven. Op een verjaar dagsfeestje na terugkeer in mijn woonplaats New York - in een park, coronaproof- bespra ken vrienden de beste manier een Europees paspoort te bemachtigen. Een half miljoen investeren in Portugal is de makkelijkste weg, was de conclusie. Amerikanen met Europese voorouders lopen bedrijfjes plat die helpen de nationaliteit van opa of oma te bemachtigen. Een tweede paspoort is het nieuwe statussym bool, kopte The New York Times onlangs. Amerikanen zijn angstig geworden. Bang voor de toekomst onder Trump, of juist Biden. En bang voor elkaar. Voor extremistische, ge wapende groepen op rechts, of activisten met radicale trekken op links. Of voor de stad - New York vinden veel mensen in de 'Hopes' die we bezochten maar griezelig. Ze vrezen 'socialisme' en criminaliteit, al is de trend in misdaadcijfers echt al jaren dalend, en is de enige deelnemer aan de voorverkiezingen die zich 'democratisch socialist' noemt, Bernie Sanders, allang weggestemd. Amerika, constateerde Keith Denison uit Hope, Texas, is op het moment als één groot auto-ongeluk. Je kunt je ogen er niet vanaf houden, iedereen mindert vaart om het te kunnen zien. Doomscrollen is het gaan heten - zonder stoppen door slecht nieuws blijven scrollen, hoe deprimerend ook. ,,Het maakt sommigen bang'', analyseerde Keith. ,,Maar ik denk nog steeds dat als je één op één met mensen praat, we echt niet zo verschillend zijn.'' Met bijna alle inwoners die ik in een Hope ontmoette had ik zo, één op één, een goed ge sprek, van welke politieke kleur ze ook waren (dan reken ik de gepensioneerde sheriff die in Texas achterdochtig onze nummerplaat foto grafeerde even niet mee). We werden geregeld warm ontvangen. Kregen ingemaakte okra en wilde bosbessen voor onderweg. In de Hope Diner in New York betaalde Tom Donovan de tosti's toen we moesten bekennen dat we de stad hadden verlaten zonder contant geld. Donovan kwam graag in de Hope Diner in het Adirondack-gebergte in New York, al waren de meeste klanten Trump-aanhangers, en hij een Democraat. Maar waar de twee kampen elkaar niet kunnen luchten of zien in Washington, lukt het in kleine gemeenschap jes nog steeds om samen te leven. Donovan had in Hope een handige vaardigheid opge daan voor het leven in de Verdeelde Staten van Amerika: luisteren. Als je écht luistert, zonder te proberen je eigen politieke punt te maken - zul je zien dat de ander soms best een steek houdend argument heeft, was zijn ervaring. Als Amerikanen nou eens naar elkaar gaan lüisteren, verklaarde hij optimistisch, dan komt het goed. ,,We praten tenminste nog met elkaar. Dat geeft me hoop.'' GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Inwoners van Hope, in tien staten. ,,Ik denk dat als je één op één met mensen praat, we niet zo verschillend zijn'', zegt Keith Denison uit Hope, Texas. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA HOPE, USA Bekijk alle video's van Hope, USA terug op de website /hope Jessica Carrasquillo Andrew Bridge Maine Michigan New Jersey North Carolina Arkansas Mississippi Tom Donovan Hope, Arkansas Roderick Talley Hope, North Carolina Allison Gupton

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57