HOPE, USA 8 12.000 kilometer legde onze correspondent Karlijn van Houwelingen deze nazomer af in de Verenigde Staten. Ondanks alle beproevingen waar het land zich voor ziet gesteld, trof zij veerkracht en vertrouwen. Niet in de politiek, wel in de mens. De fabel dat Amerika een uitverkoren positie in de wereld heeft, houdt dit gammele land vooralsnog bij elkaar Het is er nog, het tomeloze Amerikaanse opti misme. Ik zag het in Hope, Kansas, dat hard op weg is te herrijzen uit de bijna-dood dankzij standvastige dorpelingen die hun vervallen Main Street oplappen. In Hope, Arkansas, gaat de kapper die weinig vooruitgang ziet in zijn strijd tegen politiegeweld gewoon zelf de poli tiek in. En in Hope, Maine woont een chefkok die stoïcijns middenin de pandemie plannen maakt om de hele Amerikaanse oostkust van zijn barbecuevlees te voorzien. Hij denkt nog steeds, zei barbecuekoning Andrew Bridge toen we het over de vijfdub bele crisis in zijn vaderland hadden, dat Ame rika 'een van de beste landen ter wereld is'. ,,Er is een overvloed aan kansen, enorme diver siteit aan mensen, diversiteit aan ruimte - je vindt hier elk klimaat, van be sneeuwde bergen tot regenwoud en woestijn. En het ligt allemaal voor het grijpen, als je bereid bent hard te wer ken, vastberaden bent, en niet luistert naar wat andere mensen zeggen.'' Amerika is altijd een land van opti mistische aanpakkers geweest, en dat is het in veel opzichten nog steeds, kan ik u melden na een 12.000 kilometer lange roadtrip langs tien plaatsen met de blijmoedige naam Hope. Zeker, je zou het kunnen zien als onwil de realiteit onder ogen te zien. De realiteit is dat Dustin Isaac vier neven en nichten aan het corona virus verloor in zijn gemeen schap van oorspronkelijke Ame rikanen op de rand van Hope, Mississippi. De realiteit is ook dat de rijen voor de voedselbank in mijn buurt in New York in de maand dat ik op reis was al leen maar langer leken te zijn geworden. Rijen voor de stembureaus zijn soms zo lang dat stemmen een beproeving is. De VS is niet de droomdemocratie die het zegt te zijn. Maar het geloof in de veerkracht van de Ver enigde Staten is ijzersterk. Het idee dat Ame rika als onuitputtelijke bron van mogelijkhe den een uitverkoren positie in de wereld be kleedt mag dan een mythe zijn, die fabel houdt dit gammele land vooralsnog bij elkaar. Wij zijn Amerikanen, wij komen er wel bo venop, hoorde ik steeds weer. ,,Er zijn wel meer slechte tijden geweest, veel erger dan dit'', zei Keith Denison in Hope, Texas. Allison Gupton, historicus op plantage Hope in North Carolina, zei het zo: „Amerika is een land van verandering. We herdefiniëren onze levens continu en passen ons altijd aan de moderne tijd aan. Dat gaan we nu ook doen.'' Bedroevend weinig vertrouwen Maar of Joe Biden dan wel Donald Trump daar de leiding over moet krijgen? Daar waren veel burgers veel minder zeker van. Natuurlijk, de grootste fans scharen zich helemaal achter hun politieke held. Op het Amerikaanse plat teland wapperen de Trump-vlaggen fier bo ven eindeloze leegte. Tussen Kansas en New Mexico zagen we soms urenlang geen mens, maar wél steeds weer die vlag, aan de rand van een maisveld, of op een paal bij de ingang van een ranch. Als we onderweg eens Biden-bordjes zagen, stond soms evengoed de tuin vol. Maar over het geheel geno men bespeurde ik toch vooral bedroevend weinig vertrouwen in de politiek. Een diepe zucht, slaakte Peggy Ballou in Hope, New Mexico, toen het over de verkiezingen ging. Het moest 'meneer Trump' maar weer worden, want Biden begreep niets van het leven hier bovenop een olieveld in de woestijn. Verdient Trumps bedrijf aan zijn presidentschap? Ach, alle politici zijn cor- rupt, zei J eanette in Hope, New York. Een hoopvolle stem op de eerste zwarte president, twaalf jaar geleden? Bleek geen verschil te ma ken, luidde het oordeel van de zwarte filmma ker die plantage Hope in North Carolina ge bruikt als decor. Stemmen deed hij niet meer. Historicus Allison Gupton vroeg het zich af, op de Hope plantage. Is dit het beste dat de VS te bieden heeft? Een zelfingenomen zaken man die het land uitgeput heeft met zijn tumultueuze chaos-presidentschap, of een man die al bijna vijf decennia meeloopt en eigenlijk niemand inspireert? In geen enkele Hope vonden we overtuigde Biden-aanhan- gers. We stuitten wel vaak op zorgen over Bidens fysieke dan wel mentale capaciteiten, op bijna 78-jarige leeftijd. Ook onder zijn kiezers. Een stem op Biden, is vooral een stem tegen Trump. Of een verkapte stem op zijn potentiële vicepresident Kamala Harris. In New Mexico ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Land van hoop en optimisme, ondanks alles Hope, Kansas Jenn Lynch Peggy Ballou Keith Denison Hope, Mississippi Dustin Issac met dochter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56