Bidens agenda: sociaal en groen 'Op zondag kun je hem nog steeds tegenkomen bij de supermarkt, of een koffiezaak' lang voordat ik hersteld was, maar ik heb de straffende beproeving overleefd.'' Het zijn ongewone politieke memoires. Weinig poli tici zijn zo open over hun per soonlijke pijn. ,,Het verlies maakt hem één van ons'', constateert Moe Vela, oud-adviseur van Bi- den. ,,Hij staat zichzelf toe kwets baarheid te tonen, en wie kwets baar is, is herkenbaar. Dit is waar de gemiddelde Amerikaan een connectie vindt met Biden - het doet je beseffen dat hij ook maar een mens is zoals wij allemaal.'' Madison Moore (22) leerde Bi- den van een heel andere kant ken- nen. Ze reisde dit voorjaar met een groep studenten naar New Hampshire om het verkiezings proces van dichtbij mee te maken. Biden voerde daar campagne in de voorverkiezingen voor de kandi datuur van de Democratische Par tij. Moore kon hem een vraag stel len. Toen ze nerveus knikte in re actie op een wedervraag van Bi- den - of ze wel eens bij een ver kiezingsbijeenkomst in Iowa was geweest - kreeg ze een standje. ,,Nee, daar ben je nooit geweest'', zei Biden. ,,Je bent een liegende ponysoldaat met een hondenge zicht.'' Volgens zijn team was het een grapje, gebaseerd op een citaat uit een John Wayne-film. Madison Moore vond het meer een 'belediging'. ,,Dat 'ponysol daat' hoorde ik hem niet zeggen, ik hoorde alleen dat hij me een leugenaar noemde en dat ieder een om me heen lachte. Ik schaamde me enorm.'' Het gebeurde in het afgelopen jaar een aantal keer - J oe Biden die uithaalde naar kiezers of jour nalisten met kritische vragen. ,,Ik denk dat hij in algemeen neerbui gend is naar mensen die het niet met hem eens zijn'', constateert Moore. ,,Als hij een vraag krijgt die hij niet bepaald wil beant woorden, heeft hij de neiging de confrontatie te zoeken.'' Stotteren Als Joe Biden boos wordt, zegt vakbondsbaas James Maravelias uit thuisstaat Delaware, 'worden zijn arbeiderswortels zichtbaar'. Joe Biden werd geboren in Scran- ton, toen een mijnwerkersstad in Pennsylvania. Zijn vader maakte boilers schoon voor een verwar- mingsbedrijf. Later verhuisde pa Biden het gezin naar Delaware en verkocht hij auto's. De kleine Joe stotterde, en was het mikpunt van pestkoppen in de klas. B-b-b-b-b-biden, noem den ze hem. Dat hij de afgelopen jaren soms moeizaam uit zijn woorden kwam in wankele pu blieke optredens wijt zijn team aan die oude kwaal. ,,Je hersenen proberen te voorkomen dat je stottert, en er tegelijk uit te krij gen wat je wilt zeggen. Je kunt zien dat zijn geest sneller gaat dan hij kan antwoorden'', observeert Marvelias. ,,Nu hij ouder wordt gebeurt dat vaker.'' James Maravelias kon Biden 'al tijd' bellen in zijn achttien jaar als vakbondsman. ,,Joe verandert niet, Joe is Joe'', zegt hij. ,,Op zon dag kun je hem in Delaware nog steeds tegenkomen bij de super markt, of een koffiezaak. What you see is what you get met Joe.'' Als hij zijn betogen niet aandikt tenminste, of slordig met de fei ten omgaat. De arrestatie door het apartheidsregime in Zuid-Afrika waar Biden tijdens de campagne over vertelde bleek een indianen verhaal - hij was slechts even staande gehouden. Over schiet- partijen in El Paso en Dayton sprak hij alsof ze plaatsvonden in 'Houston' en 'Michigan', en de chauffeur die zijn eerste vrouw aanreed was niet dronken, zoals hij in een speech eens zei. Biden komt ermee weg. Het helpt dat zijn geknoei in het niet valt bij de stroom fictie uit de mond van Donald Trump. Biden heeft bovendien altijd de reputa tie van onverbeterlijke flapuit ge had. In de VS bestaat een woord voor zijn ongepaste uitspraken: 'Bidenismen'. In 2008 vroeg hij bij een campagne-evenement in Missouri of lokaal senator Chuck Graham kon opstaan zodat het publiek hem kon zien. Graham is dwarslaesiepatiënt en gebruikt een rolstoel. Biden beschreef in die tijd zelfs zijn latere baas Barack Obama eens als 'de eerste mainstream Afro-Amerikaan die welbespraakt en slim en schoon is en er goed uitziet' in de politiek. Pilotenbril Enkele jaren later stond het inter net vol met memes over de bro- mance tussen Biden en Obama. Biden en zijn pilotenbril doken nog niet zo lang geleden op als wingman in Tinderprofielen van mannelijke millennials die graag met de ex-vicepresident geassoci eerd wilden worden. Die cool fac tor is hij kwijtgeraakt in een cam pagne die begon met een luizige vierde plaats in de eerste voorver kiezingsronde. Biden ligt nu onder een minder rooskleurig vergrootglas. Zijn handtastelijke ontmoetingen met vrouwen en gedateerde grapjes over broers en vaders die jongens bij tienermeisjes weg moeten houden leverden hem het stem pel 'Creepy Joe', Enge Joe, op. Zijn lovende woorden over samenwer king met collega-senatoren die in de jaren 70 rassensegregatie voor stonden, wekken afschuw. Biden is een kandidaat uit een ander tijdperk. Teri Goodmann, de partijvrijwilliger die eind jaren 80 al haar best deed hem presi dent te maken, had niet gedacht dat hij pas in 2020 kans zou ma ken op het Witte Huis. ,,Het jaar heb ik 32 jaar lang verkeerd inge schat'', stelt ze vast. ,,Ik heb altijd gevonden dat het zijn tijd was. Maar nooit zo sterk als nu.'' GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 echte pijn is De belastingen gaan om hoog voor Amerikanen met een inkomen van 400.000 dollar of meer. Voor alle an dere Amerikanen gaan ze omlaag. Biden wil meer geld vrij maken voor gezondheids zorg en mensen de keuze geven zich particulier of via de overheid te verzekeren. Hiermee boduurt hij voort op 'Obamacare'. De Green New Deal, een omvangrijk milieupro gramma, beschouwt Biden als een 'cruciaal kader' om de klimaatcrisis te bezwe ren. Voor de overgang van gas en olie naar duurzame energie heeft Biden twee biljoen dollar uitgetrokken. Zwaardere controles op wapenverkoop. Semi-auto- matische wapens moeten worden verboden, maar dat geldt niet voor alle vuurwa pens. Biden wil een investe ringsfonds oprichten van 30 miljard dollar, waar zwarte ondernemers geld kunnen lenen als banken daartoe niet bereid zijn. Hij belooft een doortas tende aanpak van de coro- napandemie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55