JOE BIDEN 6 Joe Biden (77) heeft de reputatie het hart op de tong te hebben, maar zijn empathie is oprecht, zeggen mensen die hem hebben ontmoet. ,,Hij staat zichzelf toe kwetsbaarheid te tonen.'' tweede lijn de voormalig directeur van Bidens kankerstichting, kort daarvoor opgeheven vanwege de campagne. Goodmann kreeg het nummer van een arts in San Fran cisco. Een week of twee geleden sprak ze Biden voor het laatst, middenin de eindsprint naar het Witte Huis. Ze is kankervrij verklaard, dus hij belde om te feliciteren. Good mann: ,,Niet omdat ik speciaal ben, hij doet dat met heel veel mensen. Hij belt ook mijn moeder soms, gewoon om te vragen hoe het gaat.'' Ze wil, zegt ze, dat Ame rika weet dat de vaak bejubelde empathie van Joe Biden écht is. ,,Het is niet gekunsteld.'' De tegenslagen in zijn leven hebben van Biden een empathi- sche man gemaakt, zeggen de mensen om hem heen. Hij was een succesvolle dertiger, net geko zen in de senaat, toen zijn eerste vrouw Neilia een kerstboom ging kopen met de kinderen en nooit terugkwam. Een truck beladen met maiskolven veegde haar auto van de weg. Ook babydochter Naomi kwam om. Kleuters Beau en Hunter Biden raakten zwaarge wond. Hun vader legde in 1972 de senaatseed af aan hun ziekenhuis bed. ,,Voor het eerst in mijn leven begreep ik hoe iemand welover wogen kon besluiten zelfmoord te plegen'', zou hij later zeggen. ,,Mijn jongens hebben me gered.'' Een van die jongens, Beau Biden, stierf in 2015 op 46-jarige leeftijd aan een hersentumor. Toenmalig vicepresident Biden wilde al decennialang zelf presi dent worden, maar het verkie zingsjaar 2016 kwam te vroeg. Soms overmande het verdriet hem, zei hij in een emotioneel in terview met komiek Stephen Col bert. Bij een bezoek aan een mili taire basis riep een man dat hij met Beau in Irak had gediend. ,,Ineens brak ik'', beschreef Biden. Rouwbegeleider Nu hij alsnog probeert de topjob in het Witte Huis te bemachtigen, heeft hij zich ontpopt tot Ame- rika's rouwbegeleider. Pam Jo- chum, lid van de lokale senaat van Iowa en actief geweest voor Bi- dens campagnes, pakt de brief er even bij als ze over zijn adviezen vertelt. ,,Ik spreek uit ervaring en geregeld hun eigen verliezen toe vertrouwen. ,,Het betekent veel voor mij en veel anderen dat hij dat begrijpt, dat hij in onze schoe nen heeft gestaan'', zegt Jochum. ,,Ik heb een ouder begraven, een zus, neven, nichten, ooms, tantes, grootouders, maar ik verzeker je, het rouwproces is anders als je een kind verliest. Een deel van jou sterft mee.'' Biden beschrijft het in zijn boek Beloof me, over zijn belofte aan Beau - dat hij er bovenop zou ko men en door zou gaan met zijn werk. ,,De pijn had in het begin ondraaglijk geleken en het duurde Teri Goodmann (66) was bijna aangekomen in het dorp waar ze presidentskandidaat Joe Biden vorig jaar zou introduceren aan kiezers. Ze zat nog in de auto, in het verre noordwesten van Iowa, toen haar dokter belde over de uit slag van een test. Borstkanker, luidde de diagnose. Wat nu? Haar man wilde dat ze direct naar huis kwam, maar zij voelde zich ver plicht gewoon naar het campagne evenement te gaan. Goodmann kent Biden sinds 1987, toen hij voor het eerst naar Iowa kwam in de hoop president van de VS te worden. Ze was een toegewijd vrijwilliger in de lokale Democratische partij, dus Biden belde om te vragen om haar steun. Ze was om, zegt ze, toen ze de se nator - begin 40, met donker blond, dunner wordend haar - eenmaal ontmoet had in de kan tine van de voetbalclub. Sindsdien heeft ze contact gehouden met Joe en Jill Biden. Teri Goodmann reed toch terug naar huis, op die zwarte dag in 2019, om de diagnose met haar dokter te bespreken. 's Avonds rond half elf ging de telefoon. ,,Teri, je weet hoe ik hierover denk na mijn ervaringen met Beau'', zei Joe Biden, verwijzend naar zijn zoon, in 2015 overleden aan een hersentumor. ,,Ik vind dat ieder een een second opinion nodig heeft. Ik wil graag dat de directeur van het Biden Cancer Initiative je belt, om op z'n minst te horen of hij iemand weet.'' Goh, dat was heel vriendelijk, dacht campagnevrijwilliger Good- mann. Misschien zou ze er ooit nog eens iets van horen. De vol gende ochtend belde de presi dentskandidaat weer, met op een beloof dat er een moment komt dat de herinnering aan Sarah een glimlach op je gezicht brengt, voordat de tranen in je ogen sprin gen'', schreef Biden nadat haar dochter was overleden, nu twee jaar geleden. Toen vier maanden later haar zus stierf, ging de tele foon. Het eerste jaar zou zwaar wor den, en huilen hoort erbij, maar als ze elke dag uit bed bleef komen en de ene voet voor de andere bleef zetten zou het echt beter worden, zei Biden. Hij herhaalt het vaak tijdens campagne-evene menten, waar aanwezigen hem ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Een flapuit die weet wat KARLIJN VAN HOUWELINGEN De hoop van de Democra ten schroomt er niet voor zijn emoties te delen. Hij verloor zijn eerste echtge note Neilia, dochtertje Naomi en zoon Beau. Mid delste foto links: de familie tijdens de rouwplechtig- heid voor Beau Biden in 2015. Hij hertrouwde met Jill, op de foto midden onder. Linksboven: Biden met Barack Obama, rechtsonder met running mate Kamala Harris. FOTO'S AFP, AP, ADAM SCHULTZ, GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54