In hoeverre wegen de successen voor kiezers op tegen de mislukkingen? staten, na bemiddeling van de re gering Trump. ,,Aan de andere kant: de relaties met oude bondgenoten hebben geleden'', zegt Snodgrass. ,,Noord- Korea heeft de overhand gekregen in onderhandelingen, en de han delsoorlog met China heeft niet geleid tot betekenisvolle verande ring in onze relatie met hen.'' Onrust De vraag is nu: in hoeverre wegen de successen voor kiezers op te gen de mislukkingen? De corona- doden, de onrust in het land, de enorme staatsschuld na belasting verlagingen waar rijken het meest van profiteerden, de beloftes die Trump met nakwam? Het 'moeras' van lobbyisten die namens grote bedrijven politici paaien is niet leeg gedregd, zoals Trump beloofde. Op enkele sym bolische maatregelen na is het vooral dieper geworden. Rijke campagnedonoren mogen nu na betaling van tot wel 100.000 dol lar met de president dineren. Trumps eigen bedrijf verdient aan het presidentschap, zijn kinderen kregen overheidsbanen. En hoe vaak Trump ook zegt dat zijn zorgplan nu écht over twee weken af is, het Amerikaanse zorgsys teem is nog steeds krakkemikkig en peperduur. Enkele voormalige regerings medewerkers zijn ervan over tuigd dat de vervulling van Repu blikeinse wensen niet opweegt tegen de missers. Sommigen voe ren nu campagne tégen de presi dent en zijn anti-democratische neigingen. ,,Ik kan niet geloven dat ik dit moet zeggen, maar hij is een bedreiging, een echte bedrei ging voor de stabiliteit van onze democratische instituties en onze republiek'', zei voormalig stafchef van het ministerie van Binnen landse Veiligheid Miles Taylor vo rige week in een online bijeen komst van zijn 'verzetsgroep' van ontevreden Republikeinen, Re- pair45. ,,Trump vroeg ons om het Congres te vertellen dat ze rech ters moesten ontslaan. Hij be doelde: 'ik heb er genoeg van dat mijn besluiten tegengehouden worden door rechters, ik wil van ze af. Dat was idioot, dat hebben we niet gedaan.'' Elizabeth Neumann, voormalig collega van Taylor, vertrok uit de regering nadat een man - die anti- immigratieretoriek van Trump citeerde - 23 Spaanstalige inwo ners van El Paso, Texas had ver- moord in een supermarkt. ,,Er was geen bereidheid om binnen lands terrorisme echt aan te pak ken, omdat het van rechts kwam. En Trump zag dat blanke supre- macisten min of meer deel uit maakten van zijn achterban'', zei Neumann in de bijeenkomst van actievoerende ex-medewerkers van de regering. Ze besloot zich uit te spreken tegen de president van haar partij nadat afgelopen zomer vreedzame demonstranten in Washington met traangas wa ren weggejaagd. Ex-speechschrijver Guy Snod grass schetst in zijn boek Holding the line hoe toenmalig Defensie minister James Mattis samen met buitenlandcollega Rex Tillerson aanvankelijk zijn best doet Trump bij te brengen dat internationale bondgenootschappen van levens belang zijn voor Amerika. Zonder veel succes - Trump klaagde in reactie vooral over de kosten van internationale militaire alli anties, en verzocht wel om een militaire parade door Washing ton. In een eventuele tweede ter mijn zijn er geen ervaren, kriti sche mensen als oud-generaal Mattis meer om Trumps grillen onder controle te houden, waar schuwt Snodgrass. De 'volwasse nen' in de regering, zoals ze zijn gaan heten, zijn vervangen door loyalisten van de president. ,,Herverkiezing zou voor Trump 'bewijzen' dat hij een nieuw mandaat heeft om niet al leen door te gaan met de verande ringen die zijn ingezet tijdens zijn eerste termijn, maar ze ook te ver snellen'', denkt Snodgrass. Nadat Trump een afzettingsprocedure doorstond gingen de remmen voor de president al verder los, observeert hij. Dat zal alleen maar toenemen, is zijn verwachting. ,,Als hij wordt herkozen, brengt dat waarschijn lijk meer instabiliteit, zowel in als buiten de Verenigde Staten.'' GO ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 Vier jaar Trump was vier jaar onorthodoxe politiek. De president nam graag zijn 'hofhouding', zijn gezin plus aanhang, mee naar bij eenkomsten (linksboven). Hij baarde opzien met boude uitspraken, ook bij zijn eigen adviseur Fauci (rechts, midden) of bij de leiders van de G7 (midden). Zijn dansje werd een hit op platform TikTok (rechtsonder). Rechtsboven met communicatieadviseur en ver trouwelinge Hope Hicks, linksonder zijn historische ontmoeting met Kim Jong-un. fotos afp, reuters, getty images, newscom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53