DONALD TRUMP Op het vlak van immigratie hield hij zich aan zijn belofte, zien zijn aanhangers De droom van Mitch McConnell is uitgekomen. Op de valreep werd werkelijkheid waar de Republi keinse partijleider al jaren op hoopte: conservatieven hebben het voor het zeggen in het Ameri kaanse Hooggerechtshof. Met de benoeming van Amy Coney Barrett telt het negenkop pige hof sinds deze week zes con servatieve rechters, een stevige meerderheid. Coney Barrett is 48 en mag haar zetel in het hof haar hele leven houden, dus McConnell kan nog decennia genieten van de Trump- jaren, wat er ook gebeurt op 3 no vember. ,,Veel van wat we de afge lopen vier jaar hebben gedaan, zal vroeg of laat door de volgende ver kiezingen ongedaan worden ge maakt'', zei hij, klaarblijkelijk wei nig hoopvol over de winkansen van Trump. ,,Maar de Democraten zullen hier nog lange tijd niet veel aan kunnen doen.'' Amy Coney Barrett is al het derde lid van het Hooggerechtshof benoemd door Trump. Zijn rech ters zijn hem aanbevolen door een groep conservatieve juristen en interpreteren de Ame rikaanse grondwet overwegend naar de letter, zoals hij eind 18de eeuw geschreven is. Dat betekent onder meer dat ze doorgaans sym pathiek staan tegenover pogingen het recht op abortus in te perken en religieuze groepen en bedrijven veel vrijheid geven. Trump heeft met die benoemin gen zijn stempel op de Ameri kaanse rechtspraak kunnen druk ken, geholpen door omstandighe den (de dood van zittende rech ters) en meedogenloze machtspo litiek (McConnell die in 2016 een potentiële benoeming door Obama zolang tegenhield dat Trump uiteindelijk degene was die de rechter kon selecteren). Jonge rechters Ook in gerechtshoven is inmiddels een derde van de rechters uitgeko zen door Trump. Hij heeft daar in één termijn bijna evenveel rech ters benoemd als Obama in twee - een tempo dat sinds de jaren 70 geen president gehaald heeft. Net als Coney Barrett zijn de meeste rechters relatief jong, wat betekent dat hun invloed nog jarenlang kan doorwerken. Of dat wenselijk is? Een flink deel van Amerika vindt van niet. De onafhankelijkheid van het rechtssysteem is in het geding. Maar het is precies waarom een flink deel van Trumps achterban op hem stemde, en waarom de Republikeinse partij altijd achter Trump is blijven staan, welke pre sidentiële normen hij ook door brak. ,,De meeste mensen in de partij zijn gewoon dolgelukkig met die gerechtelijke benoemin gen'', zegt Barry Bennett, voorma lig campagne-adviseur van Trump. Trump eindigt zijn eerste ter mijn als president ook met 227.000 coronadoden, een ingestorte eco nomie en onrust in het land. Hij stortte de afgelopen tijd zo'n on ophoudelijke stroom van schanda len en schandaaltjes over de VS uit, dat de afzettingsprocedure van vorig jaar haast vergeten is. Robert Mueller, kent u hem nog? Diens langlopende speurwerk naar Rus sische beïnvloeding van de verkie zingscampagne van 2016 en Trumps pogingen het onderzoek te dwarsbomen, is in de vergetel heid geraakt. Maar in alle wanorde is Trump ook succesvol geweest. Op het vlak van immigratie bijvoorbeeld hield hij zich aan zijn belofte, zien zijn aanhangers. De grensmuur die hij tot centraal campagnepunt maakte is op een paar honderd kilometer na nooit gebouwd, maar Trump heeft wel een papieren muur opgetrokken rond het land. Het is veel moeilijker geworden om naar de VS te komen, legaal of illegaal. In de coronacrisis zijn de grenzen onder het mom van bescherming van de volksgezond heid bijna compleet gesloten voor nieuwkomers, inclusief asielzoe kers. Trump heeft zonder dat het veel aandacht kreeg ook de regels voor bedrijven in de VS ingrijpend ge saneerd. Hij schrapte veel milieu regels, bijvoorbeeld. Dat vindt een deel van de Amerikanen hoogst zorgelijk, maar deregulering wordt in het bedrijfsleven van harte wel kom geheten. En Trump had wei nig oor voor de klachten van de monstranten die de straat op gin gen uit woede over aanhoudend politiegeweld tegen met name zwarte burgers, maar zette wel de eerste stappen naar hervorming van het meedogenloze Ameri- kaanse strafrechtsysteem. Geen land sluit zoveel burgers op in ge vangenissen als de VS. Met name zwarte Amerikanen zijn er de dupe van. Trump ondertekende een nieuwe wet die onder meer buitensporig hoge straffen ver laagt, soms met terugwerkende kracht. Tot het virus de wereld in zijn greep kreeg, draaide de Ameri kaanse economie bovendien goed. Dat was deels een erfenis van de Obama-jaren, maar veel kiezers geven Trump punten voor de uit zonderlijk lage werkloosheid van vorig jaar. Ze waarderen het ook dat Trump het land niet in nieuwe oorlogen heeft gestort - al hielden ze een paar keer hun adem in. Eu ropese landen zijn mede onder druk van Trump meer gaan inves teren in hun eigen verdediging, iets wat de VS al jaren voor zijn aantreden wilde. Het ging misschien lomp en in consistent, maar Donald Trump heeft voor wat broodnodige cor recties in het Amerikaanse buiten landbeleid gezorgd, oordeelt zijn voormalig adviseur nationale vei ligheid Nadia Schadlow. Dat China geen onschuldige speler op het wereldtoneel is en internatio nale organisaties naar zijn hand probeert te zetten, wordt nu meer erkend, schrijft ze in tijdschrift Foreign Affairs. Dat globalisering niet per se positief is en veel men sen er nadelen van ondervinden ook. Zelfs Joe Biden erkende dat Trumps nieuwe handelsakkoord met Canada en Mexico beter is voor Amerikaanse werknemers dan het vorige Nafta-verdrag. ,,De tijd dat internationale handel bo ven onze eigen banen ging, is wel voorbij'', constateert oud-adviseur Barry Bennett tevreden. Geloofwaardigheid Het grootste falen van de regering Trump, vindt Guy Snodgrass, voormalig speechschrijver van de fensieminister James Mattis, is dat de VS 'morele geloofwaardigheid' heeft weggeven aan landen als Rusland en China. Als het over eerlijke democratie gaat bijvoor beeld - in eigen land maakt presi dent Trump nu het verkiezings proces verdacht 'om er politiek voordeel uit te halen'. Trump sprak geregeld warme woorden over leiders van autoritaire regi mes. Toch zijn de afgelopen jaren wel degelijk een aantal doelen bereikt, moet Snodgrass constateren. De Amerikaanse ambassade in Israël is verhuisd van Tel Aviv naar Jeru salem, iets wat vorige regeringen ook wilden, maar te riskant von den. Er zijn positieve ontwikkelin gen in het Midden-Oosten: Isis verloor zijn grondgebied, Israël knoopte sinds lange tijd weer rela ties aan met enkele Arabische ACQUITTED ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 f USATODAY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52