Jan Vantoortelboom Kut Karonavirusdieet In het nieuws Uit het nieuws Schoolontbijt dit jaar vanuit de Efteling Aanrader: van bouwval naar droomhuis DEZE WEEK IN Z. 'Kinderen kunnen kiezen voor een gezond ontbijt 'Begrijpelijk dat zo'n procedure je kan afschrikken' 2 De varkens vreten het brood met slijk en al op en smekken zoals mijn tandeloze grootouders zaliger 13 RICK REVALIDEERT NABLESSURE AAN KNIE 16 BAPTISTE: DE MAN VAN ROOMPOT 18 ADRIE: 'IN MOLEMBAIX IS HET LEVEN MOOI' iet zelden loop ik bij brood- en banketbakkerij Goossen in Kloosterzande naar buiten met drie grote zakken oud brood. De bakker denkt dat ik een kaneelfabriek begonnen ben en er grof geld mee verdien. En sommige klanten zullen wel denken dat die slimme Belg oud brood koopt om aan zijn vier kinderen te voeren. In werkelijkheid is dat brood voor mijn varkens, geiten en kippen. Ze vinden het zo lekker dat ze bijna al het andere eten dat ik ze aanbied minderwaardig achten. Er zit natuurlijk van alles tussen: croissants, stok brood, anijsbollen, desembrood, gewoon brood, wit brood, volkoren en van die besuikerde bolussen en weet ik wat nog meer. van dat ze op hun eigen buik begonnen te stappen. Dan heb ik ze maar op een zorgvuldiger dieet gezet. Ze kregen ook ruzie om dat lekkere eten. De geiten maakten de zwaardere varkens met een paar kopstoten duidelijk dat ze ook een deel van de buit wilden. Maar die geiten zijn kieskeurig. Ze lusten het liefste de witte puntjes en de anijsbollen. En als ik het brood op de grond gooi, dan willen ze het niet. Ze moeten het uit mijn han den krijgen, terwijl ze op hun achterpoten tegen de omheining staan. De var kens, daarentegen, vreten het brood met slijk en al op en smekken zoals mijn tan deloze grootouders zaliger tijdens de zondagsdis deden, terwijl ik braaf en gefasci neerd zat te luisteren. Dat smekken en snurken van die varkens nadert de mense lijke geluiden zo dicht dat het verwarrend is. De eerste keer dat ik ze hoorde snur ken, was laat in de avond. Ik ging naar buiten om de hon den uit te laten en toen ik dat gesnurk hoorde dacht ik dat er een zatte Pool in mijn schuur zijn roes lag uit te slapen. Ik hoorde van een aantal collega's uit de onderwijs-, uitgevers- en schrijverswe reld dat ze, net als mijn var kens, kilo's waren aangeko men doordat ze vanuit huis moesten werken. Niemand die hen oud brood voerde, natuurlijk. Ze konden zelf geen weerstand bieden aan de verleiding om de koelkast in te duiken of elke dag een paar zakken chips tijdens hun Zoom- of Teamssessie te verorberen. Ook dat is een neveneffect van het 'Kut Karo- navirus' dat een kunstzinnige leerling met een spellingpro bleem deze week in dikke zwarte letters op een of andere schoolkast heeft gespoten. Aangezien ik een meelevende, empathische en begrip volle man ben, ben ik solidair met mijn varkens en eet ik minder ten tijde van dat Kut Karonavirus. Ik trap dus niet op mijn eigen buik. Integendeel, de tijdwinst door niet te moeten reizen gebruik ik om eens een rondje meer te gaan fietsen, al is dat rondje qua afstand en snelheid in geen eeu wigheid te vergelijken met wat mijn tien jaar oudere buur man in zijn strakke blitse pak eruit weet te persen. En als ik mijn grote huskybastaard meeneem, dan hoef ik al hele maal niet te trappen. Dus al met al heeft dat meer vanuit thuis werken er bij mij toe geleid dat ik minder ben gaan eten. Dat is dan een zeer bescheiden en persoonlijk voor deel van dat virus. En aan al die collega's die er niet in slagen uit de koelkast of chipszak te blijven: ga op een kutkaronavi- rusdieet en pak de fiets wat meer ter hand. Zo'n 75 Zeeuwse basisscholen doen komende week mee met het Nationale Schoolontbijt. Iedere dag kunnen de kinderen van deze scholen gezond ontbijten, met een speciaal ontbijtjournaal. Dit jaar staat de week in het teken van het thema 'Een betoverende tijd be gint een goed ontbijt'. Hiermee worden kinderen gestimuleerd om de dag gezond te beginnen. ,,De klassen krijgen een pakket waarin de kinderen allerlei keuzes kunnen maken voor een gezond ontbijt", zegt Babs Bruil van team Nationaal Schoolontbijt. ,,In dit pakket zit ook lesmateriaal waar bij kinderen door middel van de Schijf van Vijf kunnen kiezen voor een goed ontbijt. Dit lesmateriaal leert de kinderen hierover en is in gesteld op verschillende niveaus." Vanwege corona vindt de ope ning dit jaar online plaats, vanuit de Efteling. ,,Normaal gesproken deden we de opening op een lu dieke plek met een heleboel kinde ren. Dat kan dit jaar natuurlijk niet. Nu doen we dat met het Nati onaal Schoolontbijt Digitaal. Dit is te vergelijken met het Sinterklaas journaal of het Jeugdjournaal en brengt kinderen iets bij over de dagelijkse gang van zaken tijdens het ontbijt." Presentatrice Jessica Mendels opent dit jaar het Nationaal Schoolontbijt. Ook acteur Bas Muijs en Roodkapje van de Efte- ling spelen hierbij een rol. Zij gingen de uitdaging aan. Linda Rijk en Sander Steigerwald maak ten met behulp van de provincie Zeeland van een bouwval in Hengstdijk hun droomhuis. Ze vertelden hun verhaal afgelopen week in deze krant en hopen mensen aan het denken te hebben gezet. ,,Voor ons was het onbekend dat we 10.000 euro steun van de pro vincie Zeeland konden krijgen. Als je aan dit avontuur wilt begin nen, is het goed om dit te weten en ik denk niet dat veel mensen ervan op de hoogte zijn", zegt Linda Rijk (op de foto met zoon Jort). ,,Ik snap best dat zo'n proce dure, waar veel papierwerk bij komt kijken, je kan afschrikken. Wij hebben ervaren dat het best mee viel. Ik hoop dat dit nu meer bekend is bij mensen die twijfelen om hetzelfde avontuur aan te gaan." Je moet volgens Rijk berekend zijn op een lange en intensieve tijd. ,,Je kunt alles natuurlijk door bedrijven laten doen. Dan gaat zo'n proces veel sneller. Maar wij kozen ervoor om er zo veel moge lijk zelf aan te werken. Vooraf wa ren we realistisch genoeg om te weten dat we best wat konden ver wachten. Maar ik heb best wel eens gezucht en gedacht hoe veel werk het wel niet was. Het is erg intensief en je komt altijd wel een tegenvaller tegen. Uiteindelijk zou ik het iedereen aanraden. Als veel tijd en werk ergens insteken je niet afschrikt." ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 GO Op een gegeven moment werden mijn varkens er zo dik Zwemles voor paarden KIEK! P 10 12 Saskia Noort De vijf stadia van het pandemisch lijden 19 Zo gezien Democratische controle schiet tekort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50