k' RIVM ziet aantal besmettingen stabiliseren 'Complete lockdown lijkt niet nodig' 4 Verlaag de veiligheidseisen en breng het coronavaccin vervroegd op de markt. Die oproep doet Marcel Levi, ziekenhuisbaas in Londen en hoog aangeschreven arts en wetenschapper in Nederland. Je neemt een klein risico. Maar het alternatief is veel erger.'' Het RIVM 'hoopte en verwachtte' het, het kabinet en de rest van het land duimde mee: zal het effect van de semilockdown deze week terug te zien zijn in de cijfers? Of moet Nederland nog harder op de rem trappen? Het antwoord is voorals nog enigszins bemoedigend: de piek lijkt in zicht. Of, zoals het RIVM het verwoordt: het beeld is 'hoopvol', met een hoog maar sta biliserend aantallen besmettingen en weinig beweging bij de zieken huisopnames. Eerst de statistieken. Gisteren telde het RIVM een recordaantal van 11.141 besmettingen, flink meer dan eerder deze week, toen er dage lijks nog tienduizend nieuwe ge vallen gemeld werden. Maar deze dagkoers is vertekend door veel vertraagde meldingen en extra en snellere tests, meldt het rijksinsti tuut. Dus, was de boodschap: staar je niet blind op dit record, geen pa niek. Sterker nog: het beeld is eerder 'hoopvol', zei een woordvoerder: ,,Er zitten veel nameldingen bij, meer dan normaal. En de afgelopen dagen zijn de GGD'en meer gaan testen, terwijl het percentage posi tieve tests gelijk blijft. Dat is posi tief.'' Bijna 1800 gevallen (16 pro cent) zijn ouder dan twee dagen. Ook worden de testen nu sneller verwerkt, waardoor besmettingen eerder in de statistieken komen. OPTIMISME En niet veel eerder die middag klonken er al voorzichtig optimis tische woorden uit de mond van Erasmus-baas Ernst Kuipers, ook voorzitter van de landelijke koepel die de patiëntenverdeling regelt: ,,We zien voor de derde dag op rij een afvlakking van de bezetting van klinische bedden. Dat is gun stig, en kan een eerste effect zijn van de maatregelen die ruim twee weken geleden zijn ingezet.'' Er zijn nu bijna 2400 coronapatiënten op genomen, waarvan 567 op de ic, maar dat aantal is al enkele dagen min of meer gelijk - een eerste sig naal dat de explosieve groei van de najaarsgolf echt passé is. ,,Het is bemoedigend als het nu inderdaad stabiliseert'', zegt hoog leraar theoretische epidemiologie Maar die heftige stijging, de snelle verdubbeling, die lijkt er wel uit Hans Heesterbeek (Universiteit Utrecht). ,,Het aantal besmettingen kan van dag tot dag nog variëren, maar die heftige stijging, de snelle verdubbeling, lijkt er wel uit, ook als je naar de ic-grafiek kijkt. Maar dan wil je het de komende dagen echt zien zakken'', zegt de hoogle raar. Al heeft hij ook een winstwaar schuwing: de tweede golf is de eer ste niet, althans: niet qua vorm. De 'boog' van de tweede golf lijkt plat ter dan die van de eerste: toen steeg het aantal nieuwe ziekenhuisopna- mes als een komeet, en daalde het na de intelligente lockdown ook weer scherp. Een steile berg met dunne top was het gevolg. De curve van de tweede zieken- huisgolf kan weleens flink platter zijn, met een wat tragere aanloop, een over langere periode uitge smeerde piek, en dus ook een lang zamere daling: ,,Dan duurt het ver moedelijk ook wat langer voordat j e een laag, zeg maar zomers niveau, aan besmettingen bereikt.'' Het kabinet gaat er al vanuit dat het huidige pakket aan maatregelen tot in december nodig is, zo bleek vorige week. En zo gek is dat niet, zegt hoogleraar epidemiologie Frits Rosendaal (LUMC): „Sommige mensen waren verbaasd dat zo zij delings werd vermeld dat de maat regelen langer nodig zijn. Maar dat is natuurlijk volstrekt evident. Als het inderdaad stabiliseert deze da gen, en we gaan voorzichtig dalen, dan duurt het lang voordat je op een laag niveau zit, dan kan het we- leens de hele winter duren.'' Ingrijpen Nog harder ingrijpen kan die daling misschien iets versnellen, maar het is de vraag hoeveel extra effect dat sorteert, schetst Rosendaal: ,,De grote brokken heb je nu binnen met de horecasluiting, het thuis werken en de beperking van be zoek en groepsgroottes. Het is de vraag wat de toegevoegde waarde is van extra maatregelen. Maar het duurt ditmaal wel langer dan in het voorjaar, toen leek onze reactie in grijpender, daalden de aantallen sneller. Vergeet niet: toen was er ook echt meer angst. Hier in het ziekenhuis hadden we soms mede werkers die niet durfden te komen, bang om besmet te raken. Dat is nu echt minder.'' Marcel Levi vroeg het een Britse minister een keer recht voor zijn raap: waarom zó voorzichtig doen met een coronavaccin? De gevaren daarvan - bijwerkingen, in sommige gevallen misschien zelfs ernstig - kunnen toch nooit schadelijker zijn dan wat er nu met het land gebeurt? ,,Die minister gaf me letterlijk het antwoord: 'Als er iemand in het land doodgaat aan het vaccin, of een heel ernstige bijwerking, en ik heb dat vac cin vervroegd vrijgegeven, dan is het mqn schuld. Terwijl: als er iemand aan corona over lijdt, of ernstige gezondheidsklachten krijgt na dat zijn winkel failliet is gegaan, dan is die link veel minder direct.' Je ziet dat politici zich vaak zo gedragen: ze willen niet persoonlijk ergens de schuld van krijgen. Ik geloof niet dat in Neder land veel anders is dan in Engeland.'' De visie van Levi in het kort: nu de voorlopige resultaten van de coronavaccins van koplopers AstraZeneca en Pfizer/BioNTech zo veelbelo vend zijn, doe dan als overheid 'niet zo kramp achtig' en leg de veiligheidslat 'niet zo oneindig hoog'. Keur de vaccins versneld goed en verdeel ze onder de bevolking. ,,Volgens mij is dat geen rocket science. Het Oxfordvaccin van AstraZeneca wordt nu getest op 50.000 mensen en één per- zaterdag 31 oktober 2020 Cijfers hoopvol: breken we zo de tweede golf? Onder de donkere wolk van een volledige lockdown lijkt het co ronavirus een pas op de plaats te maken. Dat is goed nieuws, al wordt het nu een kwestie van 'volhouden'. Misschien wel lan ger dan in het voorjaar. Niels Klaassen Bilthoven - Hans Heesterbeek, hoogleraar DEN HAAG De komende dagen zal helder worden of de corona- cijfers extra maatregelen verei sen. Dat zei premier Mark Rutte giste ren tijdens zijn wekelijkse pers conferentie. Een complete lock down is nu niet waarschijnlijk. ,,We staan op een kruispunt'', herhaalde de premier. Rutte: ,,Het is nog te vroeg om het exacte ef fect van de gedeeltelijke lock- down vast te stellen. Maar het aantal positief geteste personen lijkt constant.'' Er valt bij de minister-president licht optimisme te bespeuren. Nu lijkt een complete lockdown 'waarschijnlijk niet nodig', aldus Rutte. ,,De berichten zijn gema- M Premier Rutte: Berichten gematigd positief.'' tigd positief, maar we hebben ook af te wegen of we die trend willen versnellen met extra maat regelen. En wat voor schade le vert dat dan weer op?'' In België daarentegen worden de teugels strakker aangetrokken. Er komt geen verbod op onno dige verplaatsingen zoals tijdens de eerste coronagolf, maar niet- essentiële winkels moeten vanaf maandag voor ruim een maand dicht. Bedrijven mogen open blij ven, maar thuiswerken wordt ver plicht. De regering roept de be volking op vooral thuis te blijven en alleen de deur uit te gaan voor noodzakelijke boodschappen, dokters- of apotheekbezoek. ,,Er is maar één manier en dat is alle sociale contacten beperken'', zei premier De Croo gisteren. Het aantal sociale contacten wordt gelimiteerd tot één 'knuffelcon tact' en is de enige die bij iemand thuis mag komen. Buiten zijn sa menscholingen van meer dan vier personen verboden. De herfstva kantie wordt een week verlengd. M Marcel Levi denkt dat de tijd rijp is voor het vaccineren van grotere groepen. Laat snel Stephen Friedrichs Chris van Mersbergen Londen/Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4