Feestvierder op boot besmet: tien agenten in quarantaine NIEUWS 3 'In maart werd er voor de zorg geklapt, nu krijgen we klappen' We klapten dit voorjaar onze handen stuk voor de zorg, lieten dozen chocola bezorgen in de ziekenhuiskantine en meldden ons als zorgvrijwilliger. Inmiddels is de situatie 180 graden gedraaid en roept diezelfde zorg nu: kom helpen! Op dinsdag 17 maart 2020, ruim 200 dagen gele den, stonden duizenden Nederlanders op hun balkon of voor hun deur te klappen. Het was, zoals het op soci ale media was gaan heten: het Natio naal Applausmoment. Voor mensen die in de zorg werken, maar ook voor iedereen die hard moest werken in een tijd van lockdown. Ook de ko ninklijke familie deed mee, ze zetten er een filmpje van op Instagram. „Tijdens de eerste golf waren de va zen niet aan te slepen. Verpleeghui zen werden overladen met fruitman den, taarten en optredens. Nu is het stil'', zei bestuurder Hans Huizer van de Rotterdamse ouderenzorgorgani satie Laurens gisteren in deze krant. ,,Terwijl onze medewerkers alle steun nodig hebben. Moegestreden staan zij elke dag aan het front om deze crisis voor ons allemaal te bestrijden. Juist nu is alle steun welkom.'' Het is niet alleen stil, er is soms zelfs agressie. Ziekenhuizen moeten bevei ligers inzetten omdat familieleden niet langer accepteren dat er maar een beperkt aantal mensen op het bezoe kuur mag komen. Een ziekenhuis in Den Haag zag plots een advocaat bin nenstormen die namens een corona patiënt bezwaar kwam maken tegen zijn overplaatsing naar een ziekenhuis elders in Nederland. En een verpleeg huis in Goirle kreeg telefonische doodsbedreigingen. Dit gebeurde na dat actiegroep Viruswaarheid had op geroepen massaal het verpleeghuis te bellen om te protesteren tegen het sluiten van de deuren vanwege een coronauitbraak. ,,Eerst werd er geklapt voor de zorg, maar nu krijgen we klappen'', stelde een zorgmanager van een ziekenhuis koepel in Gelderland. Met andere woorden: waar is het applaus geble ven? ,,Dat applaus ligt met corona op bed'', zegt Legustha Andriessen met een zachte stem. Ze bedoelt het letter lijk. Andriessen was in maart een van de aanjagers achter het applausmo- ment voor de zorg, maar ligt nu in bed met een coronabesmetting. ,,Ik ben 34 maar heb me de afgelopen dagen nog nooit zo ziek gevoeld.'' Vanuit haar quarantaine bedacht Andriessen zich al wel: als ze weer be ter is, moet er weer iets gebeuren om de zorg een hart onder de riem te ste ken. ,,Maar we hebben al best veel ge daan: klappen, een lied, een veiling. Ik heb het idee dat veel mensen simpel weg coronamoe zijn, ze zijn het zat. We hebben in Nederland sowieso vooral aandacht voor de dingen die we niet kunnen doen. En de media gaan daar nu ook in mee.'' Andriessen zegt ook: ,,Vergis je niet, in maart kregen we ook al negatieve reacties op onze acties. Toen hebben we ook bedrei gingen gehad.'' Leon Deckers dan, van de Breda Lo co's, een groep voetbalfans die nor maal gesproken spandoeken maakt voor in het NAC-stadion. In maart maakten ze een meterslang spandoek dat ze aan de gevel van het Amphia- ziekenhuis in de stad hingen. 'Hier werken de Helden van Breda', stond erop. Dat spandoek is inmiddels, van wege het weer, naar binnen gehaald. ,,Maar ze hebben het nog steeds bij het ziekenhuis. En onze steun voor de zorg is er ook niet minder om gewor den'', zegt Deckers. ,,Iedereen kent Ik heb het idee dat veel mensen coronamoe zijn. Ze zijn het zat wel iemand die in de zorg werkt en ziet hoe hard die moeten werken. Wilden ze net een beetje uitrusten, kwam de tweede golf al.'' Maar wat Deckers ook ziet: ,,Er heerst wel een gevoel dat wij als samenleving al best veel hebben gedaan, de beurt is nu aan de overheid om hen die verlich ting te geven, door meer middelen te bieden. Zij waren het ook die hebben bezuinigd op de zorg. De rek in wel willendheid is er bij veel mensen wel uit.'' Een andere verklaring is 'gewoon gewenning', zegt Bob van Dam, ge dragspsycholoog bij D&B Gedrag. ,,In het begin zat iedereen in lockdown, waren we bang en waren de mensen in de zorg de strijders in de frontlinie die daar stonden om ons te helpen. Daar kwam die erkenning uit voort. Daarna zijn zij aan dat front blijven doorwerken, maar wij zijn aan de si tuatie gewend geraakt.'' Waar hij wel op wil wijzen: de groep mensen die nu voor agressie in ziekenhuizen zorgt, is veel kleiner dan de groep die meedeed aan het applaus. Hoe komt die waardering, waar de zorg om vraagt, weer terug? ,,Cijfers blijven vaak abstract, ook als het gaat om de dagelijkse opnames op de in tensive care. Vertel de verhalen achter de cijfers, dat brengt de emotie beter over. En als je hulp wilt van mensen, maak het ze dan makkelijk: maak één site met als tekst: Meld je hier aan!'' Er was muziek gehoord en er waren discolichten gezien. Dus kwamen twee agenten vorige week vrijdag avond af op een melding dat er - in de tweede coronagolf- werd ge feest op een boot bij jachtbouwer Oceanco in Alblasserdam. Eenmaal aan boord kwamen de agenten vijftien dronken mensen tegen, die het niet pikten dat hun bootparty abrupt werd beëindigd. Ze bekogelden de agenten met stoelen en glazen. Beide agenten raakten lichtgewond en moesten zich verdedigen met hun wapen stok en stroomstootwapen. Vijf mensen werden aangehouden. Naar nu blijkt heeft het feest ver velende gevolgen voor tien agenten uit het basisteam Drechtsteden. Eén van de feestvierders op de boot is na een coronatest positief bevon den, bevestigt een politievoorlich- ter: ,,Het illegale feest had al een nare nasmaak, maar krijgt zo nog een vervelender nasleep.'' Op advies van de GGD zitten de tien agenten nu thuis in quaran taine. ,,Dat komt hard aan, zowel persoonlijk voor de agenten, als voor de capaciteit van de politie." Dennis den Os, districtschef Zuid-Holland-Zuid, is boos: ,,Agenten stappen naar voren om de samenleving te beschermen en uitvoering te geven aan maatrege len. Het gedrag van de aanwezigen op het schip paste daar op geen en kele wijze in. Schandalig wat daar plaatsvond." ,,Dit had nooit mogen gebeuren", zegt ook locoburgemeester van Al- blasserdam Peter Verheij. ,,We le ven mee met de agenten en hun fa- milies. We zetten in Nederland al les op alles om het coronavirus te bestrijden. Dat vraagt van ons alle maal verantwoord gedrag en het in acht nemen en naleven van de (hy- giëne)voorschriften. Daarin passen geen feesten.'' De feestvierders zijn geen werk nemers van Oceanco, maar zijn wel betrokken bij een project van de jachtbouwer. Oceanco meldde eer der het incident te betreuren en mee te werken aan het politieon derzoek. zaterdag 31 oktober 2020 Waar is het applaus gebleven? Cyril Rosman Rotterdam In maart werd in heel het land geklapt als steun- betuiging voor de mede werkers in de zorg. Zoals hier in Nieuwerkerk aan den IJssel. FOTO FRANK DE ROO - Legustha Andriessen, aanjager eerste applausactie Een illegaal feest op een boot in Alblasserdam, waarbij de politie werd bekogeld met stoelen en glazen, heeft een bitter vervolg gekregen. Eén van de gasten blijkt besmet met corona, waar door tien agenten nu noodge dwongen in quarantaine zitten. Koen Voskuil Alblasserdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3