9 I et gemak switcht Jeroen Koopen (52) uit Zierikzee tussen zijn nette kostuum 1 en zijn zeilpak. Hij is ge passioneerd in zowel zijn werk als zijn hobby. ,,Als ik aan het zeilen ben, voel ik me intens vrij en voor 100 procent in het hier en nu. Als ik aan het werk ben, ga ik voor 100 procent voor de mensen die ik coach." Twintig jaar geleden las Koopen een advertentie in de NRC. ,,Daar werd een baan aangeboden als consultant bij Krauthammer. Ik had geen flauw idee wat de functie precies inhield, maar een aantal oneliners in de vaca ture spraken me erg aan." Bij zijn eer ste sollicitatiegesprek kwam hij te laat. ,,De man die mij moest interviewen stond op en begon op een whiteboard de IJsbergtheorie over gedragsveran dering te tekenen en vertelde mij dat ik hem, met dat te laat komen, meteen al beïnvloed had. Toen dacht ik; wat jij kan, kan ik ook. Ik stond op, veegde zijn IJsberg uit en begon het Johari Window (een model om communica- Op dat moment zag hij in mij een trainer, terwijl ik niet eens precies wist wat dat was tie beter te begrijpen red.) te tekenen dat ik toevallig kende van de HEAO. Op dat moment zag hij in mij een trai ner, terwijl ik niet eens precies wist wat het was, een trainer." Inmiddels weet Koopen maar al te goed wat een goede trainer is. Hij heeft 20 jaar ervaring, 10 jaar bij Krautham mer en 10 jaar voor zichzelf bij BlueS- kyBehaviour. ,,In die 20 jaar heb ik veel gedragstrainingen gegeven op het ge bied van leiderschap, management, verkoop en onderhandelen. Daarnaast coach ik managers met een persoonlijk vraagstuk. Ik begeleid ook steeds vaker organisaties en teams op het gebied van organisatiecultuur en optimaal samen werken. Omdat ik werk voor hooglera ren op een universiteit, trainees bij een energiemaatschappij, slopers en kleine zelfstandigen, is geen dag hetzelfde." Koopen werkt vooral zelfstandig en huurt af en toe mensen in voor gro tere opdrachten. ,,Soms zit ik thuis een workshop of training te ontwer pen. Een ander moment sta ik in de file onderweg naar een dag vol coach- gesprekken, en soms begin ik om acht uur de hotelzaal klaar te maken voor een groep managers die mij voor een programma hebben ingehuurd. De hamvraag is meestal welk gedrag in de organisatie de meeste kans biedt op het behalen van gestelde doelen." In de buitenlucht Koopen haalt dagelijks veel plezier uit zijn werk. ,,Het is mooi als je ziet dat je een organisatie of persoon die een beetje 'in de knoop zit' kunt helpen door de knoop te ontwarren. Mijn mooiste herinnering aan mijn werk is de dag waarop ik besloot om trainin gen te geven in de buitenlucht. En dan het liefst op een zeilboot, blijkt veel effectiever en leuker dan lesgeven in een hotelzaaltje. Toen ik ook een klant hiervan overtuigd had en het echt mocht gaan doen, was het een groot succes voor zowel de opdrachtgever, zijn medewerkers als mijzelf. Leren mag namelijk best leuk zijn." Trainingen op een zeilboot, het is niet zomaar uit de lucht gegrepen. Va ren is namelijk de grote passie van Koopen. ,,Mijn ouders hadden een zeilboot. Als ik vrijdagmiddag uit school kwam, stonden de tassen al klaar om te gaan varen. Weer of geen weer. Ieder weekend waren we op het water te vinden. Ik, als jongste van een gezin van vier kinderen, kreeg net als de rest van het gezin een eigen zeil bootje. Ik kon bij wijze van spreken eerder zeilen dan lopen." Villa Kakelbont Samen met zijn vrouw Britta heeft Koopen de levensstijl van zijn ouders moeiteloos overgenomen. ,,Ons eerste bootje van 5,5 meter lag in Wol- phaartsdijk en heette Hang Loose. Onze oudste dochter ging mee in de Maxi-Cosi, samen met hond Woody. Daarna kwam er een boot van een meter of 8 die we, toen inmiddels met drie dochters, Villa Kakelbont hebben gedoopt.'' ,,Deze boot hebben we in Brouwers haven gelegd omdat het Grevelingen- meer toch wat meer ruimte biedt om te zeilen dan het Veerse Meer. Daarna kwam er een tweede Villa Kakelbont van bijna 12 meter. Met deze boot heb ben wij in de weekenden op het Gre- velingenmeer gezeild en in de zomer vakanties voeren wij meestal richting het Noorden. Denemarken is een mekka voor mensen die van zeilen op zout water houden. Je hebt daar wel tien Oosterscheldes aan elkaar ge plakt." De boten werden steeds groter en de vaartochten steeds langer. ,,We hebben de tweede Villa Kakelbont in geruild voor de Mrs Jones. Daarmee hebben wij een halfjaar een sabbatical gehouden op de Middellandse Zee. Begonnen in Slovenië en via Kroatië, Griekenland en Italië, geëindigd in Frankrijk. Nu varen we met de IKI- GAI, een Grand Soleil 50. Deze boot is perfect voor ons gezin en zal ons over een jaar of vijf ook over de oceaan brengen. Het plan is richting het Cari- bisch gebied te varen en dan via de VS en de Azoren weer terug naar Zeeland. Het blijft iedere keer genieten, op het water voel ik me één met de natuur." zaterdag 31 oktober 2020 GO Hans Puik -Jeroen Koopen FOTO'S ERNESTA VERBURG Door de week werk je voor de baas. Zet je 's avonds de wekker en prop je 's ochtends vier boter hammen in je blauwe broodtrom mel. Elastiekje eromheen. Maan dag, dinsdag, woensdag, donder dag, vrijdag. En dan is het week end; je hobby wordt je werk. Je bent scheidsrechter bij het voet bal, lotusslachtoffer bij de EHBO, trekt de balletjes bij de bingo. Leuk. Weekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37