Nul op rekest Veerse strandtenten 6 Klager wordt nu te vaak van het kastje naar de muur gestuurd MIJN DORP, MIJN STAD De praktijk is voor de klager over vliegtuigoverlast onnavolgbaar. Nu is het zo dat iemand de RUD belt, of het vliegveld, of allebei. Maar zodra een vliegtuig is opgestegen en in het luchtruim is, hebben zij niks te zeggen. Dan zijn klachten een ver antwoordelijkheid van de Inspectie Leefomgeving Transport en van de luchtvaartpolitie. En 99 procent van de klachten hoort dus daar thuis. Maar zij verwijzen meestal terug naar het vliegveld en de RUD, die dus niks te zeggen hebben en de klachten formeel niet kunnen aan pakken, laat staan oplossen. Noord-Brabant heeft al één loket Wie wat moet doen bij klachten is wettelijk niet goed geregeld voor klachten en Zeeland wil dat nu ook. Omwonenden en vertegen woordigers van vliegveld Midden Zeeland in Arnemuiden, de Zeeuwse Milieufederatie en de Re gionale Uitvoeringsdienst (RUD, die een milieuklachtenlijn heeft) gaan een plan maken voor zo'n lo ket. Dat hebben ze gisteren afge sproken. Ze nemen daarmee het heft in ei gen handen, omdat de rijksover heid hen in de steek laat. ,,De klach tenregeling en de bevoegdheden wie daaraan wat moet doen, zijn wettelijk niet goed geregeld. Dat is een landelijk probleem en dat heb ben we ook bij het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat aan gekaart", zegt provincieambtenaar Dominique Blaha. Juiste instantie ,,Ik schrik wel van die cirkelredene ring", zegt Robbert Trompetter van de ZMf. ,,Ik snap nu ook waarom wij vorig jaar zo veel klachten over vliegverkeer hebben gekregen. Mensen hebben het idee dat ze er gens anders niet worden gehol pen." Omwonenden van het vliegveld in Arnemuiden willen daarom dat er één loket komt. „Het moet dui delijk geregeld zijn waar je als kla ger terecht kunt. Vanaf dat loket moet de klacht naar de juiste in stantie worden doorgestuurd. En Ik snap nu ook waarom wij vorig jaar zo veel klachten over vliegverkeer kregen mensen moeten terughoren wat ermee is gebeurd", stelt omwo nende Herman Bouma. De ZMf, het vliegveld en ge meenten in de omgeving steunen de oprichting van zo'n loket. Zij gaan daar gezamenlijk aan werken. Ze kunnen een voorbeeld nemen aan Noord-Brabant, zegt Trompet ter ,,Daar bestaat het al en wij moe ten de provinciale politiek in Zee land nadrukkelijk vragen dat hier ook mogelijk te maken. De klachten die daar binnenkomen, worden naar de luchtvaartpolitie gestuurd." Totdat dat loket er is, willen het vliegveld, de RUD en de ZMf op hun websites informatie plaatsen over hoe klachten nu ingediend moeten worden, bij wie en welke instantie waarvoor verantwoorde lijk is. Remco Belderok van Vlieg veld Midden-Zeeland dringt er wel op aan dat er één duidelijk formu lier komt met belangrijke gegevens. ,,Het registratienummer van het vliegtuig, dag, tijd en locatie. En of het gaat om een vliegtuig in het luchtruim, of iets dat met het vlieg veld te maken heeft. Want dat is nu lang niet altijd duidelijk." De paviljoenhouders vroegen om minder huur omdat zij in het voorjaar tien weken lang gedwon gen de zaken gesloten moesten houden tijdens de lockdown. In die periode was het mooi weer en vielen veel feestdagen, waardoor zij veel omzet misten. Horecaza ken met een terras aan landzijde kregen wel de precario, de ge- bruiksbelasting voor de terras ruimte, kwijtgescholden voor die periode. De strandpaviljoens kregen uit stel van betaling tot eind dit jaar. SSV had de strandbedrijven aan De gemeente Veere vreest dat andere ondernemers dan ook compensatie willen zee al laten weten dat huurverla- ging of huurmatiging er niet in zit, omdat de gemeente dat in juni al bepaalde. De gemeenteraad be sloot toen wel de horecabedrijven met terrassen aan landzijde tege moet te komen. De gemeente heeft geen enkele juridische verplichting om de be drijven tegemoet te komen, stelt het college van Veere. Andere overheden, zoals Schouwen-Dui- veland en Waterschap Schelde- stromen doen dat ook niet. De strandbedrijven konden een beroep doen op rijksregelingen, zoals de tijdelijke bijstand voor zelfstandig ondernemers en de te gemoetkomingen voor werkgele genheid en vaste lasten, vindt het college. De gemeente Veere vreest dat de deur opengaat voor soortge lijke verzoeken van andere onder- nemersgroepen en andere be drijfssectoren als ze de paviljoen houders hun zin geeft. Zaterdag Zondag zaterdag 31 oktober 2020 M In navolging van Noord-Bra bant willen omwonenden van vliegveld Midden-Zeeland, de vliegvelddirectie zelf, de Zeeuwse Milieufederatie en de Regionale Uitvoeringsdienst één loket voor klachten over vlieg verkeer. Dat moet een einde maken aan het 'van-het-kastje- naar-de-muur-probleem' dat er nu is voor klagers. foto lex de mees ter Eén loket voor klachten Zeeland moet één loket krijgen voor klachten over te laag vlie gende vliegtuigen, herrie en an dere overlast van vliegtuigen. Nu moeten klagers zelf maar be denken bij wie ze hun probleem aankaarten. En vaak blijkt dat dan de verkeerde instantie. Bo vendien wijzen die allemaal naar elkaar, waardoor uiteindelijk nie mand iets doet. Maurits Sep Arnemuiden -Dominique Blaha, ambtenaar provincie -Robbert Trompetter, ZMf De gemeente Veere houdt vol: de strandpaviljoens moeten hun uitgestelde huur voor het strand dat zij gebruiken toch volledig betalen. Stichting Strandexploitatie Veere (SSV) int de huur eind dit jaar. Claudia Sondervan Domburg AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Cor Hemmes (glaskunst) ARNEMUIDEN Mu seum Arnemuiden en 't Uusje van Eine, 13.00-17.00 uur: 'Her inneringen aan de Tweede Wereldoor log' MIDDELBURG Markt, 07.30-16.00 uur: Weekmarkt; Atelier Hoed Gezien, vanaf 09.00 uur: Expositie 'Stillevens in olieverf'; ZB, 10.00-12.30 uur: Cursus 'Kennismaken met het humanisme'; Kerksteeg 5, 10.00- 12.00 uur: Inloopacti viteit over 'Filosofie en actualiteit'; Doopsgezinde Kerk, 14.00-17.00 uur: Ex positie Inge de Bel- der en Corine Kisling; Sjakie's Galerie, 19.00-23.00 uur: Chocolademuseum in griezelsfeer OOSTKAPELLE Terra Maris, 13.30-15.30 uur: Activiteit 'Van pulp tot papier' VLISSINGEN Wal- straatpromenade, 08.00-15.00 uur: Ver smarkt; ZB, 10.00 17.30 uur: Expositie Wolfgang Krug (schi l- derijen en papier maché); Cine City, vanaf 12.00 uur: Kid- smiddag 'Halloween editie'; 20.00 uur: Online bierproeverij; De Willem Ruysstraat 102, 13.00-17.00 uur: Openstelling Pano rama Walcheren met expositie schilderijen Ilse van Loo-Remijn VLISSINGEN Sint Ja- cobskerk, 13.30 14.30 uur: Concert Matthie Idmtal (piano solo) Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34