H 5 FAMILIE BLOK WUHAN EN OOST-SOUBURG Negen maanden geleden zaten ze plots in een volle dige lockdown in de Chinese miljoen enstad Wuhan, negen maanden later zitten ze nog steeds in een ge deeltelijke lockdown in Nederland. De familie Blok uit Oost Souburg ging van quarantaine naar quarantaine en het einde is nog steeds niet in zicht. e worden achtervolgt door het virus. ,,Dat het zo erg zou worden, had- den we ook niet ge I dacht", vertellen Sisi en Henry aan de eettafel in hun rij tjeswoning in Souburg. De 'Blokjes' waren de eerste Ne derlanders die begin dit jaar met het coronavirus te maken kregen tijdens een familiebezoek in Wu han. Heel journalistiek Nederland maakte jacht op het gezin om hun verhaal te horen en op te tekenen. Ze verschenen in de PZC, AD, op tv bij Omroep Zeeland en Hart van Nederland en de redactie van Jinek belde. ,,Ik werd bij terug komst in Nederland zelfs herkend als ik door Rotterdam liep", vertelt Henry. ,,En natuurlijk hier, in Oost-Souburg. Bijna iedereen zag je naar ons kijken, zo van: zijn dat ze nou?" Zoontje laten zien Het script voor de slechte film waar ze in terechtkwamen werd eind december al geschreven. Toen vloog het echtpaar naar Wu han om hun zoontje Quintius voor het eerst te tonen aan Sisi's ouders. Het was ook het moment dat Covid-19 uitbrak. Dat leek in het begin nog een vrij onschuldig virusje, maar binnen een maand vielen er tientallen doden, lagen mensen bewusteloos op straat en zat de familie Blok opgesloten in een appartement van een paar vierkante meter bij de ouders van Sisi. ,,Het is doodstil op straat, nie mand mag naar buiten en alle zie kenhuizen zitten propvol", zei het gezin toen vanuit Wuhan. Het was de tijd dat we in Nederland dach ten dat het allemaal niet zo'n vaart zou lopen. Voor Henry was al snel duidelijk dat het virus ook naar Europa zou komen. ,,Doordat alle buitenlan ders geëvacueerd wilden worden, wist je wel zeker dat iemand het virus zou meenemen. Maar ik kijk er wel van op dat het zo groot is geworden en dat het zo lang gaat duren." Hoe is het nu in Wuhan? De telefoon gaat. Het is Sisi's zus Ting Ting die belt. Sisi, geboren en getogen in Wuhan en de stad ook waar ze als docente Engelse les gaf, In China haal je het niet in je hoofd te gaan demonstreren, daar blijft de politie niet lief en aardig heeft veel contact met haar familie in haar geboorteland. ,,Het gewone leven is weer opgepakt, alles is weer zoals voor de corona", laat Ting Ting weten via de telefoon. ,,Het enige verschil is dat iedereen met mondkapjes loopt. Het is niet verplicht, maar het is inmiddels gewoonte om er een op te doen. Iedereen op straat doet het." Volgens Sisi is het veel drukker in de Chinese stad, die als ground zero van de coronapandemie wordt gezien. ,,Begin oktober wa ren het de nationale feestdagen (Gouden Week). Normaal gaan mensen dan naar het buitenland om te reizen, nu kwamen ze naar Wuhan. De regering riep op om de stad een hart onder de riem te ste ken. Parken waren ook gratis te bezoeken." Op videobeelden is inderdaad te zien dat Wuhan uitpuilt van de toeristen. Het was zelfs de drukst bezochte stad van het land, nog voor Sjanghai en Beijing. Volgens de The Wall Street Journal ont ving Wuhan liefst 18,8 miljoen be zoekers. ,,Het is misschien wel de veiligste stad", was de teneur on der de toeristen. Geen tweede golf Winkels en parken zijn ook ge woon weer open. Alleen de nood hospitalen die speciaal voor de co ronaslachtoffers in enkele dagen uit de grond werden gestampt herinneren nog aan de catastrofe van eerder dit jaar. Toen lagen ze vol coronapatiënten, nu staan ze leeg. Een tweede golf is er volgens Ting Ting niet geweest. ,,Je hoeft hier ook geen afstand te houden, iedereen kan zich vrij bewegen. Wel vaker handen wassen en mondkapjes dragen. We zijn ook niet bang voor een tweede golf en als die er komt wordt ie niet zo erg als de eerste", zegt ze zelfverze kerd. Het contrast tussen China en Nederland hoe de pandemie is aangepakt is groot, vertelt Sisi. ,,Nederlanders reageren hier heel anders op het virus. Als in China wordt gezegd dat je binnen moet blijven dan doet iedereen dat. Mensen hier in Nederland vinden vrijheid belangrijker." ,,De politieke situatie maakt dat het er ook naar", vult Henry aan. ,,In China haal je het niet in je hoofd om te gaan demonstreren, daar blijft de politie niet lief en aardig." Hij legt het verschil uit aan de hand van een metafoor: ,,Mensen roepen hier dat er een tsunami op ons komt en dat we de dijken moeten verstevigen. Maar terwijl de dijken worden verste vigd, zijn er ook andere mensen die de zandzakken weghalen. Dat is het grote verschil met China waar iedereen aan het verstevigen is." Hoewel ze van lockdown naar lockdown zijn gegaan blijven de 'Blokjes' positief. ,,Het is makkelijk om heel negatief te doen over dit jaar, maar je moet proberen de po sitieve dingen er uit te halen. We kunnen veel leren voor de toe komst voor als er nog eens een vi rusuitbraak is. Hopelijk wordt er dan sneller ingegrepen en niet meer zo lang gewacht met het ne men van maatregelen." zaterdag 31 oktober 2020 GO Al negen maanden van lockdown naar lockdown Maurice Steketee Oost-Souburg Het gezin Blok in hun huis in Oost-Souburg. Henry, Sisi en Quinten tijdens de lockdown in Wuhan. -Henry Blok Kijk op de site bij /video Souburgs gezin Blok van lockdown naar lockdown

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33