Strengere coronaregels in België: sluiting niet-essentiële winkels 4 Project Walcherse scholieren over Etty Hillesum DE®WEEK S~ VAN HET UW VADER GRACE Vergroting van de bekendheid van Etty Hillesum is mooi meegeno men. Maar verspreiding van haar gedachtegoed is nog veel mooier. Oud-directeur Klaas Smelik van het Etty Hillesum Onderzoekscen trum droeg Hillesums pleidooi voor 'vrijheid van haat' niet voor niets voor als vijfde Freedom Award. De leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool 't Klinket uit Koudekerke bleken - net als leerlin gen van scholen uit Veere en West- kapelle eerder deze week - diep on der de indruk van Etty's levenslust. Wel heel zielig Een korte film over leven en werk van Etty Hillesum wekte bewonde ring voor de positieve instelling van Hillesum, die, ondanks alles dat haar als Joodse werd aangedaan door Duitsers en medelanders, nooit in bitterheid en zelfbeklag verviel. De kinderen van 't Klinket hadden moeite onder woorden te brengen wat Etty is overkomen. Ze vonden het 'eigenlijk wel heel zielig' dat Etty op een gegeven moment niet meer naar school mocht, naar een kamp werd overgebracht en uit eindelijk 'een soort van gedood' werd. De meeste leerlingen verwacht ten dat ze onder gelijkaardige om standigheden heel bang en schrik achtig zouden zijn. Het is, vonden ze, knap van Etty dat ze positief in het leven bleef staan, mensen bleef vertrouwen en van de natuur ge noot. Maar het is bijna niet voor te stellen dat ze 'de Duitsers niet haatte, maar het goede bleef zien', verwoordde één van de scholieren. Net als leerlingen van 26 andere Walcherse basisscholen doen de i&cwr hoogste twee groepen van 't Klin ket mee aan een kunst- en onder wijsproject van onder meer Kunst Educatie Walcheren, het Etty Hil- lesum Onderzoekscentrum en de Primasscholengroep. Beeldend kunstenaars Liesbeth Labeur en Bo de Jong en dichter Anna de Bruy- ckere helpen scholieren om 'in het hoofd van Etty te kruipen'. Supercoole Billie Eilish Als nuchtere Zeeuwtjes kostte het de Klinketjes enige moeite om in de huid van een ander te kruipen en alle conventies te laten varen. De meeste leerlingen gaan graag op in de groep. Maar een kameleontische popster als Billie Eilish, die precies doet wat ze zelf wil zonder anderen na te volgen, (h)erkennen ze alle maal als 'supercool'. Door zich te verkleden in - ook voor henzelf - verrassende kleding, de ideeën van hen over Etty vast te leggen in schilderijen en een brief aan zich- Het is bijna niet voor te stellen dat ze de Duitsers niet haatte, maar het goede bleef zien zelf te schrijven, leren kinderen niet alleen Hillesum beter kennen, maar ook zichzelf. De schilderijen, waar leerlingen uit verschillende groepen en van diverse scholen aan werken, wor den 'Gesamtkunstwerken', die wat Labeur betreft in de nabije toe komst in de Walcherse gemeente huizen zijn te bewonderen. Regenboogvlag blijkt Indiaans gewaad Zowel bij het verkleden als het schilderen laten veel leerlingen alle schroom snel varen. Ries zou nor maal geen roze pruik opzetten, maar vindt het 'grappig' dat een pluk van zijn eigen haar koket on der de pruik te voorschijn komt. Nathan dacht een regenboogvlag te hebben omgeslagen, maar blijkt een Indiaans kleed te hebben uitge kozen. Hij weet dat de regenboog- vlag een symbool is om 'uit de kast te komen'. Hoewel dat voor hem niet geldt - Nathan heeft een vrien dinnetje weet de juf - vindt ook hij het grappig om het kleed te dragen en wil hij - geïnspireerd op Etty en Billie Eilish - ook graag laten zien dat iedereen er mag zijn. Emma heeft zich verkleed als deftige dame. Na vragen van Bo de Jong ontdekt ze dat ze vroeger graag een deftige dame wilde worden. ,,Maar nu niet meer hoor." In de koffiezaal van de Middel burgse schouwburg gaan kunste naars in spe los op het schilderij. Milan heeft een Jodenster geschil derd en Yara kleurde een aantal af beeldingen van Etty in. Hoewel ie dereen zijn persoonlijke expressies mag uitdrukken in schetsen en schilderingen scheppen sommigen er ook eer in om de achtergrond op te vullen. Evi: ,,Moet je kijken wat een mooie kleuren blauw en paars." De hardste maatregel die gister avond in Brussel bekend is ge maakt, is dat niet-essentiële win kels moeten sluiten. In principe blijven alleen supermarkten, wa renhuizen en apotheken open. De sluiting van veel winkels moet er toe leiden dat mensen minder op pad gaan en elkaar kunnen be smetten. In tegenstelling tot het voorjaar komt er geen verbod op niet-es- sentiële verplaatsingen. Daar was eerst wel sprake van. De economi sche en maatschappelijk gevolgen van een verbod op niet-essentiële verplaatsingen, waarbij alleen ge reisd mag worden voor werk of om boodschappen te doen, zijn ook erg groot. Over sluiting van de grenzen, zoals dit voorjaar, is niet gesproken. Andere afgekondigde maatrege len zijn dat vakantieparken 3 no vember moeten sluiten, dat de uit oefening van niet-medische con- tactberoepen (kappers, schoon heidsspecialisten) wordt verboden en dat Belgen in een huishouden slechts één ander persoon van bui ten mogen ontvangen; dat was al beperkt tot vier. De maatregelen gaan in de nacht van zondag op maandag in en blij ven zes weken van kracht, tot hal verwege december, met een evalu atie na een maand. Belgisch pre mier Alexander de Croo sprak over 'maatregelen van de laatste kans'. De tweede coronagolf slaat in België hard toe, waardoor zieken huizen het water aan de lippen staat. Bijna 6200 coronapatiënten zijn in België in een ziekenhuis op genomen, van wie er ruim 1050 op een intensieve-zorgafdeling lig gen. Dat zijn er fors meer dan in Nederland. de van Lees het geschenkv Carolij Visset BIJ AANKOOP VAN TEN MINSTE€15,-AAN BOEKEN zaterdag 31 oktober 2020 GO 'Knap dat Etty bleef genieten' Etty Hillesum werd drie jaar ge leden tot Grootste Middelburger Aller Tijden gekroond. Veel meer bekendheid bracht dat de 'Zeeuwse Anne Frank' nog niet, maar Walcherse basisscholieren gaan aan de slag met haar ge dachtegoed. René Hoonhorst Middelburg M Oltd 1>L4 VAirt ff M Scholieren van groep 7 van 't Klinket uit Koude- kerke vervol maken een schilderij over het gedachte goed van Etty Hillesum, waar eerder al leer lingen van twee andere basisscholen aan werkten. FOTO LEX DE MEESTER -Leerling België voert strengere corona maatregelen in, maar niet zo streng als tijdens de eerste golf van de coronapandemie dit voorjaar. Harmen van der Werf Brussel 28 OKT T/M 8 NOV CAROLIJN VISSER van uw Zeeuwse boeknande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32