Webwinkels maken ongekende groei door in coronatijd Schepen vlak langs de kust: prachtig én gevaarlijk ZEELAND 3 groot spandoek aan de buitenzijde van het bedrijf aan de Gouwepoort op het Business Park in Zierikzee. Vacatures staan op de eigen web site, advertenties zijn in de media geplaatst, affiches opgehangen in bushokjes en ook de sociale media worden door YourSurprise benut bij de zoektocht naar personeel. Actief benaderen Daar blijft het niet bij, zegt Verton: ,,We proberen mensen die nu zon der werk thuis zitten actief te bena- deren. We nemen daarom contact op met bedrijven die nu wat min der te doen hebben of helemaal stil liggen, bijvoorbeeld uit de horeca. Aan hen laten we weten dat men sen bij ons aan de slag kunnen gaan. In elk geval voor de maanden no vember en december." Roos van Willigen is onlangs bij de Zierikzeese onlineshop aan de slag gegaan. ,,Ik heb heel lang in de horeca gewerkt. Vanwege corona moest de horeca opnieuw dicht en daardoor ben ik mijn baan verloren. Dus ben ik op zoek gegaan naar an der werk en ben ik hier terechtge komen." Het werk bij YourSurprise bevalt haar goed. ,,Het is heel divers. De uren vliegen echt voorbij. Ik mis de horeca wel, maar ik zou hier wel willen blijven werken." Strandbezoekers kijken - zeker bij de boulevard in Vlissingen - vaak hun ogen uit: de containerreuzen op weg naar of vanuit Antwerpen varen bijna over je tenen. Ze maken gebruik van de vaargeul Oostgat, die schepen vanaf de monding van de Westerschelde vlak langs Vlis- singen, Dishoek, Zoutelande en Westkapelle naar het noorden voert. Prachtig natuurlijk, maar dat heeft ook een keerzijde. Als een schip wat te hard vaart of even uit koers raakt, veroorzaakt die regel matig een vloedgolf op het strand. Bijna elk jaar is het minstens een keer raak, met incidenten vorige zo mer (gewonden door een vloed golf) en afgelopen voorjaar (een schip rakelings langs het Vlissingse strand) als sprekende voorbeelden. Wat geeft de doorslag: attractivi teit of veiligheid? Mogen die sche pen daar blijven varen of niet? De Duitse onderzoeker Alexander Kle ber, verbonden aan de Ruhr-Uni- versiteit in Bochum, doet er mo menteel onderzoek naar. Onder deel daarvan is een online en quête die iedereen die wel eens op de Walcherse stranden komt, kan invullen. Het onderwerp boeit hem al lan ger, vertelt Kleber. ,,Ik kom al jaren Er is een andere route naar het noorden, maar die is twee keer zo lang in Zeeland als toerist, en ik ben geïnteresseerd in scheepvaart. Zo rolde ik in dit onderwerp." On danks de discussie over (het ge bruik van) het Oostgat was er nog geen onderzoek naar gedaan, zo ontdekte hij. Het Loodswezen en de Gemeenschappelijke Nautische Autoriteit (GNA) faciliteren hem. Kleber benadrukt dat het peilen van 'het publiek' slechts een klein onderdeel is van zijn onderzoek. ,,Het gaat om veel meer. De mening van kapiteins en loodsen is ook be langrijk: zien zij het nog zitten om met grotere schepen door deze geul te gaan? Ik onderzoek ook het eco nomisch belang van het Oostgat. Er is een andere route naar het noorden, maar die is twee keer zo lang. Feit is dat dit tijd en dus geld kost, en het de natuur veel zwaarder belast. Dat breng ik allemaal in kaart." De enquête blijft zeker een jaar beschikbaar. ,,Ik wil die komende zomer ook onder de aandacht van toeristen brengen." Het complete onderzoek moet in de zomer van 2022 klaar zijn. Kleber verwacht niet dat zijn conclusies tot complete sluiting van het Oostgat zullen lei den. ,,Maar de GNA heeft me wel In de toekomst wordt mogelijk nagedacht over het afsluiten van het Oostgat voor de grootste schepen verteld dat in de toekomst mogelijk nagedacht zal worden over het af sluiten ervan voor bijvoorbeeld de grootste schepen." ZIERIKZEE De bestelbusjes van de bezorgdiensten rijden af en aan door de straten. Kopen bij webwinkels zat al in de lift, maar heeft door de coronacrisis een ongekende vlucht geno men. Volgens het CBS gaven Ne derlandse consumenten veel meer uit bij webwinkels dan in dezelfde periode van 2019. De verkopen van in Nederland ge vestigde webwinkels waren in het tweede kwartaal van dit jaar 55 procent hoger dan in het zelfde kwartaal van 2019. Dat is de hoogste groei tot nu toe ge meten, aldus het CBS. Het daar bij om de pure webwinkels als om bedrijven zowel met fysieke winkels en onlineverkoop. PostNL heeft de pakketpost dit jaar met 60 tot 70 procent zien groeien. Tegenover de nieuwssite Nu.nl zei directeur Liesbeth Kaashoek dat PostNL verwacht anderhalf miljoen pakketten per dag te zullen be zorgen in de piekperiode rond de feestdagen. zaterdag 31 oktober 2020 Kijk op de site bij /video Drukte bij YourSurprise extra handjes voor pakjes Bartlomiej Stawski uit Polen werkt sinds drie jaar bij YourSurprise. Hij woont lekker dichtbij, het is voor hem 5 minuten fietsen vanuit Zierikzee. foto's marieke mandemaker Ze zijn een attractie en soms ook een gevaar in één: de enorme schepen die dagelijks vlak langs de Walcherse kust varen. Is hun route - de vaargeul Oostgat - nog langer verant woord, zeker nu schepen steeds groter worden? Onderzoeker Alexander Kleber zoekt het uit en vraagt hulp van Zeeuwen. Martijn de Koning Vlissingen - Alexander Kleber, onderzoeker De enquête is te vinden via survio.com/survey/d/ned. YourSurprise werft zelfs personeel via de ramen van het gebouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31