Positie Donorregister nog niet ingevuld? Dan volgt brief in de bus CDA pleit voor tolvrije Westerscheldetunnel 2 MAIKEL HARTE HALLOWEEN 2020 Column We zijn nu toch hopelijk wel van het verwijt af dat het oplaaien van het vi rus komt door de Nederlandse mentaliteit: we zouden lak aan de regels hebben, althans dat werd gezegd. Het virus laait echter in de landen om ons heen ook op en vaak nog een graadje erger dan bij ons. Kijk maar naar onze zuiderbu ren, maar ook naar Spanje, Frank rijk en Italië, waar ze zelfs rellend de straat op gaan tegen extra maat regelen. Zelfs in het veelgeprezen Duitsland zijn extra maatregelen nodig en zelfs daar zijn illegale feestjes. Ik geloof niet dat je die he lemaal kan uitbannen. Er is nog Scandinavië waar het beter gaat (voor zo lang het duurt), maar van iedereen die daar ooit is geweest hoor ik altijd dat het zo dunbe volkt is. Dat je makkelijk drie uur door een bos kan rijden om dan werkelijk geen hond tegen te ko men, misschien een eland, maar voor zover bekend dragen die de ziekte niet over. meeste Nederlanders wat er in deze tijd van ze gevraagd wordt. Ik was in het begin ook niet enthou siast over een mondkapje, maar in middels zet ik hem ook gewoon op als ik naar de supermarkt ga. Net als 99 procent van de rest van de klanten die er rond lopen. Van de week riepen experts op om vita mine D te slikken en dus heb ik nu na ieder ontbijtje een glas met zo'n bruistablet: baat het niet dan schaadt het niet. Het is toch een kwestie van op de tanden bijten om dan hopelijk vanaf januari langzaamaan uit deze ellende te komen met vaccins, sneltesten en wie weet wat ze nog verzinnen. te maken en ik kan er echt van ge nieten als mensen dat aan het doen zijn. In rij bij de bakker bui ten spoorde vorige week een oud wethouder met een gulle lach een oud-bootsman aan om een beetje op te schieten met zijn bestelling binnen, want het was koud buiten. Zal ik doen", zei de bootsman bij het naar binnen gaan. ,,Ik zal een halfje bruun pakken in plek van un heeln." Het is toch een kwestie van op de tanden bijten DE STELLING Weekend: Ik koop liever online dan in de winkel Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters Aanhouding: man moet nog zeven jaar de cel in Politie zoekt asbestdumper THOLEN 'Omgekeerde' flitspaal is klaar Sinds 1 juli is de donorwet van kracht. Die bepaalt dat iedere vol wassene in principe donor is, tenzij hij expliciet heeft aangegeven daar bezwaar tegen te hebben. Wie geen donor wil zijn, moet dat dus vast leggen. Om mensen daarop te wijzen, stuurt het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport de ko mende tijd brieven naar mensen van 18 jaar en ouder die nog geen keuze hebben gemaakt. Dat gebeurt per provincie. Voor Zeeland gaat het om 150.500 brieven. Die vallen tussen 11 en 13 november in de bus. Wie na zes weken nog steeds niets heeft ingevuld, ontvangt een tweede brief. Wie dan ook nog geen actie onderneemt, krijgt in het register 'Geen bezwaar tegen orgaandonatie' achter zijn naam te staan. Dat wordt bevestigd met, op nieuw, een brief. Bijna 38 procent wil geen donor zijn Op 1 oktober had ruim de helft (52,2 procent) van de volwassen Zeeu wen zijn keuze over orgaan- en weefseldonatie ingevuld in het re gister. Van hen heeft bijna 38 pro cent aangegeven geen orgaandonor te willen zijn. Iets meer dan 52 pro- cent heeft wel toestemming gege ven. Een op de tien Zeeuwen laat de keuze over aan de partner, familie of iemand anders. Inwoners van de gemeente Goes hebben zich, naar verhouding, het vaakst geregistreerd. Daar heeft al bijna 56 procent zijn keuze kenbaar gemaakt. Kapelle doet daar nauwe lijks voor onder, met 55,5 procent. In de gemeente Reimerswaal is de animo het laagst, met bijna 48 pro cent. Ook Sluis komt nog niet bo ven de 50 procent. Verzet tegen orgaandonatie In de gemeenten Tholen en Rei- merswaal is het verzet tegen or gaandonatie verreweg het grootst. Daar heeft respectievelijk 49,1 en 45,8 procent duidelijk aangegeven geen donor te willen zijn. In de an dere Zeeuwse gemeenten is dat minder dan 40 procent. De bereidheid is het grootst in de gemeente Veere, waar 56,5 procent heeft laten vastleggen geen be zwaar te hebben tegen orgaandona tie. Ook in Kapelle (56,4 procent) en Hulst (55,7 procent) ligt dat naar verhouding hoog. In Veere en Reimerswaal laten inwoners de beslissing het vaakst aan anderen: bijna 12 procent. In de gemeente Vlissingen geeft men die keuze het minst vaak uit handen. Daar laat slechts 8,6 procent nabe staanden bepalen wat er moet ge beuren. Wie hulp nodig heeft bij het invullen van het Donorregister, kan onder meer terecht bij de Zeeuwse bibliotheken. Die geven voorlichting over het register en over de nieuwe donorwet. De lobby voor het eerder tolvrij ma ken van de Westerscheldetunnel begint voorzichtig vruchten af te werpen. Het CDA heeft dit punt opgenomen in het ontwerp-verkie- zingsprogramma 2021-2025. Het wordt slechts kort vermeld onder het kopje 'infrastructuur', maar het staat er wel: 'We maken de Westerscheldetunnel tolvrij'. Een jaartal wordt niet genoemd, maar uit het feit dat het in het pro gramma voor de regeerperiode 2021-2025 staat, valt af te leiden dat het in één van die jaren zou moeten gebeuren. Dat is aanzienlijk vroeger dan 14 maart 2033 waarop de tolpe- riode officieel eindigt, dertig jaar na opening van de tunnel. Het is voor het eerst dat het CDA het tolvrij maken van de Wester- scheldetunnel in een ontwerp-ver- kiezingsprogramma vermeldt. Het CDA-congres moet dit nog wel de finitief vaststellen. SP en PvdA namen in 2017 al een tolvrije Westerscheldetunnel in hun programma's op. Binnen D66 vindt er een discussie over plaats in de aanloop naar de Kamerverkie zingen van maart 2021. Het D66- congres beslist er eind november over. zaterdag 31 oktober 2020 Nee hoor, volgens mij doen de We moeten er het beste van zien Reageer op pzc.nl Gisteren: Laat de randste delingen maar komen naar Zeeland! 1379 stemmen i r HET WAS t>E BUURJONGEN RILLAND Een 49-jarige man uit het Brabantse Dussen is donderdagavond op de A58 aangehouden, omdat hij nog een cel straf van zeven jaar moet uitzitten. De man bestuurde een auto waarvan agenten in de buurt van Rilland ken tekengegevens natrok ken. Daaruit bleek dat de eigenaar nog een celstraf had openstaan van 2500 dagen. De auto werd aan de kant gezet op parkeer plaats het Rak en daar werd de bestuurder in de boeien geslagen. Waarvoor de man is ver oordeeld en zeven jaar celstraf kreeg opgelegd, is niet bekend. BATH De politie tast nog in het duister wie de dader is van de asbestdumping bij Bath. Langs de Schans- weg werden onlangs in de berm vijftig zakken as best gevonden. De zak ken asbest liggen inmid dels bij de afvalverwer king. Een voorbijganger zag op zaterdag 24 okto ber een hoop afval liggen langs de Schansweg bij Bath. ,,Wij troffen daar ongeveer vijftig zakken asbest aan", laat een po litiewoordvoerder weten. De 'omgekeerde' flits paal in de Thoolse Ko ningin Julianastraat heeft zijn werk gedaan. De opbrengst: 3000 euro. Van dat geld wordt een 30 kilometer per uur-uiting op de weg ge schilderd en komen er ribbels op de weg. Met iedere automobilist die de paal passeerde en niet te hard reed, werd een paar cent opge haald om het spaardoel te bereiken. Op dezelfde plek staat nu een ver- keersteller. Ook voor de proef met de flitspaal stond die er, zodat de resultaten vergeleken kunnen worden. Ruim de helft van de Zeeuwen heeft inmiddels het Donorregis ter ingevuld. Binnenkort krijgen de ruim 150.000 mensen die dat niet hebben gedaan, een brief in de bus, met het verzoek alsnog hun keuze kenbaar te maken. Rolf Bosboom Vlissingen Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2