'Muziek helpt ons in moeilijke tijden' MEDIA CULTUUR 25 Wat is uw coronamuziek? ARTIESTEN ,,Dat heeft te maken met de ver wachting die beloond wordt. Je kent een nummer heel goed en zit te wachten op dat ene stukje gitaar of drums. Dat komt dan ook en dan maak je endorfine aan. Dat fijne ge voel haalt angst of depressies niet meteen weg, maar het helpt wel mee.'' Schaefer onderzoekt onder meer hoe muziek kan bijdragen aan de ge zondheid. ,,Ik herinner me een Par- kinsonpatiënt die altijd bepaalde muziek in haar hoofd had als onder steuning tijdens haar vaste loopje naar de supermarkt. Het vakgebied van de muziekpsychologie wordt nog niet zo heel lang wetenschappe lijk serieus genomen. We weten nog te weinig van hoe het precies werkt, terwijl het zo belangrijk is voor men sen. Ik merk het in de praktijk; ik kan geen lezing geven of er komt iemand naar me toe om te vertellen dat mu ziek zijn of haar leven gered heeft.'' Volgens Schaefer gebruiken we met z'n allen muziek vooral om onze gevoelens te reguleren en onszelf'op Als we samen zingen komt er oxytocine vrij, het knuffel hormoon de rails' te houden. „We zoeken en vinden er ook verbinding in. Al is het via een livestream, waarvan je weet dat die gelijktijdig over de hele we reld wordt bekeken en beluisterd. Dat samenkomen, wat je fysiek in deze tijd juist niet kunt doen, maakt muziek wel mogelijk.'' Beide wetenschappers putten ook uit eigen ervaring als het gaat om de helende werking van muziek. ,,Ik luister dit jaar veel meer dan voor heen naar zwaarmoedige, Russische koormuziek'', zegt Schaefer. ,,Dat kalmeert me en dat heb ik nodig.'' Scherder haalt het uit de viool die hij op bescheiden niveau bespeelt. ,,Ik kocht dit jaar een altviool. Die klan ken zijn donkerder, als ik er dan naast zit, klinkt dat minder schril. Ik oefen nu elke avond om 23.00 uur drie kwartier. Dan geniet ik. Hoe dat met de buren zit? Tot nu toe kreeg ik geen klachten." zaterdag 31 oktober 2020 GO Welke muziek is voor u on losmakelijk verbonden met corona? Welk lied bracht troost, gaf moed, schonk in spiratie? Wij zijn benieuwd naar uw persoonlijke ver haal. Aan onze eerste oproep werd afgelopen voorjaar al veel gehoor gegeven. Vertel ons welk nummer voor u speciaal was in het corona jaar 2020 en waarom. Mail uw bijdrage naar soundtrack@persgroep.net en vermeld er ook uw leeftijd en woonplaats bij. Aan het eind van dit jaar maken we de lijst van meest ge noemde num mers uit onze beide oproepen en ontstaat onze Soundtrack van Corona. Als er momen teel een artiest is die de grote impact van mu ziek in dit coro najaar voelt, is het wel Sanne Hans (Miss Montreal). De zangeres krijgt dagelijks hon derden reacties op haar versie van Stef Bos' Door de wind, dat een hit werd door haar vertolking in tv-pro- gramma Beste Zangers. ,,Ik over drijf niet als ik zeg dat ik honder den reacties per dag ontvang. Zoveel mensen die steun halen uit dat nummer, ik hoor het van mensen die zelf corona hebben, maar ook iemand die zegt dat hij net zijn vader heeft verloren.'' Nick Schilder en Simon Keizer presenteerden dit jaar Beste Zangers en zaten met hun eigen muziekprogramma Homeward Bound bij de laatste drie voor de verkiezing van de Gouden Televi- zier-Ring. ,,Dat feit alleen geeft al aan hoe belangrijk muziek is. Mu ziek is ieders beste vriend'', zegt Keizer. ,,Voel je je goed, dan is daar muziek bij, maar voel je je slecht, dan is er ook passende muziek.'' Schilder: „Muziek heeft mij ook door de moeilijke mo menten in het leven geholpen.'' Roel van Velzen merkte dit jaar dat muziek tij dens de lock- down anders binnenkwam. ,,Ik ben meer klassiek gaan luisteren, blijk baar werd ik daar ontvankelij ker voor. En Keep your head up van Ben Ho ward heeft voor mij wel een die pere betekenis gekregen. Dat is echt een liedje waar ik hoop uit put. En Don't stand so close to me van The Police heeft ook een andere lading. Dat neurie ik als iemand te dichtbij komt in de su permarkt." Helpt het? Met een grijns: ,,Nee, meestal valt het kwartje net te laat.'' —Erik Scherder, hoogleraar neu ropsychologie Muziek is be langrijk voor ons welzijn. ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS Bent u 16 jaar of ouder en wilt u meedoen met het onderzoek van de Universiteit Leiden naar het gebruik van muziek in tijden van crisis? Dat kan via de website tiny.cc/Mu- ziekEnCorona. Deze link staat ook onder dit arti kel op onze site.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25