O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Voor de één is het Mozart of AC/DC, voor de ander Danny Vera of Lil Kleine. Muziek biedt troost in coronatijd. We merken het allemaal, maar hoe werkt dat eigenlijk? ,,We weten er nog niet genoeg vanaf.'' I MUZIEK NEUROPSYCHOLOGIE Daar was hij weer eens: Akwasi. Aan tafel bij Jinek. Eigenlijk had ik de neiging weg te zap pen, want ik bemerk een onmiskenbare Ak- wasimoeheid bij mezelf. Maar vooruit, nu hij en de rest van Nederland enigszins tot bedaren zijn geko men na de beruchte toespraak op de Dam en de na sleep ervan, zou een goed gesprek mogelijk moeten zijn. Als iemand dat kan, is het Eva Jinek wel. Boven dien: elk mens verdient een tweede kans. Je kunt ie mand een domme uitspraak niet eeuwig blijven na dragen, toch? De verrassende uitkomst van het gesprek was dat ik medelijden kreeg. Een beetje met Akwasi, maar vooral met alle mensen die hij wil vertegenwoordi gen met zijn Omroep Zwart. Met de doelstellingen van die club kun je het alleen maar eens zijn: verbin den, de dialoog aangaan, een mix zijn van alle kleu ren. Als ik Akwasi goed beluisterde, worden zij de eerste omroep met een zwarte transgender die vanuit een rolstoel presenteert. Prima. Het zal tijd worden. Maar alles valt of staat natuurlijk met die ene vraag die Eva halverwege het gesprek op tafel gooide: of Akwasi de juiste persoon is om boegbeeld te zijn? Want door alles wat er is gebeurd, staat hij juist voor polarisatie in plaats van verbinding. Er moet bij zijn strijdmakkers van Omroep Zwart onderhand toch een belletje gaan rinkelen als ze de moeizame leden werving zien. Met nog twee maanden te gaan zijn pas 20.000 van de benodigde 50.000 leden binnen. Dat zou appeltje eitje moeten zijn, na alle goedbezochte Black Lives Matters-demonstraties en de vele talkshowgesprek- ken over hoe racistisch Nederland is. Akwasi zelf ziet geen imagoprobleem. Maar ik vraag me af hoe helder hij alles kan beoordelen. Door hoe hij deed aan tafel en door zijn wollige en tegelijk holle antwoorden, heb ik daar op zijn zachtst gezegd mijn twijfels bij. Neem zijn plannen voor zijn omroep. Het eerste doel is een eigen journaal, als toevoeging op de NOS. Dat is hard nodig, omdat die maar 'twee correspondenten heeft voor heel Afrika'. Akwasi keek erbij alsof hij een grof schandaal had ontdekt. ,,Onze redactie is de we reld.'' Ik hoorde ook iets over dramaseries en een ac tualiteitenrubriek. Grote leiders hebben grote dromen, denk aan Mar tin Luther King. Maar met 2,7 miljoen per jaar (het standaardbudget voor een aspirant-omroep) is dit klinkklare luchtfietserij. Om niet te zeggen kiezers bedrog. Zijn potentiële leden zijn gelukkig niet gek. Als ik de teller op de website van Omroep Zwart mag geloven, heeft het optreden bij Jinek nauwelijks nieuwe aanwas opgeleverd. Daarom een vriendelijk advies: als het Akwasi werkelijk menens is met Om roep Zwart, en het hem niet louter om zijn eigen ego gaat, dan doet hij een stapje terug. Quote van de dag Al trots op zichzelf na tien seconden werken, dat eindigt met schaamteloos zelfapplaus. NPO stopt met Mondo Pauw komt binnen et nummer Jerusa- lema bereikte een week geleden de koppositie in de Top 40. Niet omdat het nou zo'n bijzonder liedje is, de creatie van Master KG en Nomcebo is bo vendien al een jaar oud. Maar inter nationaal werd het nummer opge pikt in combinatie met de coronacri sis. Het werd een dans-challenge, waaraan in Nederland vooral zorg- personeel meedeed. Hoogleraar neuropsychologie Erik Scherder (68) weet hoe we met ons brein muziek opnemen, verwerken en onthouden. Initiatieven als de Je- rusalema Challenge, maar ook de sa menzang op Italiaanse balkons zijn uiteindelijk wetenschappelijk te ver klaren. ,,Op die momenten komt er oxytocine vrij, het knuffelhormoon. Het is een menselijke reflex. Is er een aanslag in Manchester? In Berlijn? Parijs? We gaan samen zingen. Dat brengt ons kracht.'' Voor wie het brein zo goed kent als Scherder is het niet meer dan lo gisch. ,,Muziek slaan we op in een motorisch gebied, hoog in het brein, dat al actief is voor de geboorte. Muziek is letterlijk leven. Iemand die lijdt aan de ziekte Mensen vertellen me zo vaak dat muziek hun leven heeft gered van Alzheimer, kan nog steeds dat gevoel hebben voor de muziek van vroeger. Tot op het laatst beschermen je hersenen dat bewuste gebied.'' Scherders collega Rebecca Schaefer (43) van de Universiteit Leiden doet met twaalf collega's uit de rest van de wereld onderzoek naar de link tussen corona en muziek. Gebruiken men sen die gebukt gaan onder stress en zorgen muziek om zich beter te voe len? ,,We hebben daar een vragenlijst over samengesteld, we hopen eind dit jaar te weten hoe dit er wereld wijd uitziet, ongeacht de maatrege len die in een bepaald land van kracht zijn. We hopen dat ook men sen meedoen die juist niets met mu ziek hebben, want zij maken het al leen maar representatiever.'' De stelling dat muziek belangrijk is voor ons welzijn is wetenschappelijk te onderbouwen. Scherder: „Klanken komen binnen in de hersenstam, waar ook vitale functies als ademha ling, hartslag en bloeddruk zitten. Voel ik me opgejaagd of gestrest, dan zet ik rustige muziek op. Mijn hart, ademhaling en bloeddruk gaan dan synchroniseren met het ritme van de muziek.'' Op de rails Daarmee is niet gezegd dat alleen rustige muziek gunstig is. Een mens kan ook baat hebben bij een flinke portie Rammstein. zaterdag 31 oktober 2020 GO Boeabeeld - Chantal Janzens zoon Bobby (2) was niet heel lang druk met stofzuigen. r TELEVISIE De NPO stopt met het weke lijkse kunst- en cultuurpro gramma Mondo van de VPRO. Mondo was sinds begin dit jaar de opvolger van Boeken en Vrije Geluiden. De omroep denkt na over een nieuw kunst- en cul tuurprogramma. TELEVISIE Jeroen Pauw trekt met zijn nieuwe talk show Pauw komt binnen het land door. Hij gaat gesprek ken aan met mensen die nor maal niet naar de studio kun nen komen. Vanaf zondag 8 november we kelijks te zien op NPO 1. 3 ■u Alexander van Eenennaam 44 —Rebecca Schae- fer, onderzoeker Uni versiteit Leiden Waarom u ook baat kunt hebben bij een flinke portie Rammstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24