w "mm 'Raar om te zeggen, maar het gaat echt heel goed' JIUMK J W 22 SCHAATSEN NK AFSTANDEN Zelf je medaille omhangen, praten tegen een plastic scherm en met plastic handschoenen aan door de mixed zone: een schaatswedstrijd ten tijde van corona is wennen. „Maar je wilt de beste zijn, je weet niet wanneer het de laatste is." Een beetje 'selfservice', zegt Antoi nette de Jong terwijl ze het niet kan nalaten vervolgens te lachen. Het schavot opstappen, bukken, daarna je eigen zilveren medaille omhan gen en bloemen in handen nemen. Ja, dat voelt wel wat raar. Maar het nieuwe normaal vraagt ook andere handelingen van winnaars, zo bleek gisteren tijdens de eerste dag van een door corona versoberd NK afstanden in Heerenveen. Er is geen publiek, maar wel strijd op het hoogste niveau. Een stadi onspeaker roept 'gewoon' door komsttijden om, er worden prijzen verdeeld en dat allemaal in het eer ste weekend van november, dat standaard als seizoensstart telt. ,,Maar na afloop sta je nu nog een halfuur te lullen tegen een scherm", zegt Sven Kramer gek scherend over het doorzichtige plastic dat hem van een kleine schare journalisten scheidt. Met de coronapandemie, die de doorgang van veel evenementen onzeker maakt, is elke wedstrijd die wél doorgaat mooi meegenomen, zei Patrick Roest even daarvoor. ,,Dan wil je de beste zijn, je weet niet wat er nog komt en wanneer het de laatste is." Kramer zal daarna zeggen, ad rem als altijd: ,,Ja, zo reed hij 'm ook." Een uur eerder werd de Fries tweede op de 5000 meter in een tijd die hem tevreden stelt: 6.15,26. ,,Vijf a zes dagen geleden reed ik hier nog 6.25, dan is het goede progressie." VIERDE PLAATS WUST Winnaar Roest is ruim vijf secon den sneller. Hij hoorde tussendoor van de stadionspeaker dat hij onder het schema van het baanrecord zat, maar dat record bleek te hoog ge grepen. Roest: ,,Daar kan ik ook be ter mee wachten tot het weer vol zit hier in Thialf." arnslod Met een baanrecord kan ik ook beter wachten tot het weer vol zit hier in Thialf Voor Dai Dai Ntab is het ontbre ken van publiek niks nieuws. ,,We rijden hier vaker wedstrijden zon der dan met", zegt de sprinter, na dat hij voor de vierde keer in zijn carrière de Nederlandse titel op de 500 meter heeft gewonnen. Bij trai ningswedstrijden staat doorgaans amper iemand langs de kant. ,,Dat maakte dat dit ook een beetje als een trainingswedstrijd voelde. Maar ik ben vooral blij dat we mó gen rijden en heel blij dat ik gewon nen heb." Krachttrainingen Er zijn aanpassingen die voor an dere verrassingen zorgen. Zo zijn de warming-upmogelijkheden niet meer beperkt tot de krachttraining hal op de tweede verdieping van het stadion, maar wordt ook de pu- DAI amslod r J hu TV blieksring op de eerste verdieping gebruikt. Bij toeval heeft Jumbo- Visma het honk opgeslagen in de vaste bocht waar de ijsclub van Roest normaal gesproken staat. „Vroeger stond ik hier zelf te kijken, op deze plek. Maar dat is nu toch even anders." Een sporter moet kunnen antici peren, dat geldt ook nu met de ver anderingen door corona, zegt Kra mer, na zijn opmerking over het spatscherm. ,,Ik ben er vooral trots op hoe strak het hier is georgani seerd. We knokken soms, ploegen, sponsoren, de KNSB, dat is niks nieuws. Maar nu staan we allemaal uiteindelijk met hetzelfde belang: zaterdag 31 oktober 2020 PC 'Trainingswedstrijd' Lisette van der Geest Heerenveen Ireen Wüst eindigde voor het eerst sinds 2005 niet op het podium bij de 1500 meter op de NK afstanden. foto bsr - Patrick Roest I HEERENVEEN Ireen Wüst miste gisteren voor het eerst sinds 2005 het podium op de 1500 meter bij de NK afstanden, maar dat verandert niets aan het goede gevoel bij haar overstap naar Reggeborgh. ,,Ik word uit gedaagd." Tijdens het inrijden in publiekloos Thialf valt het oog van Ireen Wüst op Ireen Wüst, in zwart-wit afge beeld op een poster. Onder de op de tribunes uitgerolde actiefoto staan haar indrukwekkende pres taties op de NK afstanden: 18 keer goud, 12 maal zilver en acht keer brons. ,,Ik dacht even: zo, goh! Nee, dat had ik zelf niet geweten", zegt Wüst na haar 1500 meter. Bij de seizoensopening blijft een nieuwe medaille uit. Ze eindigt in een tijd van 1.56,72 als vierde, op zeshonderdste van het podium en op gepaste achterstand van win nares Jorien Ter Mors (1.55,50). Zo staat de succesvolste Neder landse olympiër voor het eerst sinds 2005 niet op het podium op de 1500 meter, de afstand waarop ze twee van haar vijf gouden olym pische medailles behaalde. Het realisme houdt haar in evenwicht. ,,Ik ben een slow starter, heb altijd even nodig om in het seizoen te groeien Dan helpt het niet om ook nog eens tien dagen niet op het ijs te staan." Door de quarantaine na de besmetting van ploeggenoot Kjeld Nuis werd een belangrijk trainingsblok in Inzell plots een verplichte periode thuis. ,,Dan loop je achter de feiten aan." Sinds haar verrassende overstap van TalentNED naar sprintersbol- werk Reggeborgh wordt Wüst ge coacht door Gerard van Velde. Al mag de oud-sprinter op de NK af standen aleen de rondetijden tonen en geen aanwijzingen roe pen. Hoe dan ook: ze heeft een fijn gevoel bij de samenwerking. ,,Het is heel raar om te zeggen want ik win hier nu niet, maar het gaat echt heel goed. Het is aan mij om dat straks te bewijzen." Wüst, 34 jaar, waagde een ge durfde stap. Op weg naar de Spe len van 2022 richt ze zich volledig op de 1000 en de 1500 meter. Ze traint met explosieve sprinters als Kjeld Nuis en Femke Kok en is niet meer omgeven door allrounders en duurspecialisten. ,,Nu ben ik degene die de meeste omvang in een week rijdt. Als de rest stopt, schaats ik nog een minuut door. Maar bij versnellingen is het soms echt aanpoten. Ik word uitge daagd, word sneller." Verwachtingsvol is ze, hoewel het nu even tegenzit bij Reggeborgh. ,,Wij zijn de ploeg waar de klappen vallen. Kjeld was net op tijd beter voor dit toernooi, Ronald Mulder moest naar het ziekenhuis (door hevige keelklachten, red.). Maar we hebben donderdag via een vi- deocall toch even met z'n allen gebeld. Die support zegt veel over de sfeer in de ploeg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22