7 onsje meer zijn dan dit II veel meer over, maar toch heeft het zin om voorlopig door te gaan 19 W/A Wt deed in een interview met deze krant. Stel niet steeds alles ter dis cussie, betoogde Gudde, want het kan schadelijk zijn voor het imago van het voetbal. In deze tijd is dat niet zozeer een kwestie van 'niet tegen kritiek kunnen'. De KNVB en de clubs hebben samen een grotere verant woordelijkheid: de toekomst van de bedrijfstak staat op het spel. Voorlopig heeft het profvoetbal nog een uitzonderingspositie bij het kabinet, maar het lijntje is flin terdun. Juist beeldvorming kan fu nest zijn. In het voorjaar leidde juist dat nog tot een afgang, toen clubs rol lebollend over straat gingen en nooit tot een eenduidige aanpak kwamen. Clubs spraken voor hun beurt, solidariteit was ver te zoe ken. Het kabinet kopte die voorzet in door alle wedstrijden maanden lang te verbieden, zelfs zonder pu bliek. Als één van de weinige com petities in Europa werd de eredivi sie stopgezet. Rampscenario Door schade en schande wijs ging dat in de zomer allemaal een stuk beter. In een zogenoemd 'delta plan' werden uitvoerige protocol len uitgewerkt. Een rampscenario - een opnieuw vroegtijdig beëin digd seizoen - moest ten koste van alles worden voorkomen. De KNVB knutselde een flexi bel, vloeibaar speelschema in el kaar. Diverse scenario's werden uitgewerkt en doorgesproken: zonder publiek, met publiek, met een beetje publiek. Oók het scenario van een tweede golf werd toen al voorbe reid. De afspraak toen: wedstrij den worden alleen bij hoge uit zondering uitgesteld. Om de com petitie af te maken, móeten clubs accepteren dat het speelveld soms oneerlijk is, en bezaaid ligt met hobbels bovendien. Wie bij wijze van spreken elf jeugdspelers moet opstellen, heeft pech gehad. Stoppen is geen optie. Nu blij ven nog veel clubs overeind dank- EREDIVISIE Programma s k. Stand g zij het noodpakket vanuit de over heid, maar als dit seizoen opnieuw niet wordt afgemaakt, dreigt het fundament onder het Nederlandse voetbal stilaan in te storten. Het goede nieuws: er gaat nog vrij veel goed. Juist omdat het voetbal zijn protocollen zo goed op orde heeft, en daar veel geld in in vesteerde, heeft het een uitzonde ringspositie die andere sporten niet hebben. Er wordt voortdu rend getest. In de stadions worden de logistieke protocollen tot in de puntjes nageleefd, ook in de eerste maanden mét publiek al. Het maakt profvoetbal ook tot een dankbare proeftuin voor ge zondheidsorganisaties en over- heid. Door veel te testen en spelers op tijd te isoleren, zijn er veel data beschikbaar, en zijn uitbraken bij clubs nog relatief beperkt geble ven. Artsen rond voetbalteams rapporteren hun bevindingen ge detailleerd. Aangezien nog steeds niet alle vragen over de overdracht van het virus zijn beantwoord, geeft dat bruikbare inzichten. Wat inmiddels wel helder is: volledige controle is een utopie. Je kunt voetballers wel in een ge deeltelijke 'bubbel' stoppen, ze maximaal controleren en testen, maar het virus is nooit helemaal uit te bannen. Spelers komen thuis bij hun gezinnen. Ze reizen met vertegenwoordigende elftallen, of slapen in hotels. Bij AZ of PSV ontbreekt nooit aan (medische) begeleiding, maar ook daar raak ten tal van spelers besmet. Voorlopig kan het allemaal nog net. KNVB-sportarts Edwin Goed hart benadrukte deze week nog dat de zwaarste piek in het voetbal nu vermoedelijk geweest is, al is het maar omdat de kans op dub bele besmettingen klein is. De lobby in Den Haag is inmiddels veel beter geland dan in het voor jaar. Zelfs in het geval van een lockdown valt volgens insiders niet uit te sluiten dat de profcom petities dóórgaan. Publiek belang Het kabinet ziet inmiddels in dat het profvoetbal ook een publiek belang dient. Nog steeds kijken vele honderdduizenden Nederlan ders naar voetbal, live via FOX Sports of in de samenvattingen bij Studio Sport. Dat verkleint de druk op de publieke ruimte, want ook doordeweeks zijn er tal van wedstrijden. In tijden waarin ple zier en afleiding steeds meer wor den beperkt, is het voetbal een waardevolle en tamelijk veilige vorm van entertainment. Het is niet meer zo leuk als nor maal, nee, verre van zelfs. Maar het gaat nu even niet om 'leuk', zelfs niet om 'eerlijk'. Het is domweg doorbijten en overleven. leggen, dat kan. Maar te laag leggen kan ook. Dat laatste is dodelijk voor een organisatie. Feyenoord mag zich het zich best aanrekenen dat het niet thuis wint van FC Twente, Sparta en Wolfsberger AC. En dat het uit niet van RKC kan winnen. Het conflict tussen waar men in de Kuip op hoopt en wat realistisch is, zal niet snel verdwijnen. Bryan Linssen is op dit moment de ver persoonlijking van dat vraagstuk. Of het zorgelijk is dat hij als spits maar niet scoort, was de vraag aan Advocaat. ,,Daar hoef je geen hel derziende voor te zijn. Wat vooral zorgelijk is dat die jongen daar elke week moet spelen en dat wij geen vervanger hebben op niveau. Bryan Linssen is een linksbuiten, hij doet zijn best, maar het is geen spits.'' Ook dat is best een plausibel ver haal. Alleen mag je óók van een ge- legenheidsspits verwachten dat hij grote kansen als tegen Wolfsberger AC gewoon benut. De lat hoeft echt niet te hoog te worden gelegd, maar ook weer niet zo laag dat Linssen er wekelijks met een klein hupje over heen kan springen. Feyenoord verloor in de competi tie al een jaar niet. Maar FC Emmen zal het idee hebben dat morgen een aangeslagen ploeg op bezoek komt. Een ploeg die tegen Wolfsberger AC een punt had met klagen over de zwakke arbitrage, maar tegelijk de conclusie moet trekken dat het wel een onsje meer mag zijn dan dit. dwongen) vooral subtoppers en dan krijg je subtop. ,,We willen zo lang mogelijk meedoen om de titel, een ticket voor Europees voetbal halen en overwinteren in Europa'', zei Advocaat niettemin. Is er met het uitspreken van die doelsltelling sprake van een irreëel doel? Zeker niet. De lat niet té hoog Bij ons is geen crisissfeer, daar moet je nog even op wachten zaterdag 31 oktober 2020 GO nu vooral overleven 1 Een lege Kuip bij Feyenoord-Sparta, het is een beeld dat zowaar een beetje begint te wennen. FOTO PIM RAS FA CUP 1974 EN 2002 1 WINNAAR WERELDBEKER 1970 '.VAN EESTEREN BOUWDE DIT STADION Upcv^en Vokantie in ei SPEELRONDE Vandaag 18.45 uur FC Twente - PEC Zwolle 3 3 O O O CM Fortuna Sittard 20.00 uur FC Groningen 21.00 uur Willem II - Morgen 12.15 uur Heracles Vitesse - FC Utrecht 14.30 uur FC Emmen - Feyenoord 14.30 uur Sparta - SC Heerenveen 16.45 uur PSV - ADO Den Haag 20.00 uur AZ - RKC gespeeld 1 Ajax 6 w 5 0 v 1 pt 15 (v-t) 24-3 2 Vitesse 6 5 0 1 15 11-3 3 PSV 6 4 1 1 13 12-5 4 Heerenveen 6 4 1 1 13 12-7 5 Feyenoord 6 3 3 0 12 14-7 6 FC Twente 6 3 2 1 11 11-5 7 FC Groningen 6 3 1 2 10 7-7 8 FC Utrecht 5 2 3 0 9 7-4 9 PEC Zwolle 6 3 2 6 6-7 10 AZ 5 0 5 0 5 12-12 11 Willem II 6 2 3 5 6-10 12 RKC 6 2 3 5 5-10 13 Heracles 6 2 3 5 4-10 14 VVV 6 2 3 5 9-22 15 ADO Den Haag 6 1 4 4 6-12 16 FC Emmen 6 0 3 3 3 8-15 17 Sparta 6 0 3 3 3 6-13 18 Fortuna Sittard 6 0 2 4 2 7-15 Bryan Linssen grijpt naar zijn hoofd na weer een gemiste kans in het duel met Wolfsberger AC van donderdag. foto ap - Dick Advocaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19