Voetbal is nu lelijker dan ooit Feyenoord: het mag wel een Door corona is van de lol van het voetbal niet 18 De lege stadions beginnen zowaar te wennen, clubs proberen er dapper het beste van te maken, maar voetbal in coronatijd blijft een voortdurende worsteling. Moeten we dit eigenlijk nog wel willen? Ja, toch wel. y @sjoerdmossou COLUMN SJOERD MOSSOU Diego Maradona werd gisteren 60. Afgelo pen week vierden we vrolijk de tachtigste verjaardag van Pelé. Geen idee waarom juist dit zo'n vruchtbare maand is voor voetbalhelden (uw stukjesschrijver is het levende bewijs dat oktober verder weinig garanties biedt), maar hoe dan ook: juist in deze sombere tijden kwam het heerlijk uit. Eindeloos laafden we ons aan kleurige foto's en filmpjes van Pelé op een gitaar, van Maradona die een schattig dansje doet met zijn moeder, van Marco zwaaiend in San Siro. Sociale media brachten ons veel gedoe en el lende, maar ook veel moois. Vroeger was je dolge lukkig als je een krakerige samenvatting had van Napoli - AC Milan, netjes bewaard op de VHS- videoband waarop voorheen de bruiloft van oom Wim en tante Joke stond. Tegenwoordig verzuip je werkelijk in de film pjes, het ene nog mooier dan het andere. Over Ma radona bestaan speciale YouTube-kanalen, waarop je pakweg Udinese tegen Napoli uit 1984 kunt terug kijken, de volle negentig minuten lang. Zoek George Best eens op Pinterest, met al zijn kekke sportwagens, strakke outfitjes en stra lende Miss Worlds. Prompt leeft hij weer. Het is een prettig soort contradictie: juist de mo derne tijd brengt ons dich ter bij vroeger, waardoor vroeger soepel versmelt met het nu. Dat heeft ook nadelen. Soms is het beter om de mythe lekker de mythe te laten, om juist de verbeelding zijn werk te laten doen. De legendes van Johan Cruijff of Pelé bestaan óók dankzij alles wat onzichtbaar werd door het verstrijken van de tijd. Veel aan hen is overlevering, veel is een abstracte herinnering. Vorig jaar verscheen er een prachtfilm van regis seur David Kleijwegt over Willem van Hanegem, de voetballer. Wat er zo mooi aan was: bijna elk beeld hadden we nog nooit eerder gezien. Van Hanegem is in de jaren 60 en 70 zo relatief spaar zaam gedocumenteerd, dat zijn status alleen maar groter werd bij de mensen die hem wél zagen spe len. Tijdens de lentelockdown in april werd je soms knorrig van alle retro-overkill. We werden maan denlang zo oeverloos platgegooid met oude voet balbeelden, dat de lol er vanzelf af ging. Na wéér een Ajax - PSV uit 2005 kreeg je de neiging om gil lend de televisie uit het raam te gooien. Wanhopig snakte je naar een verse voetbalwedstrijd, naar de heerlijke verwachting van iets nieuws en onver wachts. Inmiddels hebben al die oude beelden een an dere functie. Ze geven juist wat ziel aan het voet bal van nu, met al die lege tribunes en troosteloze decors. Wie donderdagavond naar Feyenoord - Wolfsberger AC zat te volgen, kon ondertussen maar beter wat oude foto's van József Kiprich be kijken, al was het maar voor het evenwicht. Vroeger was echt niet alles beter, maar lelijker dan nu is voetbal zelden geweest. Diego, Marco, Pelé en de rest herinneren ons aan de schoonheid ervan. Dat maakt het ietsje gemakkelijker vol te houden. Sociale media brachten ons veel ellende, maar ook veel moois Operatie Van Dijk geslaagd Visbeek bij Circus Er gebeuren zoveel gekke dingen dezer dagen, dat de gekkigheid al bijna normaal begint te worden. De PSV'ers Eran Zahavi en Jordan Teze die opeens uit een vliegtuig worden gehaald op weg naar Cy prus - en niet mogen vertrekken. Trainers die op vrijdagavond een uitwedstrijd moeten spelen, maar vlak voor vertrek nog niet weten welke spelers de bus in mogen, omdat de uitslagen van de laatste tests nog niet binnen zijn. Een be kerronde die compleet ontman teld wordt, omdat onduidelijk is wanneer de amateurclubs weer mogen spelen. Nee, leuker wordt het er alle maal niet op, dat voetballen in co- ronatijd. Voetbal smaakt als de laatst overgebleven boterham uit het vriesvak, met alleen nog een ontredderd plakje kaas in de koel kast - en de boter is ook net op. Ja, het is altijd nog beter dan hele maal niks te eten. Maar smaken wil het niet echt. Die lege stadions beginnen zo waar enigszins te wennen, het valt althans minder op dan een hand vol maanden geleden. Maar nog steeds voelt het zielloos en wezen loos. Iedereen worstelt voortdu rend. Spelers worden zo vaak getest, dat het soms gekmakend is, al is het maar vanwege de voortdu rende, knagende onzekerheid. Trainers zoals Arne Slot en Roger Schmidt, moeten voortdurend im proviseren, aanpassen, bijsturen. Bestuurders piekeren zich suf hoe de tekorten enigszins beheersbaar blijven. Supporters kijken wel naar hun club op televisie, maar niet van harte natuurlijk, zo zonder binding, zonder echte interactie. Het is onvermijdelijk om je soms af te vragen of dit nog wel zin heeft. Of de lol er zo onder hand niet een beetje af is. Nooit was competitievervalsing zo evi dent als dit seizoen, met wedstrij den die worden uitgesteld, opge schoven of afgelast. Met teams die het ene moment compleet zijn, en kort daarna juist zwaar gehavend. Wezenloos In de Keuken Kampioen Divisie haalde NAC achttien punten uit de eerste zes wedstrijden, werd vervolgens getroffen door een hef tige corona-uitbraak, en verloor daarna drie keer kansloos, zonder één goal te maken De vrouw van Lex Immers lag 24 uur lang in het ziekenhuis. De besmette midden velder Thom Haye vertelde haast wezenloos wat hem allemaal was overkomen, het huilen nader dan het lachen. Trainer Maurice Steijn: ook doodziek. Toch sprak KNVB-directeur Eric Gudde de clubs deze week streng toe via een ingelaste videocall van uit Zeist. De boodschap: we moe ten dóór. En meer nog drukte Gudde de clubs op het hart om vooral loyaal, stoïcijns en solidair te zijn. Door niet in het openbaar verwijten te maken, zoals De Graafschap-trainer Mike Snoei laatst deed, omdat een wedstrijd tegen NAC werd uitgesteld. Gudde pleitte ervoor niet te veel naar de KNVB of andere clubs te wijzen, zoals bijvoorbeeld Feyen- oord-clubarts Casper van Eijk En wéér voelt een uitwedstrijd te gen een bescheiden tegenstander (dit keer FC Emmen) voor Feyen- oord als een trip naar Real Madrid. De Rotterdammers en de fanatieke aanhang kennen het gevoel zo on derhand wel: die angst dat het waar dan ook in de provincie zomaar opeens helemaal kan misgaan. Aanvoerder Steven Berghuis zuchtte donderdag na de 1-4 neder laag tegen Wolfsberger AC eens hardop en zei: 'Dit is niet waar wij als club willen staan'. Dat is helder, uiteraard. Waar Feyenoord wiï staan, is wel duidelijk. Maar waar Feyenoord hóórt te staan een stuk minder. De geweldige inhaalrace vorig seizoen, van plek twaalf naar plek drie, heeft voor een verwachtings patroon gezorgd. Donderdagavond na de nederlaag tegen Wolfsberger AC eindigde de persconferentie bij voorbeeld met deze vraag aan D ick Advocaat: ,,Vorig jaar verloor Jaap Stam precies in deze periode met 4-0 van Ajax en hij trok zijn conclu sie. En jij?'' Het ging even daarvoor ook over een crisissfeer. Advocaat pareerde: ,,Twee nederlagen in een jaar, waar hebben we het over. Cri sissfeer, dat is iets voor de media. Bij ons is er geen crisissfeer, daar moet je nog even op wachten.'' Toch voel je de worsteling. Langs welke meetlat moet Feyenoord worden gelegd? Die van de onver slaanbare ploeg van voor de crisis? Of die van de huidige periode, waarin alles wat tegen kan zitten ook tegen zit. Advocaat zei in de zomer vaak dat de enige manier om de prestaties van november 2019 tot en met maart 2020 te kunnen evenaren, zou zijn om betere spelers dan die er al waren aan te trekken. Dat is mede door de coronacrisis niet ge lukt. Feyenoord haalde (noodge- zaterdag 31 oktober 2020 Vandaag wordt Marco van Basten 56 jaar. GO VOETBAL Virgil van Dijk is in Londen succesvol ge opereerd aan zijn rechter knie. Zijn club Liverpool wil niet zeggen hoelang Van Dijk moet re valideren van de schade aan zijn kniebanden. Zeker is dat hij enkele maanden aan de kant staat. Onduidelijk is of hij op tijd fit is voor het EK van ko mende zomer. WIELRENNEN Aike Visbeek keert terug in de top van het wielren nen. De Ne derlandse wielercoach gaat als zo geheten per formance ma nager aan de slag bij Cir- cus-Wanty Gobert, de Belgische ploeg die ko mend jaar promotie maakt naar de WorldTour. Hij werkte tussen 2013 en 2019 bij Sunweb. Leuk? Het is Sjoerd Mossou Rotterdam Dat Feyenoord een serieuze ti telkandidaat zou zijn, lijkt na het zien van de laatste vier duels veel te optimistisch. Maar wat mag de aanhang dan nog wel verwachten van dit elftal? Mikos Gouka Rotterdam O a 0) kameraaojes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18