Doden en zware schade in Izmir en op Samos Kabinetadviseurs: alarm over klimaatbeleid NIEUWS 15 tuigen. 'Wat onze verschillen ook zijn, dit zijn momenten waarop onze mensen zich moeten vereni gen', schreef hij op Twitter. De twee landen liggen momen teel met elkaar overhoop over het oostelijke deel van het Middel landse Zeegebied. Griekenland be schuldigt Turkije ervan illegaal naar gas en olie te zoeken bij de Griekse eilanden. De regering in Ankara verwerpt de aantijgingen echter en stelt zich op het stand punt dat de wateren waar het proefboringen doet tot het Turkse deel behoren. De zeebeving had volgens het seismologisch instituut in Athene een kracht van 6,6, later werd dit bijgesteld naar 6,7. Het epicentrum lag ten noorden van het Griekse eiland Samos, zo'n 17 kilometer van de kust van de Turkse provin- t Schokken waren tot in hoofdstad Athene en op Kreta te voelen cie Izmir De schokken waren tot in de Griekse hoofdstad en het ei land Kreta te voelen. Volgens de Turkse Autoriteit voor Rampen- en Noodhulpdiensten vonden de bevingen rond 12.50 uur (Neder landse tijd) plaats op een diepte van 16,5 kilometer. De Turkse krant Daily Sabah meldt dat veel mensen in paniek de straat op zijn gegaan. Video's en foto's op de sociale media tonen zware schade aan sommige gebou wen in de provincie Izmir. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken, Süleyman Soylu, schrijft op Twitter dat tot nu toe zes gebou wen zijn ingestort en dat er schade is aangericht aan andere gebou wen. Minister Murat Kurum van Milieu zegt dat er enkele mensen vastzitten onder het puin. De locoburgemeester van Sa- mos zei tegen de Griekse publieke omroep ERT dat 'de muren van sommige huizen zijn afgebrokkeld en verschillende gebouwen zijn beschadigd'. Ook op Samos gingen veel mensen in paniek de straat op. Een Griekse seismoloog waar schuwde voor een eventuele tsu nami. Inwoners van het eiland Sa- mos, met een bevolking van onge veer 45.000 mensen, werden ver zocht weg te blijven van de kust. In de badplaats Izmir stroomt het water door de straten, laten beel den op sociale media zien. Het Planbureau voor de Leefomge ving (PBL), het CBS, het RIVM én de Raad van State: al deze belang rijke kabinetsadviseurs slaan alarm over het klimaatbeleid. Vol gens de instanties doet het kabinet te weinig om ervoor te zorgen dat de uitstoot van broeikasgassen in 2030 met 49 procent is verminderd ten opzichte van 1990. Dat doel werd vorig jaar vastge legd in de Klimaatwet, die werd gesteund door de meeste partijen in de Tweede Kamer. Maar uit de Klimaat- en Energieverkenning 2020 van het PBL - die gisteren vercheen - blijkt dat de geschatte broeikasgasreductie in 2030 nu 34 procent is: dat is fors minder dan de vastgelegde 49 procent. ,,Er is geen wezenlijke vooruitgang ge- boekt ten opzichte van vorig jaar'', stelt de Raad van State. Als het doel niet wordt gehaald, voldoet Nederland niet aan het kli maatverdrag van Parijs, waarin is a Volgens minister Wiebes (Klimaat) ligt het beleid meer op koers dan geschetst afgesproken om de snelle stijging van de wereldtemperatuur in te dammen. Ook lijkt Nederland er niet in te slagen om al dit jaar 25 procent minder broeikasgas uit te stoten. Dat moet wél, zo oordeelde de rechter in de Urgenda-zaak. Het Urgenda-doel kan alleen nog worden gehaald als Nederland flink lijdt onder de tweede corona- golf, als de laatste maanden van dit jaar niet te koud zijn én als Neder landse elektriciteitscentrales niet te veel stroom produceren. Eerder deze week bleek dat de wereld wijde Co2-uitstoot met 8,8 procent is gedaald door de coronacrisis. Minister Eric Wiebes (Klimaat) laat weten dat het kabinet nog al tijd 'vastbesloten' is om de kli maatdoelen te halen. Volgens Wiebes is een 'aanzienlijk pakket maatregelen' niet meegenomen in de ramingen van het PBL, daardoor zou het klimaatbeleid meer op koers liggen dan nu door de kabi netsadviseurs is geschetst. Volgens de Raad van State moet het kabinet met spoed extra kli maatmaatregelen nemen: ,,De kli maatdoelen die regering en parle ment zichzelf hebben gesteld in de Klimaatwet worden niet gehaald. Dat kan alleen als er nu al aanvul lende maatregelen worden geno men om de uitstoot van broeikas gassen beduidend te verminderen. Daarmee kan niet worden ge wacht.'' zaterdag 31 oktober 2020 Een zware zeebeving in de Egeïsche zee zorgde voor veel schade en gewonden in de Turkse badplaats Izmir, waar mensen in paniek de straat op vluchtten. fotos ap ANKARA/ATHENE In het oos ten van de Egeïsche Zee heeft zich gistermiddag een zware zeebeving voorgedaan. In het Turkse Izmir zijn zeker twaalf doden gevallen, op het Griekse eiland Samos werden gister avond twee slachtoffers onder het puin vandaan gehaald. Er zijn honderden gewonden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Turkije en Griekenland hebben gisteren beloofd elkaar te helpen. Ook belde de Griekse pre mier Kyriakos Mitsotakis met de Turkse president Recep Tayyip Er- dogan om zijn medeleven te be Zelfs nu door de coronacrisis minder vieze lucht wordt uitge stoten, lijkt Nederland de kli maatdoelen voor 2020 én de ko mende jaren niet te halen. Het kabinet moet onmiddellijk extra klimaatmaatregelen nemen, zo adviseert de Raad van State in een vernietigend rapport. Peter Winterman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15