Georgische verkiezingen in het teken van corona en Saakasjvili NIEUWS 13 INTERVIEW LODEWIJK ASSCHER De PvdA laat het geld rollen in haar programma voor de komende Tweede Kamerverkiezingen. Lodewijk Asscher: ,,De staatsschuld kan naar 80 procent.'' rote prenten van befaamde voor gangers sieren de werkkamer van PvdA-lijsttrekker Lodewijk Asscher (46) in de Tweede Kamer, waaronder dat van Willem Drees. Het nieuwe PvdA-verkiezings- programma 'Ons plan voor een eerlij ker en fatsoenlijker Nederland' ver schijnt morgen en heeft niets in zich van de soberheid en zuinigheid van Drees. ,,Ja de veren zijn terug. Die waarden en ideologie zijn nooit weggeweest, maar ze zijn zichtbaarder. Je kunt de veren nu prima zien in dit pro gramma. Expliciet in de concrete keu zes die we maken: een 'prins Bern- hard-belasting' voor mensen die tien tallen huizen bezitten, geen eigen ri sico in de zorg, gratis kinderopvang.'' onderwijs. Die keuze ga ik niet ma ken. Ik zou dat idioot vinden.'' ,,Ik verwacht dat door het thuiswer ken in coronatijd meer kantoren leeg komen te staan. Bedrijven willen hun werknemers nog wel zien, maar dat hoeft niet meer vijf dagen per week. Daardoor ontstaat ruimte in steden en daarbuiten om te bouwen. We zien nu ook dat veel bouwgrond niet wordt gebruikt, omdat speculanten denken: ik wacht, want misschien kan ik straks de hoofdprijs krijgen. Dat is on acceptabel in tijden van woningnood. Daarom willen wij speculatiewinsten afromen en een bouwplicht opleggen. Verder moet er weer een minister van Wonen komen, die geld heeft om ge meenten te helpen om bouwgrond los te krijgen.'' ,,Ik heb de afgelopen jaren als Kamer lid met buitengewoon veel plezier compromisloos ons eigen verhaal ver teld. Dat is belangrijk, heb ik gemerkt. Ik denk dat het vertrouwen in de PvdA daardoor is gegroeid. Bij de Eu ropese verkiezingen vorig jaar werden wij de grootste, dat gebeurt niet zo maar. Ik ben eerlijk over de dingen die ik in het vorige kabinet niet goed heb gedaan, de lessen die we hebben ge leerd. Maar ik ben ook positief over wat er kan in Nederland, als de kiezer durft een meer sociaaldemocratische koers te kiezen.'' ,,Ik zal anders met deze crisis omgaan. Deze coronacrisis is van een andere orde dan de kredietcrisis van 2008. Maar er zijn ook overeenkomsten. Deze crisis kan niet worden opgelost op de VVD-manier, door zuinig te zijn.'' Voor regeringen die herkozen moeten worden, is er dezer dagen maar één belangrijk criterium: hoe hebben ze de coronapandemie aangepakt? De heer sende club in Georgië, de Georgische Droom, lijkt op dat gebied goede pa pieren te hebben. Maar dat is aan het veranderen, waar schuwt socioloog Gia Nodia van de Ilja-universiteit over de telefoon van uit de Georgische hoofdstad Tbilisi. ,,De laatste maand is het steeds moei lijker vol te houden dat de regering succesvol is in de virusbestrijding.'' De Georgische Droom zit al acht jaar op het regeringspluche en wordt geleid door Bidzina Ivanisjvili. Deze miljardair was één jaar premier van Georgië, maar koos er eind 2013 voor vanachter de schermen de partij én het land te regeren. Ivanisjvili is corrupt, een 'grijze kar dinaal' die in alle sectoren van het land mensen op sleutelposities heeft, stel- len zijn vijanden. Een van hen is oud president Micheïl Saakasjvili, ge trouwd met de Nederlandse Sandra Roelofs. Saakasjvili leidt de belang rijkste oppositiepartij Verenigde Na tionale Beweging. Onder de heer schappij van Georgische Droom kreeg hij bij verstek een veroordeling van negen jaar cel aan zijn broek wegens machtsmisbruik als president. Dus zint het voormalige staatshoofd op wraak. Saakasjvili, die als banneling en ad viseur van president Volodymyr Ze- lensky in Oekraïne verblijft, hamert voortdurend op de banden van Iva- nisjvili met Rusland. Volgens Nodia wil de Verenigde Nationale Beweging profiteren van de anti-Russische ge voelens. Op eigen kracht kan de Ver enigde Nationale Beweging niet win nen, weet de socioloog zeker. Wel is er een aantal partijen waarmee Saakasj- vili een coalitie kan sluiten. Mocht het zover komen, zal dat dan leiden tot de terugkeer van de exen- trieke oud-president naar Georgië? ,,Heel wel mogelijk'', zegt Nodia. ,,Maar niet als premier, hij is voor de coalitiepartners onacceptabel.'' Toch kent Saakasjvili's repatriëring haken en ogen. Nodia: ,,Zolang zijn veroordeling blijft staan, wordt Saa- kasjvili bij aankomst gearresteerd.'' je ziet waar we nu staan. Je moet in vesteren. De PvdA zegt dat al langer, andere partijen volgen ons nu. Maar je moet wel op een verstandige manier investeren: betaalbare woningen bou wen, openbaar vervoer. Geen Wopke- Wiebesfonds. Geen BIK-fonds waar mee je 4 miljard weggeeft aan bedrij ven zonder dat mensen er beter van worden." „Wij vragen een eerlijke bijdrage van grote bedrijven, vervuilers en vermo genden. Neem alleen al de vennoot schapsbelasting: de winstbelasting voor grote bedrijven die nu op 25 pro cent staat. Die willen wij verhogen naar 30 procent. Dat levert miljarden op. Een deel gaat terug naar die bedrij ven, want wij willen het aantrekkelij ker maken om mensen weer in vaste dienst te nemen." ,,Ons verkiezingsprogramma wordt de komende maanden doorgerekend. Maar ik weet nu al: als we na deze coronaklap verder gaan op de oude voet, dan wordt het voor mensen wel heel karig en schraal. De meeste economen geven aan dat bij een lage rente en fatsoenlijke groei er geen rationele reden is om te zeggen: je moet een staatsschuld van 60 pro cent aanhouden. Je kunt een ander ni veau afspreken. Wij denken dat een plafond van 80 procent acceptabel en verantwoord is. „Ja, het gaat om heel grote bedragen die je dan extra moet lenen. Daarvan zeg ik niet 'hup, uitgeven maar'. Je moet nog steeds vanuit een plan in vesteren. Maar als we op 60 procent blijven, moet je volgend jaar gaan be zuinigen. Op de zorg, de politie en het Ik ben eerlijk overde dingen die ik in het vorige kabinet niet goed heb gedaan, de lessen die we hebben geleerd zaterdag 31 oktober 2020 GO 'Deze crisis kan niet worden opgelost op de VVD-manier' Jan Hoedeman Peter Winterman Den Haag Heeft de PvdA weer ideologische veren? Uw verkiezingsprogramma bevat meer enorme uitgaven: hogere zorg- en onderwijssalarissen, meer agenten, hogere uitkeringen, een hoger minimumloon. Gooit u de PvdA-traditie van financiële dege lijkheid van Wim Kok, Wouter Bos en Jeroen Dijsselbloem overboord? ,,Nee, zeker niet. Ook Jeroen Dijssel- bloem zegt: de oude afspraken van 60 procent staatsschuld, 3 procent begro tingstekort, die gaan niet voldoen als U wilt 100.000 huizen per jaar gaan bouwen. Dit kabinet heeft al moeite om er jaarlijks 75.000 huizen bij te krijgen. Wat doet u anders? Dit worden uw tweede Kamerver kiezingen als lijsttrekker. Wat gaat u deze campagne anders doen dan de vorige keer, toen u van 38 naar 9 zetels zakte? Wat is de belangrijkste les die u heeft geleerd? Georgiërs stemmen dit weekend voor een nieuw parlement. Het be looft spannend te worden. Er is zelfs een kans dat de verbannen oud-president Micheïl Saakasjvili terugkeert naar zijn geboorteland. Joost Bosman Moskou/Tbilisi Micheïl Saakasjvili. Nederland geeft tientallen miljar den uit aan de corona-aanpak en stevent af op een economische cri sis. Is er straks nog geld over voor uw plannen? Door corona schiet de staatsschuld omhoog: volgend jaar komen we net boven de 60 procent uit, de Eu ropese norm waar we altijd onder wilden blijven. Wilt u nóg meer gaan lenen? Lodewijk As scher: ,,Ik heb de afgelopen jaren compromisloos ons eigen verhaal verteld.'' foto guus SCHOONEWILLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13