Terneuzen wil meer bezoek trekken en verhoogt de toeristenbelasting Onkruid groeit Terneuzen boven het hoofd 7 LIEKE ANNA KUNST OVER BEROERTES EN HERSENBLOEDING Toen haar moeder vier maanden geleden een hersenbloeding kreeg, stond de wereld even stil voor Lieke Anna. Ze maakt een fotoserie over de gevolgen van haar moeders beroerte, in de hoop dat hersenaan- doeningen meer aandacht krijgen. HOE HERKEN JE EEN BEROERTE? SPRAAK Liekes moeder verblijft nog altijd in een revali datiecentrum. ,,In haar hoofd is ze oké, maar li chamelijk is ze wel be perkt. Ze wil wel, maar kan niet meer alles. Dat is moeilijk voor haar. Ze is pas 61 jaar oud.'' De kunstenares, geboren in Breskens, vond de kracht het vre selijke nieuws over haar moeder om te zetten in hulp voor ande- ren.,,Veel mensen denken dat je al leen een beroerte kunt krijgen als je oud bent. Maar de vorm die mijn moeder heeft, door een ge knapt aneurysma, komt op alle leeftijden voor. Ook kinderen van zeven kan het overkomen." Gesprek aanwakkeren Dat daar weinig over bekend is, vindt Lieke vreemd. Uit berekenin gen van de Hartstichting blijkt na melijk dat dagelijks ruim honderd Nederlanders een beroerte krijgen. Dat verdient meer aandacht dan het nu krijgt. ,,Iedereen kent wel ie mand die een beroerte gehad heeft. Een op de vier mensen krijgt in zijn leven met een hersenaandoening te maken, maar blijkbaar is het niet hip of oké om te praten over wat er in j e hoofd gebeurt. En j e vraagt ook eerder hoe het met iemands gebro ken arm is, dan hoe het met zijn hoofd gaat. Aan de buitenkant is niet alles zichtbaar." Met haar fotoserie hoopt Lieke het gesprek over beroertes aan te wakkeren. ,,Ik wil de nare situatie van mijn moeder ombuigen en an deren helpen. Het stigma over her- senaandoeningen verlichten. Ik kan als kunstenaar veel mensen bereiken en op die manier een steentje bijdragen." Ze begeleidt haar portretten met Ik krijg veel reacties en die geven me de kracht meer te doen teksten: signalen om beroertes op tijd te herkennen, zoals een han gende mond, warrig taalgebruik, het verlies van kracht in de arm, nekstijfheid, uitvalverschijnselen, verwardheid of de heftigste hoofd pijn die je ooit hebt gehad. Lieke deelt ze op Instagram en krijgt daar veel reacties op. ,,Ik voel echt de drang om erover te praten. Als ik ervoor kan zorgen dat één ie mand op tijd de signalen van een beroerte herkent, is het al ge slaagd." Haar portretten maken al iets los, merkt ze. ,,Ik krijg veel reacties en die geven me de kracht meer te doen. Daarom ben ik nu bezig met zelfportretten over onzekerheid en onmacht. Kunst maak je om ge zien te worden en als je het pu bliek ook nog iets kunt leren, is kunstenaar het mooiste vak van de wereld." In tegenstelling tot de ge meente Sluis is de toeris tenbelasting voor Terneu- zen een zeer bescheiden in komstenbron. Toeristen trekt Terneuzen nu niet veel. Wie in Ter- neuzen als toerist verblijft, betaalt straks 1,60 euro per dag aan toeris tentaks. Laszlo van de Voorde (PvdA) vroeg zich tijdens de commissie vergadering donderdag af of het verdubbelen van de toeristenbelas ting wel verstandig is nu Terneuzen relatief kort bezig is met het bin nenhalen van toeristen door de stad met een citymarketeer te pro moten. „Ik vind het nogal duur, tien euro voor een gezin met drie kinderen. Ik weet ook niet hoeveel meer toeristen we nu trek ken." Hoeveel toeristen Terneuzen nu meer trekt, wethouder Frank van Hulle (foto) kon het niet zeg gen. ,,Dat is een heel lastige vraag. Het is wel zaak om er nu mee door te gaan. Het idee is dat we de stad zodanig interessanter maken dat de verhoging van de toeristenbelas ting gerechtvaardigd is." De ondernemers in de toeristi sche branche zijn niet gelukkig met de forse toename van de toeristen belasting. Eerder trok al minicam- pingondernemer Ali Boeije aan de bel over de verdubbeling. Overigens onderzoekt Terneu- zen of ook aan arbeidsmigranten (die wél veel in de gemeente over nachten) toeristenbelasting kan worden gevraagd. Volgens wethou der Frank van Hulle zou het wel mogelijk zijn. ,,Ik denk het wel, maar we moeten er nog met de ju risten naar kijken." TERNEUZEN Het onkruid in de stad is een grote ergernis van de Terneuzenaren, maar daar zullen ze maar aan moe ten wennen. Tenzij er meer geld voor de bestrijding komt. ,,We kunnen het groenbeheer niet aan", constateerde PvdA- fractievoorzitter Laszlo van de Voorde donderdag tijdens de vergadering van de commissie Bestuur en Middelen. ,,We zien het ook terug op de site van de gemeente dat het be strijden van onkruid niet lukt. Is het niet een idee om extern personeel in te zetten?" ,,Dat werk is voor een groot deel al uitbesteed aan Dethon. Maar Dethon heeft niet de handjes en wij ook niet", rea geerde wethouder Jurgen Ver- vaet. ,,De werkzame stoffen van onkruidbestrijdingsmid delen die nog in grond zaten zijn uitgewerkt en zeker in combinatie met een zeer groeizame zomer is het niet bij te houden. Ik merkte het in mijn eigen tuin ook. Je bent nog niet klaar of je kunt weer opnieuw beginnen. Misschien moeten we denken aan een andere visie op groenbeheer of meer budget. Ik zal met een nieuw voorstel komen." zaterdag 31 oktober 2020 VL 'Hoe is 't met je hoofd, vraag je niet snel' Bob Maes Breskens Lieke Anna vindt dat er meer aandacht voor beroertes moet komen. Ze probeert dat te doen met kunst. foto lieke anna -Lieke Anna De foto's zijn te zien op lieke- anna.com en haar Instagram-pa- gina. De enige belasting die de ge meente Terneuzen in haar meer jarenbegroting wel flink ver hoogt is de toeristenbelasting. Maar is dat op dit moment wel zo verstandig? Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134