Picasso's werden in de plaatselijke bar vervangen door replica's wordt ook wel Catalaans Frankrijk ge noemd. De streken zijn historisch nauw met elkaar verbonden. Dat uit zich onder meer in de taal en de gastronomie. Mijn route door de bergen - met af en toe een fraai kasteel - eindigt in Perpignan. In derdaad, de stad die in Nederland vooral bekend is van de verkeersinformatie. Ter hoogte van het stadje wordt 's zomers vaak grote drukte op de snelweg gemeld. Slechts weinig reizigers nemen er de afslag naar het centrum. Jammer, want Perpignan is verrassend leuk. Zo sta ik er op de grens van het histori sche centrum en de zigeunerwijk plotse ling op een gerenoveerd pleintje. Nog niet zo lang geleden was dit, zeker na zons ondergang, geen fijne plek. Maar de grim De gestolen migheid heeft er plaatsgemaakt voor gezel ligheid. Het buurtje rondom dit plein, de Plaga de Jaubert Passa, wordt straat voor straat opgeknapt en is in trek bij een jong en crea tief publiek. Noem het hip, trendy of bobo, zoals de Fransen het zeggen, bourgeois-bo- hème. Ook de nabije Rue de la Révolution Frangaise past in dat beeld met ateliers, werkplaatsen en eenvoudige restaurants. Het buurtje schuift steeds meer op rich ting het hart van zigeunerwijk St-Jacques, waar al sinds de 14de eeuw een grote zigeu nergemeenschap woont. Vroeger had het de reputatie van een gevaarlijke wijk en ook nu komt het nog weleens in het nieuws door sociale onrust. Toch overheerst de gastvrije mediterrane sfeer. Ik loop er door smalle straatjes met wapperend wasgoed aan de gevels boven me en spelende kinde ren beneden. Ontspannen leunend op de vensterbank van de open ramen, kijken hun moeders en oma's tevreden toe. Het centrum van Perpignan is compact. Te voet knoop ik de hoogtepunten aan elkaar zoals het middeleeuwse stadhuis, de mooie kathedraal, de art-decopanden en het paleis van de koningen van Mallorca, die de stad welvaart brachten. Aan het eind van de middag beklim ik er de donjon. Uit kijkend over de stad, de zee en de bergen zou ik Henri Matisse willen aanhalen: Venez! Het is hier prachtig. Uit thuis De reis De Cöte Vermeille ligt op 1350 kilometer rijden vanaf Utrecht. Een hogesnelheids trein rijdt in 11 tot 13 uur naar Perpignan, met aansluitend een stoptrein naar Collioure. Vliegen kan naar Toulouse en Gerona. Vervolgens neem je een huurauto. Slapen Bijzondere accommodaties: Relais des Trois Mas (aan de baai van Collioure met Miche- lin-keuken) en Hotel Le Bel védère de Rayon Vert (art deco) in Cerbère. Doen Musée Maillol (nabij Ban- yuls-sur-Mer), is gevestigd in het atelier van de beeld houwer. In de tuin bevindt zich zijn graf. Anse Paulilles, de voor malige dynamietfabriek van Alfred Nobel. Je kunt er ook wandelen en op het strand liggen. Geniet in Perpignan van de Catalaanse keuken. Er zijn tal van restaurantjes die heerlijke tapas serveren. Informatie tourisme-occitanie.com france.fr Reisreportages worden soms (deels) betaald door derden. Zij hebben geen invloed op tekst en vormgeving. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 41

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 121