EUWS 11 Duizenden troepen op patrouille FRANKRIJKAANSLAGEN Als Frankrijk nog op scherp staat na de aanslag in Nice, gaan maandag de scholen weer open, na de herfstvakantie. Wat gaan leraren vertellen over de onthoofding van hun collega Samuel Paty? ,,Ik ga uitleggen waarom we in Frankrijk anderen mogen bespotten.'' Een mevrouw bukt, pakt een aan steker uit haar zak, steekt een kaarsje aan en zet die op de grond bij de ingang van de school. ,,Ik ben zelf lerares geweest, maar heb ontslag genomen. De ellende die je meemaakt in de klas. Een man komt aanlopen, pakt zijn telefoon en neemt foto's van de enorme bloemenzee bij de school. Een echtpaar stopt met de auto, de vrouw stapt uit en legt een witte roos bij alle andere bloe men. Ze blijft stilstaan alsof ze een snel schietgebedje doet en stapt dan weer in de auto. Voor de school in Conflans- Sainte-Honorine is het nog elke dag een komen en gaan van men sen. Twee weken geleden werd hier geschiedenisleraar Samuel Paty opgewacht door een 18-jarige Tsjetsjeen. De terrorist liep achter Paty aan en 500 meter verderop onthoofdde hij de leraar, midden op straat. Dat deed hij uit naam van de islam, schreef hij meteen erna op Twitter. ,,Het was een drama, middenin onze stad. En iedereen voelt dat. Het voelt alsof de stad nog steeds in shock is en alsof dat nog heel lang zo blijft'', vertelt wethouder van Onderwijs, Josiane Simon. Ze staat voor het stadhuis van Conflans-Sainte-Honorine. Aan de gevel is een metersgroot span doek opgehangen, met daarop de foto van Samuel Paty. Die foto is overal te zien in de stad: op recla mezuilen, langs de weg, op bus hokjes. Het gezicht van de ver moorde leraar, met als onder schrift '1973 - 2020', is niet te ver mijden als je door de straten loopt. Paty is overal. Op foto's en in de hoofden van de inwoners. Slaapproblemen Wethouder Simon wordt met re gelmaat aangeklampt. ,,Zodra je ie mand tegenkomt, gaat het gesprek bijna meteen over wat er gebeurd is. Ook nu nog, na twee weken.'' De schrik zit er vooral goed in op de school van Paty. ,,Bij sommige vaders en moeders begint het nu eigenlijk pas door te dringen'', zegt Matthieu, voorzitter van een ou dervereniging van schoolkinde ren. ,,Ik hoor bijvoorbeeld dat mensen slaapproblemen hebben.'' Zijn vereniging is in gesprek met de docenten op de school. Want maandag worden alle kinderen, na de herfstvakantie, weer in de klas verwacht. Dat is voor het eerst sinds de terreuraanslag voor de deur van de school. In Frankrijk is daarover inmiddels een flink debat losgebarsten. Wat vertel je de kin deren? Een leraar is onthoofd. Omdat hij lesgaf over de vrijheid van meningsuiting. ,,Ik ga er met mijn leerlingen over praten. Natuurlijk. Dat moet, dat is mijn taak als lerares'', vertelt Marion. Ze woont in Conflans- Sainte-Honorine en geeft geschie denis, net als Samuel Paty. ,,Je kunt aan zoiets ingrijpends niet voorbijgaan.'' Maar ze wil het wel met beleid doen. ,,De kinderen moeten ook vertellen wat ze zelf vinden en denken. Ik denk dat er veel zijn die er nog niet goed over hebben nagedacht. Daarom is het goed om ze erover te laten praten.'' Marion heeft zelf een dochter die vorig jaar in de klas zat bij Samuel Paty. ,,We zien nu overal die posters en foto's van hem han gen in de stad. En elke keer als we er langs lopen heeft mijn dochter tranen in haar ogen.'' Ze heeft er thuis met haar doch ter over gepraat. ,,Maar ze vertelde me dat ze er ook weleens met an deren over wilde praten. Ze is geïnterviewd door een Franse krant, en ze zei dat ze dat heel fijn vond. Tijdens dat interview kon ze aan iemand die ze zelf niet kende, vertellen wat ze dacht en wat ze vond. Dat vond ze prettig.'' Minuut stilte Het Franse ministerie van Onder wijs heeft richtlijnen gepubliceerd over de dagindeling, maandag, de eerste schooldag. De leraren krij gen eerst tijd om met elkaar te pra ten. Pas daarna worden de leerlin gen op school verwacht. Ook met hen wordt gepraat over Samuel Paty én over vrijheid van me ningsuiting in Frankrijk. Tot slot is er een ceremonie op alle scholen, met onder meer een minuut stilte ter nagedachtenis aan Paty. Maar sommigen hebben aanvul lende plannen. ,,Ik neem maandag de spotprenten met Mohammed mee de klas in en zal die laten zien aan mijn leerlingen", zegt René Chiche, docent filosofie en vice- voorzitter van de lerarenvakbond Action et Démocratie. ,,Mijn collega is op gruwelijke wijze vermoord vanwege die tekeningen. Dus ik laat ze zien in de klas uit solidariteit met Samuel Paty.'' Maar Chiche is óók leraar, bena drukt hij zelf. ,,Dus ik ga die spot prenten niet tonen als politiek statement. Ik ga er als docent uit leg bij geven voor de kinderen in mijn klas. Uitleg over religie en uitleg over het feit dat we in Frankrijk het recht hebben om anderen te bespotten. En ik denk dat heel veel leraren mijn voor beeld zullen volgen.'' Chiche riep zijn collega's op sociale media op om ook de car toons in hun klas te laten zien. Dat was tegen het zere been van som mige moslims. De invloedrijke Frankrijk is voorbereid op nieuwe terreuraanslagen na de moordpartij van donder dag in de basiliek van Nice en, twee weken eerder, de onthoofding van de Franse leraar Samuel Paty. Zo'n ze venduizend extra agenten gaan vanaf maandag patrouil leren om de veiligheid van de bevolking te waarborgen. Al dit weekend van Aller heiligen zijn rond Franse ker ken extra veiligheidsmaatre gelen van kracht. 120 extra politiemannen zijn naar Nice gestuurd. Franse scholen in binnen- en buitenland heb ben extra bescherming gekre gen, evenals alle ambassades. Wereldwijd deden duizen den moslims gisteren mee aan anti-Franse demonstra ties, van Afghanistan, Bangla desh, Pakistan en Libanon tot in de Palestijnse gebieden. De haat richt zich vooral tegen president Macron, omdat hij spotprenten over de profeet niet wil verbieden. De Franse nationale aan klager voor terrorismebestrij ding bevestigde dat koster Vincent Loque in Nice werd doodgestoken in zijn keel. Si- mone Berreto Silva kon nog ontsnappen naar een restau rant. Ze schreef daar een lief desbriefje aan haar kinderen maar bezweek kort daarop aan haar verwondingen. Het derde slachtoffer, een vrouw van 66, zou zo goed als zijn onthoofd door de aanvaller, een 21-jarige Tunesiër. Een 47-jarige bekende van hem zit vast voor ondervraging. koepelorganisatie van Franse mos lims, CFCM, reageerde uitermate kritisch. Het tonen van Mohammedcar- toons 'is niet de goede oplossing als je kinderen wil vertellen wat vrijheid van meningsuiting is', zei CFCM-voorzitter Mohammed Moussaoui. ,,Dat kan ook op an dere manieren. Je kunt kinderen op andere manieren uitleggen hoe je rekening kan houden met el- kaars gevoelens.'' In Conflans-Sainte-Honorine is een soort compromis bedacht. Le rares Marion zegt: ,,Ik ga maandag aan mijn leerlingen tekeningen van de profeet laten zien die al in de middeleeuwen werden ge maakt. Dat ga ik met de klas be spreken. En dan zal ik proberen uit te leggen waarom dat toen wel kon, en waarom dat tegenwoordig volgens sommigen niet meer kan.'' zaterdag 31 oktober 2020 GO 'Ik laat mijn klas die tekeningen zien, uit solidariteit met Samuel Paty' Ook deze week lag er nog een bloemenzee bij de school waar Samuel Paty lesgaf en waar ook jon gere leerlingen bloemen kwamen leggen, vlak na de moord. foto s ad, getty images Frank Renout Conflans-Sainte-Honorine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11