'Het was bijzonder om te merken dat het boek bij zo veel mensen een snaar raakte' Dan ben je gewend om achter de schermen te werken en die positie had ik natuurlijk niet voor niets gekozen; ik voelde me pret tig in die luwte. Ik zal nooit vergeten dat ik een lezing moest geven en dat de zaal helemaal uitverkocht bleek te zijn. Wow, dacht ik, zijn al die mensen voor mij geko men? Het was een intense tijd, waarop ik totaal niet was voorbereid. Bovendien kreeg ik kort nadat het boek verscheen een baby. Maar tot op de dag van vandaag ben ik dankbaar, want het succes verschafte me de financiële vrijheid om meer boeken te schrijven. Dat was het grootste cadeau.'' „Stiekem had ik daar altijd van gedroomd, maar ik durfde dat verlangen niet serieus te nemen. Ik wilde in elk geval dit boek schrijven en daarna zou ik wel verder zien. Ik hield er rekening mee dat het niet zo veel zou doen en dat ik gewoon zou moeten blijven freelancen. Ik ben blij dat ik in alle rust heb kunnen zoeken naar de juiste vorm voor Het zwijgen van Maria Zachea. Aanvankelijk was mijn aanpak heel journa listiek: ik hield twaalf interviews en werkte die uit. Maar dat was niet leuk om te lezen. Mijn man, die filmmaker is, suggereerde dat ik er scènes in moest schrijven en er een dramatische lijn in moest aanbrengen. Nu is literaire non-fictie een bekend genre, maar toen was het in Nederland tamelijk nieuw en voor mij een heel andere manier van werken. Ook mijn uitgever wist niet wat hij op het boek moest zetten. Dat werd 'een waargebeurde familie geschiedenis'. Zodat duidelijk was dat het boek las als een roman, maar niet was verzonnen.'' Wat zou je met de kennis en ervaring van nu anders doen? ,,Voor mijn latere boeken heb ik meer historisch onderzoek gedaan en dat heeft me geleerd op hoeveel manieren je een geschiedenis kunt belichten en inkleuren. Als ik dit boek nu zou schrijven, zou ik meer bronnen om de familieleden heen raadplegen, al was het maar uit nieuws gierigheid over welke sporen zijn achter gelaten in de archieven. Ook over de jaren 60 valt veel meer te zeggen dan er nu in staat. Aan de andere kant is de beperking waarvoor ik toen intuïtief koos, ook de kracht van het verhaal. Het blijft heel dicht op de huid van die familieleden.'' Welke invloed heeft het boek gehad op jouw familie? „Grappig genoeg: niet veel. De onderlinge verhoudingen tussen de broers en zussen zijn niet wezenlijk veranderd. Het succes zorgde wel voor een hoop gelegenheden om elkaar te ontmoeten, zoals het optreden op televisie bij Hanneke Groenteman en de uitreiking van de NS Publieksprijs. Dat was mooi, omdat na de dood van mijn oma hun ontmoetingspunt was verdwenen. Het is jammer dat ik vanwege corona mijn familie judith dit keer geen feestje kan A feaefeiis, aanbieden."» Had je die overstap eerder willen maken? HET ZWIJGEN VAN MARIA ZACHEA In november krijgen bezoekers van de deel nemende bibliotheken een exemplaar van Het zwijgen van Maria Zachea cadeau. ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 113