'Ik kom veel tekort, maar was nooit ontrouw' BV DE LIEFDE Wim (69) zorgt voor zijn dementerende vrouw Riet. Hij heeft veel huilbuien, maar bij haar weggaan is onbespreekbaar. ,,Ik ben net terug van een tiendaagse campertrip aan de Duitse Waddenkust. Voor het eerst in 45 jaar was ik op vakantie zonder Riet. Ik moest er echt uit, maar heb ontzettend zitten janken omdat ik haar zo miste. In gedachten hoorde ik haar roepen: 'Wim! Wim!' Zoals ze altijd om me roept, bij alles wat ze nodig heeft. Zeven weken geleden zijn we verhuisd naar een zorgappartement voor demente renden. Een noodsprong, ik kon de verzor ging niet meer aan. Dat er nu 24 uur per dag hulp is, voelt als een opluchting. Ik hoef er niet meer vier keer per nacht uit om haar op de wc te helpen. Evengoed voel ik me beroerd. Ik ben de enige gezonde hier. Overdag staan allerlei mensen bij de voordeur te schreeuwen, ze plassen waar het ze uitkomt, 's nachts gillen ze. Toen we hier een week woonden vroeg Riet: 'Zie ik nou allemaal demente mensen? Waar wo nen zij dan?' Ik moest haar vertellen dat die mensen in hetzelfde huis wonen als wij. Ik weet niet of het tot haar doordrong. Mijn vrouw is iemand die in je ziel, in je hart, in je bloed gaat zitten. Ze heeft een geweldig lief, zacht karakter. Vanaf de eerste dag waren we stapelverliefd, een halfjaar later trouwden we. Al toen ik haar leerde kennen had Riet zware astma. Door het vele hoesten was haar rug wat kromgegroeid. Het hinderde me niet, ze had een mooi figuur en daarbij was ze ook nuchter over haar aandoening. Als het moest gaf ze zichzelf injecties en ze had altijd pufjes bij zich. Op onze huwe lijksreis naar Israël raakte Riet tijdens een astma-aanval buiten bewustzijn. Pas in een ziekenhuis kwam ze bij. Toch wilde ze niet naar huis en hebben we die reis afgemaakt. Thuis in Nederland lag ze soms wel zeven keer per jaar met hevige benauwdheid of een longontsteking in het ziekenhuis. Ondanks alles kregen we twee kinderen. Eerst een dochter, toen een zoon. Wonder lijk genoeg verminderde haar COPD na de geboorte van onze zoon met 75 procent. Wel kreeg ze kort daarop zware bloedvloei ingen en moesten haar eierstokken eruit. De invloed op haar libido was enorm. Van de ene op de andere dag was ons seksleven voorbij, terwijl we pas halverwege de 30 waren en seksueel ontzettend goed bij elkaar pasten. Ik raakte gefrustreerd, boos, opstandig. Van de stress en spanning werd ik depressief en kreeg ik een psychose, waarin ik bang was voor Riet en in pyjama het huis uit vluchtte. Het heeft jaren ge duurd om daar samen uit te komen. Daar om zijn we betaalde schoonmaakklussen gaan doen; ik het zware werk, zij het lichte. Samenwerken vonden we beiden prettig. Een jaar of vijftien geleden kreeg Riet chronische slijmbeursontstekingen. De eerste jaren werkten de medicijnen gewel dig, maar de ontstekingen bleken het begin van een vorm van parkinson. Geleidelijk ging ze slechter lopen en praten. Ze kreeg minder uitdrukking in haar gezicht. De laatste drie jaar waren een hel voor me, Riet zat me steeds achter de vodden. Ik moest haar bij alles helpen, tot ik het zat was en lelijk tegen haar ging doen. Daar moest ik dan weer om huilen. Na al die jaren zonder mis ik ons seks leven nog steeds. In elkaar verstrengeld liggen, mijn hoofd op haar borsten leggen. Ik kom veel tekort, maar ben nooit on trouw geweest en vind porno afschuwelijk. Mijn vrouw blijft lief voor me. Soms wil ik weg en eindelijk rust hebben, maar ik wil ook bij Riet zijn, in wat voor staat ze ook is.'' TEKST WILMIE GEURTJENS ILLUSTRATIE STUDIO SKI De echte naam van de geïnterviewde is bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? magazine@dpgmedia.nl ZATERDAG 31 OKTOBER 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111