(om te kunnen trouwen) Als kind liep ik altijd met mijn buur jongen naar school. Op een dag zei hij: 'Jij bent toch Joods?' Ik knikte. Hij zei: 'Joden worden vermoord als ze later groot zijn.' Ik schrok, ik wist niet zeker of hij maar wat zei of dat ik misschien iets niet wist. Ik vertelde het mijn vader, die woedend werd. Mijn moeder moest hem kalmeren. Ze zei dat hij zich niet zo te sappel moest maken en dat het om een klein kind ging. Maar mijn vader was getekend door de oorlog en hij maakte zich vaak te sappel, ook als dat niet nodig was. Behalve dat ik wat bezorgd was over hoe het met mij zou aflopen als ik 'later groot was', heb ik me als Joods meisje op de basis school nooit onveilig gevoeld. Dat gebeurde pas toen ik naar de middelbare school ging. Het gevaar kwam echter uit een heel andere hoek. Ik kreeg een Joods vriendje dat me na een tijdje te kennen gaf dat hij niet met me kon trouwen. 'Waarom niet?' vroeg ik. Haar droomman wilde alleen met haar trouwen als ze Joods werd. Dus besloot Femmetje de Wind in Jeruzalem naar een strenge jeshiwe-school te gaan. De ervaringen die ze opdeed, verwerkte ze in haar zojuist verschenen roman Het beloofde leven. 'Omdat je niet Joods bent,' antwoordde hij. 'Ik ben wel Joods.' 'Nee, want je hebt geen Joodse moeder.' Paniek. Ik wilde met hem trouwen, ook al was ik pas 15. En als het niet met hem kon, dan wel met een andere Joodse man, want ik voelde me Joods. Maar hoe moest dat als ik niet werd erkend als Jood? Veel kon ik er niet aan veranderen. Mijn moeder was niet Joods genoeg, ik was een vader- Jood en volgens de Joodse wet was ik daar mee helemaal niets. Toen ik studeerde ontmoette ik Joshua. Hij voldeed aan al mijn wensen. Ik voldeed ook aan die van hem, behalve aan die ene. 24 Niet Joods FOTO'S YVETTE KULKENS, SHUTTERSTOCK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104