'Ik viel in slaap bij zijn filmpjes' 'There are no mistakes, just happy accidents' Kunstenaar Femke Kock (44) uit Alphen aan den Rijn geeft workshops als 'Graffiti' en 'In de stijl van Herman Brood.' Sinds vier jaar geeft ze ook de workshop 'Bob Rossen'. ,,In mijn puberteit was Bob Ross een cultheld. Als ik een kater had kon ik lekker wegzwijmelen bij zijn filmpjes waarin hij binnen een halfuurtje een landschap schildert. Ik vond het fascine rend, maar het einde zag ik bijna nooit. Zijn stem is zó meditatief, dat ik al snel in slaap viel. Als kunstenaar wilde ik wat bijverdienen met workshops en toen moest ik meteen aan FAVORIETE UITSPRAAK The Joy of Painting denken. Ik heb me de techniek eigen gemaakt. Omdat hij nat-op-nat werkt, kun je snel schilderen en mengen. Maar ondanks de speciale kwasten en paletmes sen waarmee hij werkt, en het 'hakketakketak en je hebt een bos' en 'woep, woep, woep en je hebt een wolkenlucht', is het niet zo simpel als hij zegt. Dat heb ik zelf ondervonden: oefe ning baart kunst. De cursisten imiteren wat ik voordoe. Dan komt bij iedereen ongeveer hetzelfde landschap tevoorschijn: bergen, bomen, water... En toch zijn ze allemaal net even anders. Iedereen heeft een eigen touch. Teleurstellingen komen niet voor, het lukt ieder een een landschap a la Bob Ross op het doek te krijgen. Zo'n workshop is mindfulness ten top. Ross heeft heel veel mensen geïnspireerd en iets bijgebracht. Hij vertelt zo mooi over wat hij op het doek zet. Als hij een waterval schildert zegt hij sjjjjj... en hoor je het geluid van dat water. En hij neemt zichzelf op de hak. Dan zegt hij: 'zo, weer een schilderij dat naar het Mu seum van Moderne Kunst kan'. Vanuit de kunstenaarswereld wordt vaak denigrerend over hem gedaan. Oké, het is fast- foodkunst, maar wat mij betreft blijft het kunst. Als collega's la chen omdat ik Bob Ross-work shops geef, word ik een beetje bozig. Wie bepaalt wat kunst is? Dat bepaal je zelf.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 100